Сметану господині купують часто: і борщ із нею смачніший, і салат, і млинці. До того ж цей кисломолочний продукт часто використовують, коли готують випічку. Тому справжня якість такого товару цікавить багатьох. А вона, як з’ясувалося під час тестування 8 зразків сметани із заявленою жирністю 20—22 проценти, у продукції кількох виробників помітно «шкутильгає».
Сметана — це однорідна маса з глянцевою поверхнею. Вона, в ідеалі, має бути густою, як кажуть у народі, щоб у ній ложка стояла. Хоча нормативи дозволяють цьому продукту бути й помірно густим. Стандарти також дозволяють, щоб у магазинній сметані були поодинокі бульбашки повітря і ледь помітні крупинки. Колір має бути рівномірним — білим із кремовим відтінком. Смак і запах — чисті, кисломолочні, із нотками пастеризації. Навіть не будучи експертом, усю цю органолептику будь–якої сметани кожен споживач може оцінити самостійно. Із протестованих Центром незалежних споживчих експертиз зразків пробанти мали претензії до двох: гіркий, невластивий для молочного продукту смак мала сметана «Альва–Віта» (м’яка упаковка, 400 г); солодко–гіркий — «Главмолоко» (пластикова упаковка, 190 г). Слабку гірчинку і дріжджові відтінки запаху й смаку відзначили у сметані «Молокія» (пластикова баночка, 230 г).
Які жири містяться у сметані і скільки — можна визначити тільки у лабораторних умовах. На перший погляд, оскільки класична справжня сметана — це кисломолочний продукт, який отримують у процесі змішування вершків, питання «які жири?», нелогічне. Але дехто з виробників знає інші рецепти. Із протестованих у трьох зразках експерти зафіксували занижену жирність і немолочні жири: замість 21 % в «Альва–Віта» жиру тільки 14,5% (немолочних жирів 41,51%), а в «Главмолоко» — 16,7% (немолочних жирів 66,18%); у «РадиМо» (м’яка упаковка, 400 г) замість 20 % жиру — 18,2% (із них немолочних жирів — 26,16%). Продукція «Главмолоко» ще містила крохмаль, який не вказано у складі. Взагалі справжня «правильна» сметана не має містити цього інгредієнта.
Утішатися можна з того, що всі протестовані зразки містили потрібну кількість — не менше 1х107 штук у кожному грамі корисних «живих» кисломолочних бактерій, а лідери тесту — у 5—9 разів більше. Найкращими визнані зразки сметани «Мої корівки» (м’яка упаковка,400 г) і «Слов’яночка» (пластикова скляночка, 200 г). Якісна сметана у 200–грамових пластикових «скляночках» President і «Волошкове поле». Остання — найдорожча у тесті, вартістю 3,8 грн. за 100 г. («Мої корівки» — 2,63 грн. за 100 г). Немала ціна за 100 г фальсифікованої протестованої продукції «Главмолоко» — 3,05 грн. «Альта–Віту» та «РадиМо» із немолочними жирами продають дешевше — відповідно, за 2,12 та 2,06 грн. за 100 г.