Молдова може отримати безвізовий режим із Європейським Союзом уже на початку 2014 року. «У Кишиневі дуже серйозно займаються цим питанням. Що ж стосується України, то там трохи складніше все йде, але йде», — повідомив днями журналістам Лінас Лінкявічюс, глава МЗС Литви, яка головує в Євросоюзі.
Поки узгодження візових послаблень з усім ЄС відкладається, офіційний Київ застосовує тактику дрібних кроків та працює з країнами — нечленами ЄС. У серпні цього року Україна підписала угоду про безвізовий режим із Панамою, торік — із Македонією й Туреччиною, у 2011 році — з Албанією, Аргентиною, Боснією і Герцеговиною, Бразилією, Брунеєм, Ізраїлем та Сербією.
Наступні країни, з якими готується лібералізація візового режиму, — Ісландія, Швейцарія, Чилі, Сінгапур та Венесуела. «Є проекти угод. Але чи буде це безвізовий режим, чи спрощений візовий режим, говорити поки рано», — каже директор Департаменту інформаційної політики МЗС України Євген Перебийніс.
У зв’язку з цим сайт «Смак подорожника» підняв дані щодо наших стосунків з усіма державами світу та підрахував, у скільки країн нашим співвітчизникам можна подорожувати з меншими чи більшими формальностями.
Отже, станом на сьогодні українці можуть в’їжджати без віз на територію 42 країн. При в’їзді ще до 51 держави візу можна отримати на кордоні. Принаймні таку інформацію надає розділ «Консульські питання» сайта МЗС. Загалом, у сумі ми маємо лібералізовані візові стосунки з менш як половиною існуючих незалежних держав (усього їх 195).
Наявності візи у громадян України
НЕ вимагають
10 країн колишнього СРСР:
— Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Узбекистан;
5 європейських країн:
— Албанія, Боснія і Герцеговина, Сербія, Чорногорія, Македонія (остання — до 15 березня 2018 року);
7 країн Північної Америки:
— Антигуа і Барбуда, Гватемала, Гренада (лише для туристів), Нікарагуа, Панама, Сальвадор, Ямайка (для туристів);
5 країн Південної Америки:
— Аргентина, Бразилія, Еквадор (лише для туристів), Парагвай, Перу (лише для туристів);
8 країн Азії:
— Бруней, Гонконг, Ізраїль, Малайзія, Монголія, М’янма, Палестина, Туреччина;
4 країни Африки:
— Намібія, Свазиленд, Сейшельські Острови, Туніс (лише для туристів);
3 країни Океанії:
— Палау, Самоа, Федеративні Штати Мікронезії (лише для туристів).
При цьому в’їзд до всіх країн, окрім Росії та Білорусі, — за закордонним паспортом. До РФ і РБ можна їхати і з внутрішнім.
Слід також враховувати, що в різних країнах — різні умови щодо терміну перебування без віз. У деяких — до 30 діб, у інших — до 60 чи 90 тощо. Найменше — в Гонконгу — 14 діб; найбільше — в Перу — до 183 діб (!) із підтвердженням туристичної мети поїздки.
Перелік 51 країни, де українці можуть оформити візу на кордоні:
Північна Америка (7)
— Барбадос, Гаїті, Домініка, Домініканська Республіка, Сент–Вінсент і Гренадини, Сент–Кітс і Невіс*, Сент–Люсія*;
Південна Америка (2)
— Болівія, Суринам;
Азія (19)
— Бангладеш, Бутан, В’єтнам*, Ємен, Іран, Йорданія, Камбоджа, Катар, Кувейт*, Лаос, Ліван, Мальдіви, Непал, ОАЕ* (лише формально; на практиці візу потрібно оформлювати завчасно в консульстві), Оман, Сирія, Східний Тимор, Таїланд, Шрі–Ланка*;
Африка (19)
— Бенін, Буркіна–Фасо, Гамбія, Гана*, Джибуті, Єгипет, Замбія, Кабо–Верде, Кенія, Коморські Острови, Маврикій, Мадагаскар, Малаві, Південний Судан, Руанда*, Сан–Томе і Принсіпі, Танзанія, Того, Уганда;
Океанія (4)
— Вануату, Тонга, Тувалу, Фіджі.
* Слід враховувати, що в деяких країнах (ОАЕ, В’єтнам, Гана, Кувейт, Руанда, Сент–Кітс, Сент–Люсія, Суринам, Шрі–Ланка та ін.) оформлення візи на кордоні можливе лише за умови «попереднього узгодження з імміграційною службою» із наданням значної кількості документів. У деяких випадках це означає переважну потребу оформлювати візу заздалегідь у консульствах.
Завчасно оформлювати візу громадяни України повинні...
для в’їзду до країн Шенгенської зони — Австрії, Бельгії, Греції, Данії, Естонії, Ісландії, Іспанії, Італії, Латвії, Литви, Ліхтенштейну, Люксембургу, Мальти, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Фінляндії, Франції, Чехії, Швейцарії та Швеції.
Також завчасного оформлення візи у консульстві вимагають Болгарія, Велика Британія, Ірландія, Кіпр (електронна віза), Ліхтенштейн, Монако, Хорватія та Румунія.
При цьому власники шенгенських віз можуть вільно в’їжджати до Болгарії на термін до 90 днів. Румунія дозволяє безвізовий транзит терміном до п’яти днів.
Для в’їзду у Ватикан і Сан–Марино необхідно мати італійську (або іншу шенгенську) візу. Для в’їзду в Андорру необхідно мати дійсну дворазову або багаторазову шенгенську візу.
Заздалегідь оформлювати візу слід перед поїздкою також до таких країн:
Європа:
— Косово;
Північна Америка:
— Багамські Острови, Беліз, Гондурас, Канада, Коста–Рика, Куба, Мексика, США, Тринідад і Тобаго;
Південна Америка:
— Венесуела, Гаяна, Колумбія, Уругвай, Чилі;
Азія:
— Афганістан, Бахрейн, Індія, Індонезія, Ірак, Китай (КНР), КНДР, Об’єднані Арабські Емірати, Пакистан, Республіка Корея, Саудівська Аравія, Сінгапур, Тайвань (Китайська республіка), Туркменістан, Філіппіни, Японія;
Африка:
— Алжир, Ангола, Ботсвана, Бурунді, Габон, Гвінея, Гвінея–Бісау, Еритрея, Ефіопія, Зімбабве, ДР Конго, Екваторіальна Гвінея, Камерун, Конго, Кот–д’Івуар, Лесото, Ліберія, Лівія, Мавританія, Малі, Марокко, Мозамбік, Нігер, Нігерія, ПАР, Сенегал, Сомалі, Судан, Сьєрра–Леоне, Центральноафриканська Республіка, Чад;
Австралія та Океанія:
— Австралія, Вануату, Кірібаті, Маршаллові Острови, Науру, Нова Зеландія, Папуа–Нова Гвінея, Соломонові Острови.
РЕЙТИНГИ
Міжнародна консалтингова компанія Henley & Partners опублікувала щорічний рейтинг візових обмежень (Visa Restrictions Index), у якому представлені 219 країн і територій світу. Це дослідження базується на показнику свободи пересування громадян — у скільки країн їх можуть пустити без візи або з можливістю оформити дозвіл на в’їзд на кордоні.
Перше місце в рейтингу розділили Фінляндія, Швеція і Велика Британія (без урахування заморських територій). Громадянам цих держав дозволено безвізовий в’їзд до 173 країн. На другій позиції — Данія, Німеччина, Люксембург і США (172). За ними — Бельгія, Італія, Нідерланди (171).
Україна з показником 77 (кількість країн, до яких можливий спрощений в’їзд) стоїть у середині списку на одному рівні з Ямайкою, Кувейтом і Маршалловими Островами. Це на 18 пунктів гірше за рейтинг Росії (95), яка за останні три роки піднялася на вісім рядків угору і залишається першою серед країн СНД. Далі — Білорусь і Казахстан (по 61), Грузія (60), Молдова (59), Азербайджан і Киргизстан (по 56), Вірменія (55), Узбекистан (52), Таджикистан (50), Туркменістан (46).
А в найменшу кількість країн можуть запросто в’їжджати афганці (28), іракці (31), пакистанці та сомалійці (32).