В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Відпочинок і веселощі «активізують» радість і стають щитом проти депресій. (з сайта tvorets–zhizni.ru.)
— Щодня ми отримуємо таку кількість інформації, яку не завжди в змозі адекватно осмислити, — розповідає лікар–психіатр, доктор медичних наук, завідуюча відділом психоневрології і нейрофізіології Українського науково–дослідного інституту соціальної судової психіатрії і наркології МОЗ Олена Хаустова. — Тим паче що більшість інформації має негативний характер. Ми живемо в шаленому ритмі, дізнаємося про безліч подій, вирішуємо багато справ і весь час поспішаємо. Отож маємо фізичне й емоційне виснаження, живемо в хронічному стресі.
Часто людина, нарікаючи на поганий настрій, каже: «У мене депресія». Однак це не зовсім так, пояснює лікар. Поганий настрій минає, а депресивний стан має «звичку» лише поглиблюватися. Для депресії характерне зниження цікавості до життя, порушення сну, що переходить у безсоння. Докучають нав’язливі негативні думки. Людина стає безініціативною, не цікавиться собою, рідними, роботою. У деяких людей з’являються думки про самогубство. І це — одна з найбільших загроз недуги. Депресія, яку не лікують, призводить до негативних наслідків: людина втрачає роботу, друзів. Розпадаються сім’ї.
— Якщо знижений настрій тримається кілька днів поспіль, світ став немилим, непокоять думки про безглуздість життя, — поспішіть до лікаря. Чим раніше хворобу діагностують і призначать лікування, тим швидше людина повернеться до звичного ритму життя, — застерігає пані Олена. — Депресія — психічне захворювання, яке легко піддається лікуванню. І психотерапевтів не варто боятися. Вони так само допомагають вирішувати проблеми зі здоров’ям, як і інші люди в білих халатах.
Найчастіше депресія полює на своїх жертв серед підлітків (у період перебудови організму чи першої закоханості вони стають емоційно вразливими), людей середнього віку (коли 35—45–річні переживають вікову кризу), літніх людей та жінок у період клімаксу. Недуга «чіпляється» до безхарактерних, людей з нестійким емоційним станом, інтровертів (тих, хто заглиблений у себе) та представників творчих професій. Зрештою, її може викликати будь–яка хвороба чи травма.
Лікарі вважають: спровокувати захворювання можуть навіть деякі медичні препарати (якщо приймати їх безконтрольно), харчові добавки, нераціональне харчування. Часто недуга виникає внаслідок психотравматичної ситуації: трагедії в сім’ї, особистої драми, безробіття, коли людина потрапляє, як їй здається, «у безвихідь».
Сьогодні в арсеналі медицини є багато ліків проти депресії. Але приймати їх можна тільки за порадою фахівця. При депресії в організмі порушується рівень стресових гормонів — дофаміну, серотоніну, а препарати допомагають стабілізувати рівень цих гормонів. Однак тільки пігулками проблемі не зарадиш. Зазвичай депресію лікують психотерапією, соціальною та арт–терапією. Важливо, щоб людина сама хотіла бути здоровою, шукала вихід із ситуації, наголошують лікарі.
— Найголовніше, що треба пам’ятати: ти не один, завжди є хтось поруч, до кого можна звернутися по допомогу, поділитися думками, хоч би якими важкими вони були, — акцентує Олена Хаустова. — Це можуть бути друзі, рідні чи лікар, якому довіряєш. Потрібно спілкуватися навіть тоді, якщо цього не дуже хочеться. Важливо виговорюватися, не тримати все в собі. Хворим завжди радимо долучатися до святкової атмосфери, відвідувати театри, виставки, просто ходити в гості.
Хорошими ліками від депресії може бути будь–яке заняття, яке дарує задоволення. Приємні емоції активізують біологічні частинки організму, які «відповідають за щастя». «Знайдіть собі хобі — це добре допомагає впоратися з поганим настроєм. Малюйте, вишивайте, танцюйте, вирощуйте квіти, займіться кулінарією — робіть те, що дарує вам радість», — каже лікар.
Також для зміцнення психічного здоров’я важливо дотримуватися здорового способу життя. Лікарі використовують такий термін, як «психогігієна». Цей комплекс заходів означає і дотримання культури особистих стосунків, і вміння керувати своїми емоціями, і необхідність чергувати працю і відпочинок, і створення сприятливого психологічного клімату в колективі, сім’ї. Слід систематично займатись фізичною культурою, дотримуватися раціонального харчування та режиму дня, достатньо спати, позитивно мислити, бути оптимістичним і доброзичливим.
За прогнозами ВООЗ, кількість психічних захворювань у світі збільшуватиметься і до 2020 року їх частка серед усіх захворювань може сягнути 50%.
Лікарі пов’язують розвиток нервово–психічних захворювань із генетичними, соціальними факторами та соматичними недугами («сома» з грецької — «тіло»). З погляду зарубіжних учених, 70% хронічних захворювань мають психосоматичну основу. До поведінкових факторів, що руйнують психічне здоров’я, медики відносять тривалі негативні стресові ситуації, невміння підтримувати адекватні стосунки з тими, хто поруч, конфлікти, недостатній відпочинок, малорухомий спосіб життя, зовнішні подразники (наприклад, постійний шум). Збереження психічного здоров’я несумісне з вживанням будь–яких психоактивних речовин. Нікотинова залежність, на думку медиків, — найбільш поширений психічний розлад, який не допомагає позбавитись стресу, а навпаки — сприяє розвитку значно важчих психічних розладів.
За визначенням експертів ВООЗ, «психічне здоров’я — це певний резерв сил людини, завдяки якому вона може подолати стреси або складнощі, які виникають у виняткових обставинах». Психічне благополуччя розглядають як аспект здоров’я людини. Міжнародний стандарт психічного здоров’я включає 10 ознак: інтелект, цілеспрямованість, гнучкість, логічність мислення, моральні якості, соціальна поведінка, особливості харчування, емоційність, ставлення до свого здоров’я, сексуальність. Аби зберегти свою психіку в нормі, важливо уникати скупості, мстивості, заздрощів, лицемірства, гордині, хворобливого самолюбства.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>