Паспорт в обмін на житло
Вид на проживання (ВНЖ) уже дає право безвізового в’їзду в усі країни Шенгенської угоди, і цей дозвіл є першим кроком до отримання повноцінного паспорта. Процедура легалізації в обмін на купівлю нерухомості певної вартості вже спрощена в Латвії, Греції, на Кіпрі, в Болгарії, Ірландії, Португалії.
Найзручніші умови пропонує Латвійська Республіка, при тому що внаслідок кризи ціни на житло там знизилися на 60—70 відсотків. Із 2010 року в країні діє закон, що дозволяє іноземцеві отримати посвідку на проживання на п’ять років (з правом подальшого продовження та отримання ПМЖ, а потім і громадянства), якщо він володіє латвійською нерухомістю. Вартість придбаного житла в Ризі та Ризькому районі повинна становити не менше 100 тис. латів (143 тис. євро), в інших регіонах країни — 50 тис. латів (71 тис. євро).
За даними агентства Gordon Rock, які наводить сайт «Лента.ru–Недвижимость», за 100 тис. латів у Ризі можна купити квартиру площею 75 кв. м, а в Ризькому районі — до 100 «квадратів». У містах республіканського значення житло площею до 100 кв. м. можна придбати за 50 тис. латів.
Хід латвійської влади виявився вдалим. Як повідомив портал The Baltic Course, за три роки, що минули з часу набуття чинності законом, іноземці, які купують у Латвії нерухомість та відкривають свої фірми (а це ще один варіант для отримання ВНЖ), вклали в економіку країни понад 430 млн. євро і створили близько 2,5 тисячі нових робочих місць.
Влада Греції навесні цього року також заявила про надання п’ятирічного виду на проживання за умови придбання нерухомості вартістю не менше 250 тисяч євро. Скажімо, на Криті за цю суму можна купити квартиру площею 120 «квадратів».
Кіпр і Болгарія дають ВНЖ іноземцям за умови покупки нерухомості вартістю від 300 тис. євро, а Ірландія й Португалія — від 500 тис.
Для іспанського ВНЖ навіть купувати житло не обов’язково
Іспанія, яка серйозно постраждала від кризи, нині є однією з найпопулярніших країн серед іноземних покупців житла. Зниження цін на нерухомість в Іспанії з 2007 року склало 35–40 відсотків. За підрахунками місцевого міністерства розвитку, які наводить портал The Local, у другому кварталі 2013 року кожна шоста квартира в Іспанії була придбана іноземцем.
Найбільшим попитом користувалося житло в провінції Аліканте, на острові Тенеріфе (Канари), а також у містах Малага, Барселона й Жирона.
За даними порталу Prian.ru, найактивніші покупці житла в Іспанії — британці (22,5 відсотка), скандинави (17 відсотків) та росіяни (13 відсотків). Щодо останніх, то вони за 2012 рік купили в Іспанії 2585 помешкань.
Це й не дивно, якщо зважити, що двокімнатні квартири б/у на морі в місті Аліканте коштують від 34 тис. євро — це дешевше, ніж у Києві, де ціни на житло теж знизилися. Новий таунхаус, скажімо, у Валенсії можна придбати за 75 тисяч, а далі — приїздити кілька разів на рік у відпустку, надавати таку можливість родичам чи знайомим, зрештою, здавати в оренду. «Ви для себе чи для заробітку на оренді?» — одразу поцікавилися в журналіста «УМ» у ріелтерській фірмі «Атланта» у відповідь на запитання про ціни квартир в Аліканте.
Наразі існують механізми, аби отримати іспанське ВНЖ, що дає право безвізового в’їзду в усі країни Шенгенської угоди, придбавши нерухомість на будь–яку суму. Для цього насамперед потрібно мати підтвердження місячного доходу в розмірі 2130 євро на главу сім’ї і 532 євро — на кожного наступного члена родини. За таких умов, кажуть юристи фірми «Атланта», ВНЖ в Іспанії можливо отримати, навіть орендуючи квартиру.
Водночас уряд Іспанії планує видавати іноземцям ВНЖ автоматично при купівлі нерухомості на суму понад 160 тис., або, в іншій пропозиції, — 500 тис. євро. За словами державного секретаря з питань економіки Фернандо Хіменеса, один із цих варіантів готують включити в новий закон про підприємництво, який буде схвалено найближчим часом.