Вони скрізь лізуть без черги, не дотримуються правил, але світ відкриває їм свої обійми. Китайські туристи дедалі масовіше виїздять в інші країни, залишаючи там все більше грошей. І якщо багато хто називає найгіршими туристами у світі англійців, то американський часопис Vice віддає ганебну «пальму першості» китайцям. При тому що саме вони вже стали чисельно найбільшим загоном подорожувальників у світі.
Біля паризького Лувру виставлено великий інформаційний щит із написом китайською мовою, який попереджає про заборону справляти фізіологічні потреби на території навколо музею. Те, що таке попередження не дублюється жодною іншою мовою, свідчить про жахливу репутацію, яку заробили китайські туристи в інших країнах. Іноді вони дозволяють власним дітям випорожнюватися на тротуарах, перонах залізничних вокзалів, у вагонах метро, супермаркетах та інших громадських місцях.
У Таїланді, як повідомляють місцеві ЗМІ, розвагою гостей із Китаю є швидка їзда на авто по зустрічній смузі. На Мальдівах власники готелів забирають електричні чайники з номерів, у які поселяються китайці, бо ті, замість кип’ятити воду для чаю, варять у них макарони. Китайці також масово плюються й смітять.
Цікаво, що першу скрипку у наріканнях на дикунську поведінку континентальних китайців грають також китайці, але — з капіталістичного Гонконгу. Останнім часом комуністам–китайцям вдалося налаштувати проти себе навіть мешканців ідеологічно близької Північної Кореї, оскільки в цій жебрацькій країні туристи з КНР розважаються тим, що кидають на землю цукерки, аби їх збирали місцеві діти. Ця гра в них називається «годувати качок».
Елементарний брак культури своїх мандрівників за кордоном почав непокоїти навіть комуністичну владу Китаю. Віце–прем’єр Вань Янь нещодавно засудив «нецивілізовану поведінку туристів» та наголосив, що вона, часто згадувана в іноземних ЗМІ, шкодить іміджу КНР у світі. Але невдовзі після заяви високопосадовця його 15–річний земляк увічнив своє перебування в стародавньому Карнакському храмі єгипетського міста Луксор великим написом «Тут був Дінь Чжинхао». І зробив це на історичній стіні зі скульптурними зображеннями віком 3500 років.
Китайський уряд нещодавно пообіцяв запровадити вимоги, які змусять туристів поводитися відповідно з правилами тієї країни, куди вони їдуть. Наразі орган Компартії Китаю з дотримання етики спільно з державною туристичною організацією видали брошуру на 128 сторінок у віршованому стилі, в якій розповідається, як китайцям слід поводитися у цивілізованому світі. Римовані віршики вчать, як потрібно гречно ставати у чергу і чекати в ній, не галасувати, не марнувати їжу, а також «рішуче противитися порнографії та азартним іграм».
Хоча китайці і є одними з «найгірших туристів світу», але кожна країна хоче залучити їх до себе в гості. Адже, за даними Світової організації туризму, у 2012 році вони витратили за межами Китаю 102 млрд. доларів — більше, ніж туристи зі США. Тож не дивно, що європейські готелі, ресторани та дорогі магазини все частіше наймають на роботу китайськомовний персонал.
А ще недавно — 2005 року — китайці посідали у цій класифікації лише сьоме місце. З того часу вони почергово випередили Італію, Японію, Францію, Велику Британію, Німеччину та Штати. Для порівняння: німці й американці торік залишили за кордоном по 84 млрд. доларів.
НАВАЛА В ЦИФРАХ
У 2012 році за кордон виїздили 83 мільйони китайців — це на 13 мільйонів більше, ніж попереднього року, і в сім разів більше, ніж 2000 року.
За прогнозами ООН, у 2015 році кількість китайців, які виїздять «прогулятися» в інші країни, перевищить 100 мільйонів.
У Європі китайців найбільш приваблює Франція. Минулого року цю країну відвідали 900 тисяч туристів із КНР.