Болгарська влада брутально втрутилася у конфлікт, який жевріє всередині Болгарської православної церкви останні 12 років. Репресії розпочалися минулої середи, коли загони поліції здійснили нальоти приблизно на 200 церков, насильно витягували з них священиків та кидали у поліцейські «воронки» на очах приголомшених парафіян. Храми було опломбовано. У наступні дні поліція «завітала» приблизно ще до 50 храмів. Загалом, минулого тижня та на початку цього було призупинено діяльність близько 250 православних церков. Таким чином світська влада намагається придушити схизму (розкол) всередині Болгарської православної церкви (БПЦ).
Репресій зазнали церковна ієрархія та парафіяни тих храмів, які з 1992 року відмовляються визнати зверхництво патріарха БПЦ Максима, який стоїть на чолі церкви з 1971 року, оскільки звинувачують його у співпраці з репресивними органами безпеки у комуністичні часи та піддали сумніву канонічність його обрання на патріарший трон. Хоча формально його обрав синод, але його кандидатуру визначило тодішнє комуністичне керівництво країни. Через кілька років офіційно вдалося покласти кінець схизмі, але на практиці багато парафій до цього часу не визнають Максима і підпорядковуються обраному 1992 року на альтернативному синоді патріарху Інокентію. Минулого тижня болгарська прокуратура визнала, що розкольники тим самим порушують «Закон про релігійні визнання», і в дію вступила поліція.
Грубі дії охоронців порядку викликали ще більший розкол у болгарському суспільстві, ніж схизма в середовищі БПЦ. Прихильники Інокентія стверджують, що БПЦ не зазнавала таких переслідувань навіть у комуністичні часи, бо тепер поліція заарештовує священиків сотнями, на допитах здійснює на них тиск із вимогами перейти під зверхництво Максима. В окремих випадках поліція діяла надміру брутально. Так, собор св. Софії у столиці країни брали штурмом 50 поліцейських. Вони вибили зуб та зламали ніс його настоятелю отцю Хрісто Пісарову, а потім тримали його під арештом 24 години. Духовенство цього зачиненого храму у вихідні встановило перед ним намет та повідомило паству, що буде здійснювати богослужіння, хрещення та шлюбні церемонії на галявині перед собором. Минулих вихідних на площах та у скверах Софії відправляли служби священики інших кільканадцяти зачинених церков. Протестують болгарські захисники прав людини. Болгарський «Гельсінський комітет» у виданій позавчора заяві стверджує, що це найгірший випадок втручання держави у свободу віросповідання з часу падіння комунізму і що у даному випадку держава втручається у церковні справи, відверто підтримує одну з церков і намагається знищити іншу.
Проблема схизми в середовищі БПЦ назрівала роками, а причиною її виникнення, як вважає частина болгарських ЗМІ, стало церковне майно. На початку 90-х років церкві було повернене майно, яке комуністи відібрали у неї з приходом до влади: сільськогосподарські угіддя, будинки, інші землі. Лише в столиці церкві належать територія центральної площі Свята Неділя та всі будинки навколо неї включно з семінарією, готелем «Шератон», бізнес-центром, офісами, банком, магазинами та двома ресторанами, один з яких — «Петро І» — є найпопулярнішим у столиці. Тисяча квадратних метрів площі здається в оренду дрібним підприємцям за ціною чотири долари за метр квадратний, повідомляє газета «Монітор». І це майно з 1997 року належить якраз церкві Інокентія. Тому суперечка йде про майно на сотні мільйонів доларів, а софійська газета «Труд» стверджує, що навіть мільярди доларів. Між патріархом Максимом, якого підтримують дві третини БПЦ, і патріархом Інокентієм, за яким стоїть третина духовенства БПЦ, немає принципових суперечок у питаннях православної віри. Конфлікт уже набрав міжнародного виміру. На бік патріарха Максима стали патріархи Московський — Алексій ІІ та Константинопольський — Варфоломій. Максима також підтримують прем'єр-міністр Болгарії Симеон та більша частина болгарських ЗМІ. Але більшість ЗМІ й засудила дії поліції, називаючи їх то «Варфоломіївським ранком», то «Кришталевою ніччю». Болгарські оглядачі також не сумніваються, що якщо справа потрапить у Європейський суд у Страсбурзі, то буде вирішена на користь «альтернативного синоду». Злагодою всередині БПЦ і не пахне.