Із Москви патріарха РПЦ, разом iз Хрестом Андрія Первозваного та делегацією російських священиків, київські парафіяни зустрічали ще на вокзалі центральної залізниці міста. Туди святиню доставив спеціально облаштований бронепоїзд. Вихід на першу платформу, до якої мав прибути потяг, було закрито як iз приміщення вокзалу, так і з вулиці, на тротуарі біля виходу — рама металошукача. Підходи ж до самої залізниці оточили ще за годину до прибуття бронепоїзда, людей просили обходити територію через проїжджу частину, яка теж була перекрита ДАІ.
По периметру, за три кроки один від одного, виставлені сотні міліціянтів. Окрім того, щоб Кирил міг безперешкодно сісти в автомобіль, на майданчик біля станції метро «Вокзальна» було підтягнуто кілька загонів «Беркута».
До не менш безпрецедентних заходів безпеки вдалися і біля Печерської лаври, де о дев’ятій годині п’ятничного вечора паломники чекали на прибуття хреста Андрія Первозваного і де, звісно, мала відбутися служба Божа за участю патріарха Кирила. На узбіччі вулиці Лаврської, яка прямує від площі Слави до Києво–Печерської лаври, міліціонери чергували через кожні десять метрів, починаючи ще з п’ятої години вечора.
Кирил приїхав на своїй броньованій автівці, а хрест доставили спеціально виділеним автобусом «ЛАЗ».
На підходах до центральної брами Лаври по два боки виставили намети громадських контрольно–пропускних пунктів, у яких прискіпливо вівся попередній обшук прихожан, які прийшли на богослужіння за участю патріарха Кирила. Потім прихожани мусили пройти крізь рами металодетекторів, до кожного з яких тягнулися тридцятиметрові черги. Черга рухалася повільно, бо кожного, хто прийшов до церкви з портфелем чи сумкою, примушували вивертати їх, а частину речей — лишати за брамою. Невідь–чому людей просили лишати на вході навіть їжу. Подекуди перевірка доходила до відвертого зухвальства — працівники державної охоронної служби, яких уповноважили здійснювати обшуково–пропускний контроль, примушували кожного, хто приніс із собою воду, відпити з пляшки, мовляв, там може бути кислота, отрута чи вибухова речовина. Оскільки вироби зі скла також входять до переліку заборонених речей, то заборонялось проносити навіть пляшечки з корвалолом та валер’янкою.
Перед прибуттям кортежу з вищим духовенством перевірку зупинили, і відновили вже тоді, коли священнослужителі провели половину богослужіння. Отож більша частина обурених такими заходами з контролю парафіян на молитву так і не потрапила. Вдовольнилися люди тим, що могли постояти біля хреста Андрія Первозваного, який встановили у Трапезній церкві Лаври.
Реліквія ця перебувала у Києві три дні, до неділі. За цей час, як порахували в УПЦ МП, до хреста встигли прикластись понад 10 тисяч вірян. Далі хрест апостола попрямував до Мінська, де він пробуде до 2 серпня, а потім знову повернеться до рідного собору в Греції, на острові Пелопоннес.
Сергій РИБЧИНСЬКИЙ,
Павло ҐРОМИХАЛО