В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Більшість людей, за спостереженнями лікарів, насамперед бояться онкологічних та інфекційних недуг. Тоді як «лідерство» за смертністю — і не лише в Україні, а у світі в цілому — належить серцево–судинним захворюванням. До того ж щороку проблема «молодшає»: нині навіть 20–рiчні нерідко мають захворювання судин. Найпоширеніші поміж них — гіпертонія та гіпотонія. Недооцінювати їх небезпечно. Тож як ці недуги розпізнати і «обеззброїти»?
— Якщо тиск постійно нижчий ніж 100/65 міліметрів ртутного стовпчика у чоловіків і 95/60 — у жінок, то маємо справу з гіпотонією, — пояснює київський лікар–кардіолог Володимир Остапчук. — Ця проблема, до речі, може торкнутися і цілком здорової людини. Іноді у фізично натренованих людей, у спортсменів або тих, хто живе в умовах спекотного клімату, артеріальний тиск нижчий від норми, якою вважаємо 120/80. У таких випадках хворобливі симптоми, як правило, не докучають і потреби в лікуванні не виникає.
Гіпотонія як недуга, каже лікар, найчастіше розвивається через постійний шкідливий вплив на судинний тонус. Тут можуть «долучитися» негативні емоції, виснаження нервової системи через посилену розумову діяльність, шкідливі звички — куріння, зловживання алкоголем. «Трапляється: людина і не підозрює, що має гіпотонію, аж доки не пролунають перші «дзвіночки»: раптові запаморочення, втрата свідомості, — продовжує пан Володимир. — Оскільки внаслідок пониженого тиску кров погано циркулює і поступає до голови в меншій кількості, людина може несподівано знепритомніти».
Гіпотонія часто стає симптомом серйозних хвороб — ендокринних порушень, пухлин, деяких серцевих недуг, виразки шлунка, легеневих захворювань. Тоді, за словами лікаря, вирівняти судинний тонус допоможе терапія основної недуги.
На що варто звернути увагу, аби вчасно розпізнати недугу? «Гіпотонія проявляє себе важкістю в голові, підвищеною втомлюваністю, неприємними відчуттями в області серця, — застерігає Володимир Остапчук. — Якщо після тривалого перебування в одному положенні або після різкого нахиляння у вас паморочиться голова, — це теж має насторожити. Може також з’являтися біль у м’язах. Прокидаєтесь уранці — а бадьорості, свіжості немає. Часто це означає, що у вас низький тиск. Потім з’являється апатія, розбитість. Може бути роздратованість, порушення сну, головний біль — ці неприємності також нерідко супроводжують гіпотонію».
Лікар–кардіолог радить регулювати такі стани з допомогою настоянки ехінацеї, меліси, собачої кропиви (пустирника), валеріани. Однак насамперед варто відмовитися від тютюну (якщо палите), забути про алкоголь. Стабілізувати тиск допомагає помірна рухлива активність. Корисно починати день із нескладних гімнастичних вправ. «Пасивний відпочинок гіпотонікам тільки шкодить. Тому вдень знаходьте час для прогулянок на свіжому повітрі, легких пробіжок. Пограйте в м’яча, поплавайте. Рухайтесь — і почуватиметесь краще», — додає Володимир Остапчук.
Харчування при гіпотонії також має велике значення. Людям із пониженим тиском лікарі рекомендують їсти часто і невеликими порціями, включати в меню страви з прянощами, які стимулюють діяльність залоз внутрішньої секреції, і солоні страви, які підвищують тиск.
— Про каву часто кажуть, що це улюблений напій гіпотоніка. Однак цей напій у даному випадку не дуже бажаний, — певен пан Володимир. — Кофеїн стимулює роботу серцево–судинної системи, навантажує судинне русло, нирки і серце працюють у напруженому режимі. Краще віддати перевагу неміцному чорному або зеленому чаю з цукром чи медом. Це ефективніше діє на тонус судин. Про шипучі напої краще забути — шампанське чи кока–кола спершу злегка підвищують тиск, але лише на короткий термін. А шкідлива дія від «шипучок» — тривала.
Якщо у пацієнта протягом певного часу фіксують стабільно підвищений артеріальний тиск, йому ставлять діагноз «гіпертонія». Ця недуга небезпечна ускладненнями — високий тиск, якщо його не врівноважувати, часто призводить до інсульту чи інфаркту: 70 із 100 випадків інсультів, кажуть лікарі, виникає через гіпертонію, яку не лікували. Артеріальна гіпертензія також провокує порушення мозкового кровообігу, ниркову недостатність, незворотну дегенерацію сітківки ока, відшарування сітківки, що призводить до сліпоти.
Якщо людина здорова, артеріальний тиск не повинен перевищувати 130/85. Якщо ваші показники стабільно перевищують цей поріг — потребуєте допомоги фахівця. «Часто людина пов’язує головний біль з перевтомою і не поспішає до лікаря, — каже Володимир Остапчук. — Але коли тиск піднімається вище 160/100, пацієнт має перебувати під постійним наглядом кардіолога чи терапевта».
Симптоми гіпертонії — сильний головний біль (переважно в потиличній частині), шум у вухах, зниження працездатності, слабкість і запаморочення голови, особливо на зміну погоди. У людини з’являється підвищена емоційність, тривожність, порушується сон.
«Часто причиною гіпертонії та гіпотонії є спадковий фактор, — застерігає лікар–кардіолог. — Тож якщо у вашій родині є люди з судинними проблемами, будьте уважнішими до власного здоров’я. А коли з’являються тривожні симптоми — не відкладайте візиту до лікаря».
* Уникайте стресових ситуацій, вчіться керувати власними емоціями. Подбайте про повноцінний нічний відпочинок — сон має тривати не менше 7–8 годин у добре провітреному приміщенні.
* Регулярно контролюйте свій тиск.
* Відмовтеся від куріння. Одна викурена цигарка підвищує тиск на кілька десятків міліметрів.
* Пам’ятайте, що алкоголь корисний лише в невеликих дозах (не більше 50 грамів міцного напою або 150—200 грамiв червоного сухого вина). Категорично не можна поєднувати алкоголь з ліками.
* Стежте за своєю вагою. Зайві кілограми провокують гіпертонію.
* Дотримуйтеся дієти. Обмежте вживання солі, максимально уникайте вживання тваринних жирів та продуктів, що містять багато холестерину (яєчний жовток, печінка, жирні молочні продукти). Не вживайте гострих і консервованих продуктів. Віддавайте перевагу свіжим овочам і фруктам. При гіпертонії корисний часник, бо перешкоджає утворенню тромбів. Добре діють на судини трав’яні та ягідні чаї.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>