Хімія часто відлякує своїми довжелезними назвами, які надовго не затримуються у голові. Втім дещо треба пам’ятати, щоб зайве не наражатися на небезпеку, яка може спричинити фатальні наслідки. Поліциклічний ароматичний вуглеводень бензопiрен учені відкрили ще 1933 року. Вже через два роки були проведені дослідження, які підтверджували його канцерогенні властивості, тобто здатність продукувати в організмі людини злоякісні пухлини. Найвідоміший — 3,4–бензопiрен, який ідентифікували від початку як канцерогенний компонент сажі і смоли. Саме за вмістом цього елемента визначають загальний рівень забрудненості продуктів харчування різними поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ) та їхню онкогенну небезпеку для людини.
Де може міститися смертоносний канцероген? У насінні соняшника, якщо його висушують димовими газами, які містять продукти неповного згорання палива. 95 відсотків бензопiрену з насіння переходить в олію. Її промислове виробництво унормоване Держстандартом, в якому є положення про допустиму норму бензопiрену, що відповідає стандартам Європейського Союзу, — 2 мкг/кг (мікрограми на кілограм). Якщо купуєте продукцію приватних невеликих олієнь — разом із натуральністю можете отримати шкідливий для здоров’я елемент. До речі, ПАВ в олії можна позбутися шляхом повної рафінації.
Інтенсивне джерело бензопiрену влітку — розпечений асфальт. А якщо ще і вихлопні гази вдихаємо — маємо подвійну дозу канцерогену. Тому так важливо, щоб діти гралися подалі від асфальтованих доріг і перехресть, де часто призупиняються машини. Намагайтеся у таких місцях також не купувати будь–які неупаковані продукти «з асфальту», бо навіть за кілька годин їх добряче встигає «присмачити» бензопiрен.
Також провокатор раку може потрапляти в організм людини з копченими ковбасами і сухофруктами, майонезом, шпротами, шашликами.
Що їсти і скільки — звичайно, справа добровільна. Але про щоденні правила безпеки харчування варто пам’ятати. Хоча б тому, що вчені переконують, що причиною 75 відсотків ракових захворювань є канцерогенні хімічні сполуки, які люди споживають з їжею.