В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Щоб відпочинок не завершився на сумній ноті, «спілкуватися» із сонцем треба обережно. Фото з сайта delfi.lv.
Літо — це свято, якого чекають усі. Справді, коли ж іще можна так чудово відпочити, набратися сил і яскравих емоцій, вдосталь посмакувати сезонними фруктами й овочами, податися в мандри? І, безумовно, — поніжитись на сонечку. Зрештою, фанатичні прихильники засмаги не чекають червня, а розпочинають свій «сезон» ще навесні — щойно сонце вдосталь прогріє повітря. І не повертаються з «полювання», доки не отримають вражаючого ефекту — шоколадної шкіри із золотистим відтінком, а то й повної «бронзи». Бо певні: це модно, красиво, омолоджує і додає настрою. Чи завжди це так?
Думка лікарів неоднозначна. Засмага справді буває корисною, якщо не захоплюватися процесом, доводячи ситуацію до критичної, кажуть деякі фахівці. На думку дерматологів, «зважені», тобто дозовані, сонячні ванни — важливі для нашого організму, мають, зокрема, антигрибковий і антибактеріальний ефект. Тим, кому докучають вугрі, ультрафіолет може стати у пригоді. «Один зi способів очистити сальні залози — викликати легке лущення шкіри, — пояснює лікар–косметолог із міста Бровари на Київщині Тетяна Онищук. — Цей спосіб лежить в основі лікування ультрафіолетовими променями. Такий ефект дає і сонячне проміння. При лущенні разом із мертвими клітинами з поверхні шкіри сходять лусочки, які закупорювали сальну залозу, тож її функції відновлюються».
Окрім того, засмага забезпечує нас вітаміном Д, який синтезується в організмі лише під впливом сонячного проміння. Сонячне світло робить м’язи більш пружними, під його дією швидше гояться рани, воно сприяє правильному формуванню зубів, швидкому росту волосся. Однак надмірне захоплення сонцем обертається такими неприємностями, як опіки, поява пігментних плям, фотостаріння (передчасне в’янення шкіри). «Шкіра, яка засмагає, втрачає свою еластичність, покривається зморшками. Уповільнити чи припинити цей процес, якщо ви зловживаєте сонцем, неможливо», — підтверджує Тетяна Онищук.
Щоб отримати рівну засмагу і захисти себе від надмірного впливу ультрафіолету, лікарі–косметологи радять користуватися сонцезахисними засобами: спеціальними лосьйонами, гелями, спреями, кремами. «Сонячну косметику» розрізняють за фактором захисту: SPF (Sun Protection Factor) — це речовина, яка поглинає ультрафіолетове проміння, оберігаючи шкіру від шкідливого впливу. Ступінь захисту виробники вказують на упаковці: мінімальний «фільтр» від сонця складає 5—10 одиниць, максимальний — 60. Що це означає? Наприклад, при використанні крему із SPF 20 дія сонячних променів на шкіру послаблюється у 20 разів. Засоби ці — недешеві, а наскільки надійні? Чи можна покладатися лише на цей «щит», рятуючись від сонця?
Директор Інституту дерматології і косметології, професор Ольга Богомолець переконана: ні. Сонцезахисні креми не знижують ризику злоякісного переродження родимок і розвитку раку шкіри, каже лікар. «Звісно, з допомогою цих засобів ви не засмагнете швидко, але сумарний ефект дії на ДНК і пам’ять клітин може бути ще й термічний, — пояснює Ольга Вадимівна. — І навіть перебуваючи під водою, ви можете згоріти. Особисто я захищаюся від сонця двома способами: одягаю капелюх і ховаюся в тінь». Звісно, якщо людина їде в південні країни, де спекотно, на відкриті ділянки шкіри треба наносити креми від сонця, аби попередити опіки, додає вона. «Але думати, що використання таких засобів — панацея від згубної інсоляції, не можна. Немає досліджень, які б це підтверджували. Скажімо, статистика США, де такі креми активно вживають уже 20 років, свідчить: динаміка розвитку раку шкіри і меланоми серед тих, хто ці засоби використовує, не змінилася. Не забувайте, що така продукція, окрім усього, — це великий бізнес».
Лікарі наголошують: засмага — це лише захисна реакція на шкідливий вплив ультрафіолету. У такий спосіб організм ніби одягає захисний комбінезон. «Є люди, народжені в такому «комбінезоні» — темношкірі, які живуть біля екватора. А люди «скандинавського типу» (блакитноокі блондини, рудоволосі) цей комбінезон вдягти не можуть, вони будуть згоряти на сонці і ніколи не засмагнуть, — застерігає пані Богомолець. — Українці переважно належать до людей третього типу шкіри (карооких шатенів), які добре засмагають. Якщо світлооким із сонця потрібно піти о 10–й ранку, то темноокі можуть поніжитись на пляжі максимум до 11–ї, а потім слід ховатися в затінку. Але в будь–якому разі варто збагнути: корисної засмаги не буває».
— Доводиться чути, що в усьому винне «зле сонце». Але це — міф, — переконана лікар. — Злими є люди, які зіпсували екологію так, що озоновий шар став тоншим, а над деякими країнами взагалі утворилися озонові дірки. Тож нині маємо зовсім не той спектр ультрафіолету, який був ще 20 років тому. Ми в Україні теж пожинаємо наслідки бездумного ставлення людства до довкілля. В останні два десятиліття злоякісні захворювання шкіри в структурі онкологічних недуг у всьому світі вийшли на перше місце.
Найбільш обачними у спілкуванні з сонцем мають бути насамперед жителі південних областей і Криму, а також українці Закарпаття — гори ще більше «піднімають» нас до сонця, зауважує лікар. «Ті, хто планує відпочинок у Криму, мають пам’ятати про цей згубний сонячний фактор. І взагалі, на відпочинку слід бути обачними. Коли в Туреччині чи Єгипті, розважаючи відпочивальників на пляжі або біля басейну, аніматор починає заохочувати до аеробіки о 12–й дня, не знаю, що може бути безглуздіше, — дивується Ольга Богомолець. — І люди, замість заховатися в цей час у затінку або спланувати сієсту, виходять танцювати під музику і «горять» на сонці. Особливо потерпають діти — їхня шкіра найменше захищена від дії ультрафіолету. Коли я бачу, як малюк — ніжний, як курчатко, бігає під палючим сонцем, стає сумно. Найменшому українцеві, якому діагностували меланому під час цьогорічної акції з виявлення цього захворювання, — чотири роки. Я би хотіла, щоб батьки замислювалися над цими моментами».
Інший важливий момент — турбуленції на сонці. В дні, коли відбуваються такі процеси, людина гарантовано отримає сонячний опік і згубний вплив на ДНК клітин. «Ми хочемо навчитися прогнозувати такі дні, аби попереджати людей про небезпеку. Зробити це, звісно, непросто. Але ми будемо над цим працювати», — пообіцяла лікар.
* Зменшити біль допоможуть холодний душ або ванна. Накладіть на постраждалі місця холодні компреси, кубики льоду.
* Обробіть уражену ділянку шкіри соком алое або іншою речовиною, що охолоджує і знімає запалення. Ефективним є компрес із холодного зеленого чаю. Але в жодному разі не використовуйте для цього олію чи вершкове масло.
* Можна змастити обгоріле місце холодним кефіром, сметаною, нежирним йогуртом. Кисломолочні продукти заспокоюють і пом’якшують шкіру.
* Перевірте, чи немає пухирів. Їх поява сигналізує про те, що шкіра серйозно пошкоджена і можливі ускладнення. Якщо пухирями вкриті великі ділянки шкіри, негайно звертайтеся до лікаря.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>