Минулих вихідних у школах України відшуміли випускні бали. І не тільки в школах. Адже останніми роками в Україні, особливо у великих містах, з’явилася нова «святкувально–випускна» традиція — відзначати гучними гуляннями кожен новий освітній етап у житті дітей. Тепер випускний бал — це не лише «остаточне» прощання зі школою, а й з дитячим садочком, початковою школою, шкільною дев’ятирічкою. Кожен із цих «рубіконів» відзначається не просто святковим виступом дітей на сцені — цього вже замало. Тепер iдеться і про «водку–сєльодку» для батьків, розважальні шоу–програми, випускання голубів–кульок, дорогі сукні для випускниць та щедрі подарунки вихователям–учителям. А це, звісно, суттєві витрати для батьків і додатковий головний біль.
«Цього року «випуск» не оминув і нас: столичний дитячий садочок закінчила наша донька, — розповідає Уляна Соборська, мама шестирічної «випускниці». — Добре, що батьківський комітет після численних дискусій вирішив не накривати «весільні» столи, як заведено у багатьох інших садочках, не орендувати банкетних залів і не замовляти розважальних програм для батьків. Обійшлися святом для дітей (хоча й воно передбачало дитяче застілля, аніматорів та святкове вбрання). А в сусідньому садочку, розповідала знайома, вирішили не втрачати нагоду «гульнути» — там батьки святкували по повній: із «дорослим» застіллям у ресторані, алкоголем і танцями. Хоча особисто я не розумію сенсу в бенкеті з людьми, з якими кілька років лише віталися... Ми ж тепер маємо трохи часу на перепочинок: наступний випускний у нас через чотири роки — тоді донька якраз закінчить початкову школу».
«А ми свого дитсадівського «випуску» чекали з острахом. Адже найбільшою несподіванкою для нас стало те, що випуск — це для дітей у буквальному розумінні прощання із дитсадком, — розповідає «УМ» Інна, мама шестирічної «випускниці» з райцентру на Житомирщині. — Ми відсвяткували свій випуск 30 травня і тепер до 1 вересня, доки не підемо в школу, — вільні. Уявлення не маю, куди на ціле літо подіти свою дитину. Бабусь–пенсіонерок ми не маємо, обоє з чоловіком працюємо. Доведеться наймати няню, хоча для нас це й задорого. Але іншого виходу не бачу. Переконана, що з цією проблемою стикаються й інші сім’ї. І диву даюся, чому про неї ніхто не подумав».