Тест iз хімії, який абітурієнти писали вчора, недарма поставили першим. На цей предмет записалися порівняно небагато бажаючих. Таким чином, як пояснила директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина Зайцева, більшість абітурієнтів матиме час, щоб оговтатися від випускних вечорів та максимально сконцентруватися на тестуваннях.
Цього року в процедуру проведення ЗНО було внесено кілька нововведень. По–перше, запроваджено технологічні перерви тривалістю 15 хвилин. Оголошуватимуть їх у тому випадку, якщо спостерігач помітить у абітурієнта будь–які засоби передачі інформації. А якщо такий засіб буде знайдено, результати тестування анулюють, а спійманому на гарячому учаснику доведеться покинути аудиторію. Проте перед тим, як зайти на пункт проведення тестування, охорона за допомогою спеціальних приладів, які закупили цього року, перевірятиме наявність мобільних телефонів. На пунктах проведення тестування по всій Україні встановлено більше 70% металодетекторів, які й виявлятимуть наявність техніки. Тому «мобільник» або ж прилади зчитування інформації краще не брати із собою (або їх можна буде залишити у спеціально відведеному місці, за межами аудиторії). Навіть якщо знайдуть телефон у вимкненому вигляді, тест усе одно анулюють. Як повідомила Ірина Зайцева, минулого року таких випадків було зафіксовано більше 600.
«Людина, яка йде на тестування, повинна усвідомити, що списувати — аморально, але, на жаль, не кожен це розуміє. Тому й мусимо вдаватися до таких методів», — пояснює директор УЦОЯО. Для прикладу, у Франції школяр, який iде на тестування і має при собі техніку, протягом п’яти років не має права проходити тестування і вступати у виш. Українські правила не такі жорсткі: лише у випадку анулювання тесту з української мови вступити у цьому році в університет абітурієнту–порушнику не вдасться.
Також, на відміну від попередніх років, у 2013 році абітурієнти, які побажали складати тест мовою нацменшин, одержуватимуть лише один зошит мовою, якою писатимуть тест. Нагадаємо, що минулого року видавали ще й зошит українською мовою. Але тепер на цьому вирішили зекономити.
Цього року на тести зареєструвалися 322,5 тисячi учасників, на сім тисяч менше, ніж минулого року. Проте до 25 відсотків учасників становлять ті, хто писатиме тести повторно — це або ж студенти, які не задоволені своїм вибором і хочуть перевступити, або ж учителі–репетитори, які прагнуть бути в курсі всіх нововведень у тестах. У Центрі якості освіти вважають, що ті, хто хоче скласти ЗНО повторно, мають платити. «Ми не проти, щоб репетитори, студенти й усі бажаючі проходили тестування, але це не повинно бути за державні гроші. Відтак iз наступного року ми плануємо ввести платні тести для тих, хто раніше їх уже складав», — наголошує Ірина Зайцева.