Коли ми приїхали до Голубівки, що в Новомосковському районі на Дніпропетровщині, у селі тільки й обговорювали таємничу загибель у Китаї своєї 22–річної землячки Оксани Сафіної. Дівчина виросла в усіх на очах, в односельців користувалася повагою. Особливо ж люди відзначають їхні зворушливі взаємини з мамою. Вони тут, у скромному двоповерховому будинку з квартирами на декілька родин, жили практично від самого дня народження дівчини. Спершу разом із батьком, а потім удвох.
«Мамо, уяви, що я поїхала відпочивати і за три місяці повернуся»
— Вони були не просто мама й донька, а подруги, — розповіла мені приятелька їхньої родини Наталя. — Зв’язок між ними був просто неймовірний. Це справді дві половинки одного цілого. Коли Ксюша стала працювати у Дніпропетровську, мама їздила до неї буквально кожнi два дні. Дівчина теж за найменшої можливості навідувалася до Голубівки. А по телефону вони, я не перебільшую, і по десятку разів на день могли спілкуватися. При кожній зустрічі вони настільки зворушливо обіймалися, немовби не бачилися роками. Коли мамі повідомили цю страшну звістку з Китаю, то Олена Миколаївна, шокована, прокричала: «Поверніть мені дитину!».
Як пригадує Наталя, родина Сафіних у розкоші ніколи не купалася. Тому впадало в очі прагнення Оксани себе реалізувати. Спершу дівчина закінчила кооперативний технікум у Новомосковську, а потім вступила на заочне відділення Університету економіки, бізнесу та права у Дніпропетровську. Проте нормально працевлаштуватися Оксані, як вона не намагалася, не вдавалося. І коли дівчині запропонували поїхати підзаробити до Китаю, то вона невимовно зраділа і вже навіть заздалегідь почала мріяти про те, що купить на зароблені гроші і для себе, і для мами. Олена Миколаївна від такої звістки тільки розплакалася: «Доцю, не їдь». Оксана ж заспокоювала її як могла: «Мамо, уяви собі, що я поїхала на відпочинок і через три місяці повернуся». Це було ще зовсім недавно — 17 квітня, а вже 11 травня до Олени Сафіної надійшла найстрашніша у світі звістка...
— Я особисто переписувалася з Ксюшею «ВКонтактє», — продовжує Наталя. — Вони з мамою спеціально для цієї поїздки купили ноутбук, щоб був надійний зв’язок. Ксюшині повідомлення у соцмережі навіть найменшої стурбованості в мене не викликали. Дівчина писала, що годують їх добре — дають морепродукти, навіть вивозили на барбекю. Ото й тільки скаржилася, що постійно хочеться спати, бо ніяк не могла призвичаїтися до іншого часового поясу.
«Що за цирк?»
А от найближча подруга Оксани Катя Ксензова розповіла, що відразу після страшної звістки вона зв’язалася по телефону з одним із менеджерів фірми–відправника дівчат–моделей до Китаю. Той відразу став в усьому звинувачувати... Оксану — мовляв, сама знала, на що йшла. Коли ж Катя дала інтерв’ю телеканалу «1+1», який сюжет про загибель моделі з Дніпропетровська показав у випуску «Новин», менеджер зателефонував дівчині весь у гніві: «Що за цирк?».
Утретє представник фірми–відправника спілкувався з Катею вже чемно, пообіцявши допомогти у вирішенні всіх нагальних питань, пов’язаних із доставкою тіла в Україну. Але години через дві після такої доброзичливої розмови вибачився і зізнався у власній безпорадності через те, що йому... погрожують.
Наполегливі журналісти тим часом змогли знайти цього заляканого агента. Він виявився зареєстрованим у приватному секторі на вулиці Джамбульській у Дніпропетровську, що як для людини, яка вирішує серйозні питання — відправку дівчат–моделей за кордон — виглядає щонайменше дивним. Щоправда, сам Сергій пояснив журналістам, що така його діяльність ліцензії не потребує і він за знайдені кандидатури отримує свої комісійні, а всі кінці слід шукати у великій компанії з Тайваню. Ще Сергій наголошує на тому, що, за умовами контракту, секс–послуги не передбачаються і за це можна поплатитися не лише штрафом у сумі 5 тисяч доларів США, а й достроковим розірванням самої угоди.
Щодо деталей самого контракту повної інформації немає — ні про умови, ні про сторону, яка несе відповідальність за перебування українок у Китаї. За зізнанням вищезгаданої подруги родини Сафіних Наталі, вони про це належної уяви не мали.
Версії щодо обставин загибелі Оксани в iнтернетi гуляють різні. Найвірогідніша — дівчину після модельного показу разом iз подругою доставляв до місця ночівлі на авто водій приймаючої сторони, який немовби не впорався з керуванням і врізався в стовп на узбіччі, гостра частина якого буквально відрізала нещасній ногу, яку довелося ампутувати, а медики безуспішно боролися за життя українки протягом 28 годин. Саме таку інформацію оприлюднило й Міністерство закордонних справ України.
Розповідають, ніби за порятунок дівчини в лікарні господар клубу з провінційного міста Інчуань, де Оксана разом з іншими українками працювала на подіумі, виклав чималу грошову суму. Але саме з лікарні офіційних відомостей про всі обставини смерті дівчини на час підготовки цієї публікації до друку ще не було.
Ще Катя підтверджує, що у дівчат–моделей з України по приїзді до Китаю відразу відібрали паспорти — немовби для переоформлення віз iз туристичних на робочі й оформлення страховок. Про це подрузі повідомила Оксана.
«Чорна робота» теж
не виключається
Експерт у світі модельного бізнесу, конкурс–менеджер Анастасія Стрижева таку інформацію вважає вельми тривожною. Бо сама має досвід роботи моделлю в Китаї, звідки мусила тікати самотужки.
— У Китаї є таке поняття, як «чорна робота». Тому в умовах контракту неодмінно мало б бути прописано пункт винятково про роботу легальну, — розповідає Анастасія. — Але й це зовсім не означає, що хтось з юних і недосвідчених дівчат не спокуситься на ризик заробити зайві гроші. Адже Китай — країна тусовочна, і місць, де моделі можуть виявитися затребуваними, там знайдеться достатньо. Під час роботи в Китаї мені теж почали нав’язливо пропонувати «чорну роботу» в Гонконгу. Коли я стала відмовлятися, посипалися погрози. Зрештою мусила втікати звідти передчасно — добре, що мала вихід на авіакомпанію–перевізника. Тому головне при виїзді за кордон чи на роботу, чи на відпочинок — максимально подбати про власну безпеку. А умови контракту слід вивчати найприскіпливіше і довіряти лише перевіреним компаніям, які тривалий час працюють на ринку.
За зізнанням Анастасії, її бентежить і сам факт аварії. Бо водії в Китаї надзвичайно обережні, оскільки за порушення правил дорожнього руху там карають дуже суворо, передбачено навіть смертну кару.
Наразі ж неабиякою проблемою для вбитої горем Оксаниної мами стала доставка тіла доньки додому — до рідної Голубівки. Летіти до Китаю — немає коштів, та як це морально і психологічно витримати жінці, яка втратила єдину дитину? Кинулися до нотаріусів, а ті уяви не мають про те, як правильно оформити довіреність на людину, котра повинна вирішувати всі питання в чужій країні, пов’язані з відправкою тіла юної українки на батьківщину.
За повідомленням Каті Ксензової, в консульстві пообіцяли посприяти з оплатою перевезення домовини, в яку Оксану покладуть, за українським звичаєм, у весільному вбранні. Поховають же дівчину в рідній Голубівці, звідки вона виїздила мало не тріумфаторкою — все ж зарубіжжя вирушила підкорювати, — а повернеться з трагічною пересторогою для всіх, що нічого у нашому житті так просто не буває. До речі, до далекої й незнайомої країни, як наголошували в розмові зі мною земляки та близькі дівчини, Оксана їхала в пошуках кращого життя для себе і своєї найдорожчої людини — мами. Адже заробити достойні гроші на Батьківщині, особливо в селі, можливостей дівчина так і не знайшла.