Продукт–виручалочка для багатьох — звичайнісінькі яйця: поживні; як правило, за помірну ціну; ще й дають можливість, у комбінації з іншими, мати щоразу оновлене меню. Най–найнатуральніші яйця, звичайно, від власних курей рідної бабусі із села. Але багатьом доводиться купувати продукцію птахофабрик. Тоді мучать запитання на зразок: чи не містять ці яйця антибіотиків, якими можуть лікувати курей? Розібратися допоможе нещодавно проведене дослідження Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».
Розміри — від XL до дрібних
Хто хоч трохи знайомий iз сільським господарством, точно знає, що білі кури несуть такого ж кольору яйця, а ті, що мають іншого кольору оперення, — жовто–коричневих відтінків. Насиченість кольору жовтка, коли він усередині шкаралупи, визначити складніше. Хоча можливо, якщо знаєш, чим несучок годують. Бо колір жовтка залежить від вмісту каротиноїдів, які надходять в організм курей iз їжею.
— У яйцях може бути підвищений вміст вітамінів і мінералів, — розповідає керівник «Тесту» Валентин Безрукий. — Якщо вводити їх у раціон курей. Яйця з підвищеним вмістом йоду, заліза, міді, цинку, вітамінів А і Д — це не міф, а можливе покращення якості й користі яєць. Щоправда, головне — щоб виробники продукції не перестаралися, скажімо, з додаванням міді й цинку. Бо надлишок цих елементів в організмі людини є токсичним.
На прилавках магазинів можна зустріти упаковки з написами, що кидаються у вічі: «містить каротиноїди, селен, вітамін Е». Тут варто зазначити, що усі яйця містять ці складові. Це як написи на олії «без холестерину» і «з вітаміном Е» — олія апріорі така.
Чи всі яйця дієтичні? Вважається, що такими можуть називати лише ті, термін зберігання яких не перевищує семи днів при температурі від 0 до 20 градусів. Потім вони автоматично стають столовими. Вони також мають свій термін зберігання — не більше 25 днів. Втім якщо яйцям забезпечують температурний режим від –2 до 0 градусів, то вони можуть зберігатися і 90 днів.
Споживачі часто орієнтуються на розмір яєць: одні віддають перевагу меншим (це може свідчити про те, що їх знесли молоді кури), інші — велетням. Однозначно можна сказати, що чим більші яйця, тим вони дорожчі, і що справді, з віком розмір яєць кожної курки трохи збільшується. Відповідно до держстандарту, за вагою яйця поділяють аж на п’ять категорій: відбірні (XL) — 73г і більше; вищої категорії (L) — 63–72,9 г; першої категорії (M) — 53–62,9 г; другої категорії (S) — 45–52,9 г; дрібні — 35–44,9 г.
Сальмонелу знищують 10 хвилин
Не новина, що курям на птахофабриках можуть додавати у корм антибіотик пеніцилін — для профілактики захворювань, стимулювання росту і навіть збільшення кількості знесених яєць. Ліки, зрозуміло, можуть залишатися у м’ясі і яйцях. У лабораторних умовах у протестованих зразках яєць першої категорії «Україна», «Квочка» (у непрозорій стандартній упаковці), «Золоте яйце», «Від доброї курки», «Курчатко» (у пластиковій прозорій упаковці), вищої категорії «Ясенсвіт» (у непрозорій упаковці) і відбірних «Господин Петуховъ S.V.» (у 6–гранній упаковці) експерти антибіотиків не знайшли.
Ще одна небезпека, яка може підстерігати тих, хто любить їсти яйця, — сальмонели, які разом iз кишечною паличкою, особливо коли спекотно, спричиняють найбільше харчових отруєнь. Сальмонели — досить витривалі мікроби. У курячих яйцях, навіть якщо вони лежать у холодильнику, можуть жити до трьох тижнів. Хоча миттєво гинуть при температурі +100 градусів; при 75 градусах — через 5 хвилин. Але не варто забувати, що яйце об’ємне. Отже, спочатку, коли воно потрапляє в окріп, температура шкарлупи і жовтка суттєво різниться. Тому про всяк випадок яйця рекомендують кип’ятити не менше 10 хвилин. А у тих, які перевіряли експерти, сальмонел взагалі не було.