Позавчора у Страсбурзі на своє перше засідання зібрався Європейський парламент, 732 депутатів якого громадяни 25 країн-членів ЄС обрали на загальних виборах 10—13 червня. Першим пунктом порядку денного було обрання президента (голови) нового складу парламенту. Вже в першому турі таємного голосування перемогу здобув іспанський соціаліст Хосеп Боррель, кандидатуру якого висунули дві найбільші парламентські групи: соціалісти та Європейська народна партія, до складу якої входять християнські демократи та консерватори. З 700 присутніх на засіданні депутатів Європарламенту 388 віддали свої голоси Боррелю. Колишній польський дисидент, а тепер один із лідерів польської партії «Союз свободи» Броніслав Геремек, кандидатуру якого висунула новостворена парламентська група лібералів, набрав 208 голосів. За французького комуніста Франсіса Вурца проголосував 51 депутат Європарламенту. 53 бюлетені визнано недійсними.
Представник соціалістів очолив Європарламент вперше за останні 10 років. Боррель змінив на цій посаді ірландця Патріка Кокса і буде перебувати на ній до січня 2007 року. Новий голова свого часу очолював Соціалістичну партію Іспанії, має досвід дипломата, який йому дуже знадобиться для об'єднання та плідної роботи політично різновекторного депутатського корпусу. У своєму першому виступі після обрання Боррель назвав себе «об'єднувачем, а не роз'єднувачем». Він сказав: «Я в тій же мірі європеєць, що й іспанець та каталонець. Я походжу не зі старої чи нової Європи. Я є просто європейцем. Всі ми свого часу були новачками в ЄС. Але тепер від Вільнюса і до Лісабона, від Единбурга і до Афін всі ми є частиною однієї і тієї ж Європи». Своїм першочерговим завданням Боррель визначив ратифікацію парламентом нової Конституції ЄС.
Біографія нового голови Європарламенту дуже барвиста. Він народився 1947 року в маленькому селі в Піренеях, в іспанській провінції Каталонія. Його родина була дуже бідною, тому Хосеп у віці 10 років припинив навчання у школі, щоб допомагати батьку в його пекарні. Але у вільні хвилини брався за підручники і все ж отримав атестат про здобуття середньої освіти. Він розпочав навчання на факультеті аеронавтики Мадридського університету, де проявив себе здібним студентом. Після здобуття диплома авіаінженера працював пілотом-випробовувачем. Свої каскадерські здібності демонстрував на авіашоу в Парижі та Каліфорнії. Одночасно здобув економічну освіту та захистив докторську дисертацію з економічних наук. Політичну кар'єру розпочав 1979 року. Під час головування у Соцпартії зарекомендував себе вправним політичним реформатором. В уряді Іспанії обiймав посаду міністра транспорту, громадських робіт та екології. На різних посадах репрезентував Іспанію в європейських організаціях. Боррель володіє каталонською, іспанською, французькою та англійською мовами. Він розлучений, має двох дітей.
На вечірньому засіданні депутати обрали 14 заступників голови Європарламенту: трьох німців, по двоє поляків, французів та італійців і по одному британцю, чеху, греку, іспанцю та португальцю. За політичною приналежністю серед 14 заступників — семеро християнських демократів та консерваторів з Європейської народної партії, троє соціалістів, двоє лібералів та по одному «зеленому» і комуністу. Заступники голови не є рівними: депутати визначили та проголосували за їхню ієрархію. Цього тижня Європарламент також формально затвердить вже узгоджену 9 липня кандидатуру колишнього прем'єр-міністра Португалії Жозе Мануеля Дурао Баррозо на посаду президента (голови) Європейської комісії, головного виконавчого органу ЄС. Таким чином, два головні органи ЄС будуть очолювати вихідці з Піренейського півострова.