Учора й сьогоднi в Українi траур.
...За чотири дні до фатальної зміни молодий гірник «Краснолиманської» Євген Грабовський вдруге став батьком. Уже виховуючи з дружиною чотирирічного сина, вони «купили» малому сестричку. До речі, подібний факт досить красномовно підтверджує соціальну захищеність шахтарів «Краснолиманської». Бо, зважаючи на статки, нині далеко не кожна сім'я не лише провінційних містечок Донеччини, а й обласного центру може дозволити собі «розкіш» у вигляді аж двох дітей. Молода сім'я Грабовських таки мала упевненість у завтрашньому дні. Проте невблаганна доля розпорядилася інакше. Щасливий батько ще встиг побачити свою доньку. А ось доньці, коли підросте, залишиться розглядати його тільки на фотографіях. І відповідно сприймати те, що після отого страшного дня її вирішили назвати Євгенією.
Усього, за попередніми підрахунками, підземний вибух на майже кілометровій глибині «Краснолиманської» осиротив більше тридцяти дітей. І дуже багато батьків позбулися своїх дітей, адже середній вік загиблих складає всього 30—40 років.
Серед заплаканих людей похилого віку, які майже добу юрмилися на подвір'ї шахти, очікуючи обнадійливих звісток з глибини, були й батьки Євгена Грабовського. Їхнього сина ще не було серед загиблих, і тому залишалася надія на порятунок. Адже сподівалися, що серед отих одинадцяти гірників, яких продовжували шукати, і їхній син. Потім кількість «надій» зменшилася до п'яти. Та вже тоді люди, які виросли у шахтарських містечках і не один десяток років пропрацювали під землею, здогадувалися, що за подібних умов не доводиться чекати навіть дива. Тому в медиків, прикріплених до сімей потерпілих, у ці години роботи вистачало.
Та найбільше заспокійливих препаратів потребували ті родичі, яким випало опізнавати своїх близьких. Отих 31, яких рятувальникам таки вдалося відшукати й підняти на поверхню. Безпосередньо на шахті впізнали два десятки тіл. Інших шахтарів довелося везти на відповідну експертизу. Отож сумної традиції шахтарських похоронів, коли з загиблими батьками, синами, братами прощаються біля закритих домовин, на жаль, не вдалося уникнути й цього разу.
До великої кількості потерпілих призвела та обставина, що потужний вибух стався під землею під час перезмінки. Шанси на порятунок отримали тільки ті дванадцятеро шахтарів, які перебували на солідній відстані від епіцентру. Хоча й тут вибухова хвиля догнала одного з шахтарів. Нині у лікарні Димитрова перебуває 23-річний Олексій Сергієнко, стан якого медики оцінюють як «стабільний». Окрім перелому ноги та струсу мозку, молодий чоловік перебуває в шоковому стані, і йому ще належить вийти з цієї кризи.
А ось той факт, що драма розігралася у ході перезмінки, не став для гірників шахти чимось новим. Адже у січні 2001 року серйозна аварія теж під час перезмінки загрожувала життю 59 гірників. Щоправда, тоді загинули дев'ятеро.
Про причини підземного вибуху говорити завчасно. Найбільш поширеною версією поки залишаються прозорі натяки на раптовий викид газу, що й призвів до трагедії. Голова урядової комісії, віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв спростував припущення про проведення під землею вибухових робіт — на той момент не велися ні ремонті, ні видобувні роботи.
Утім, окрім з'ясування причин підземного вибуху, нині для урядової комісії найголовнішим завданням залишається приборкання підземної пожежі. Голова Кабміну Віктор Янукович, який у вівторок прибув на шахту і головував на спеціальному засіданні комісії, висловив сподівання, що з вогнем вдасться впоратися протягом двох наступних діб. Саме з цією метою тривають спроби підтопити аварійні виробки та використовуються азотні та генераторні установки. Однак ситуація під землею досі залишається настільки складною, що фахівці навіть не виключають можливості повторного вибуху, який може спровокувати висока концентрація метану.
Вистачає клопотів і на поверхні, де тривають приготування до похоронiв, що розпочнуться в середу і пройдуть у кількох навколишніх містах. 19 гірників опустять на останній підземний горизонт, глибиною всього два метри, у Димитровому. Попрощатися із загиблими має намір Прем'єр-міністр України, який уже зустрічався із потерпілими сім'ями. Урядова комісія прийняла попереднє рішення стосовно матеріальної допомоги — кожній сім'ї обіцяно виділити суму в розмірі 5 середніх річних зарплат та по одній річній на кожного члена сім'ї, які перебувають на утриманні (щомісячний середній заробіток підземних робітників на «Краснолиманській» становить 1300 гривень).
Приборкання пожежі триває. Відділення гірничорятувальників знову й знову йдуть під землю, де висока температура та сильна задимленість не дають можливості відшукати сліди ще п'яти зниклих гірників. І хоча про порятунок людей уже не йдеться, їхні колеги, рідні та близькі із зрозумілих причин не поспішають називати остаточну цифру потерпілих — 36 людських душ.
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Пожежу в лаві на шахті «Краснолиманська» вже вдалося локалізувати, але, щоб приборкати полум'я остаточно, ще потрібен час. Планується, що першу розвідку ситуації у забої рятувальники здійснять опівночі. За словами Прем'єр-міністра Віктора Януковича, учора тривало заповнення водою та азотом нижнього конвеєрного цеху. На жаль, жодного з п'яти гірників, які пропали безвісти, станом на вчора так і не знайшли.