Специфіка шахтарської праці, на жаль, аж ніяк не виключає небезпеки потрапляння людей прямісінько в пекло, на яке миттєво перетворюються підземні виробки після вибуху. Саме така драма розігралася у понеділок ввечері на глибині шахти «Краснолиманська» міста Родінське.
Як повідомив оперативний черговий центрального штабу державної воєнізованої гірничорятувальної служби, вибух стався о 20.13. на горизонті 997 метрів у 11-й південній лаві, де на цей момент на дільниці перебували 48 гірників. На місце аварії прибули 54 відділення гірничорятувальників, однак медики двох десятків бригад «швидкої», які чергували на поверхні, залишилися майже без роботи. Із 12 вцілілих і піднятих на-гора шахтарів тільки один потребував госпіталізації. Зате до інших колег під землею доля виявилася не такою поблажливою — досі гірничорятувальники виявили тіла 31 загиблого, а доля ще 5 жертв вибуху поки не відома. Пошуково-рятувальні роботи не припиняють, однак вони ускладнюються сильною пожежею та великою задимленістю виробок, і тому за подібних умов шанси на порятунок людей залишаються примарними.
У вівторок опівдні підземну пожежу поки не вдалося приборкати, і технічна рада прийняла рішення про затоплення аварійних виробок. Також готують матеріали для встановлювання гіпсових ізоляційних перемичок. Однак монтувати їх з'явиться можливість тільки після зниження температури, що нині сягає понад 50 градусів, а костюми та спецобладнання гірничорятувальників дозволяють вести відповідні роботи при температурі не більше 40 градусів.
На жаль, уже практично не залишилося жодних шансів на порятунок 5 гірників і тому список жертв підземного вибуху, очевидно, сягне 36 людських душ. Поки ж триває опізнання виявлених 31 тіла, і за яких умов це проходить, свідчить та обставина, що на вчорашній полудень опізнати вдалося лише дев'ятнадцятьох загиблих. Також уже відомо, що серед тих, хто не повернувся зі своєї останньої зміни, наймолодшому виповнився всього 21 рік, а найстарший не дожив до 50.
На шахті працює урядова комісія, яку очолив віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв. Урядова комісія вже провела першу зустріч із родичами загиблих гірників, і, за попередньою інформацією, Кабмін прийняв рішення про виділення 2,5 мільйона гривень для надання відповідної допомоги потерпілим сім'ям. Учора в Родінському очікували і прибуття голови Кабміну Віктора Януковича.
Про причини підземної трагедії поки говорити завчасно. Взагалі шахта «Краснолиманська» відноситься до категорії небезпечних по підземних викидах, та що саме спровокувало вибух повітряно-метанової суміші, покаже подальше розслідування. До речі, остання резонансна трагедія тут сталася у січні 2001 року, і тоді загинули 9 шахтарів. На шахті вже розпочала роботу також експертна комісія на чолі з директором Макіївського НДІ Олександром Брюхановим, яка з'ясовуватиме причини трагедії. Свої висновки мають зробити й правоохоронці — прокуратура Донецької області порушила карну справу за фактом вибуху, що призвів до загибелі людей. Сказати ж, на скільки днів розтягнеться приборкання вогню та пошуки тих гірників, які стали заручниками гарячого підземелля, нині не береться ніхто.
Попри те, що біографія вугільного підприємства писалася не тільки світлими рядками, шахта «Краснолиманська» вважається досить стабільним підприємством. Більше того, поряд із донецькою шахтою імені Засядька та сусідньою «Красноармійською-Західною №1» вона є одним із трьох китів, на яких тримається вугільна галузь Донеччини. Щодоби тут піднімають на-гора до 10 тисяч тонн палива і в перспективі планують збільшити цей показник.
Саме з цією метою підприємство постійно вкладає чималі кошти у розвиток : у грудні 2003 року розпочалося спорудження нового повітроподавального ствола, що йде на глибину 1100 метрів і дозволить приплюсувати до нинішніх підземних запасів ще майже 100 мільйонів тонн вугілля.
Буквально недавно — 14 липня — на шахті відзначали «сімейну» дату, оскільки виповнилося 10 років, як колектив очолив Зиновій Пастернак. За дві п'ятирічки «Краснолиманська» стала одним із лідерів вуглевидобутку і зібрала солідну колекцію вітчизняних та міжнародних відзнак. Однак, як показує практика, уникнути підземних трагедій, на жаль, не вдається навіть благополучним у всіх відношеннях шахтам.
...Керівники Донеччини вже прийняли рішення про оголошення в області триденного трауру. Співчуття з приводу трагедії надходять і від керівників інших держав. Зокрема, Президент Російської Федерації Володимир Путін висловив співчуття Президенту і Прем'єр-міністру України у зв'язку з трагедією на шахті «Краснолиманська», повідомила прес-служба Кремля. Сприймаємо те, що сталося, як нашу загальну біду і повною мірою розділяємо горе братської України, йдеться у телеграмі Путіна.
P.S. Обласна держадміністрація Донецької області звернулася з проханням до керівників підприємств, установ та громадських організацій і мешканців області виявити солідарність щодо надання конкретної фінансової допомоги сім'ям загиблих. Юридичним та фізичним особам, які бажають допомогти сім'ям загиблих, повідомляємо реквізити обласного благодійного фонду «Донецький рятувальник»: розрахунковий рахунок № 26008301750180 у філії Головного управління Промінвестбанку в Донецькій області, МФО 334635, код ЄГРПОУ 25902560. Адреса фонду: 83015, м. Донецьк, вул. Любавіна, 2.
А ТИМ ЧАСОМ
До робіт із ліквідації наслідків НП на шахті залучено 54 відділення Державної воєнізованої гірничорятувальної служби Мінпаливенерго та 20 реанімаційно-протишокових груп із цієї ж служби, повідомляє прес-служба МінНС. На шахту направлено спеціальну гірничорятувальну техніку та устаткування: 2 генератори інертних газів, 4 комплекти устаткування «Моноліт» для зведення гіпсових газонепроникних перемичок, а також азотні установки. Для обслуговування азотних установок із Сум до Донецька літаком МінНС доставлено бригаду фахівців.