У вихiднi Київ став справжнісінькою декорацією постапокаліптичного фільму. Тут менш ніж за добу випала місячна з лишком кількість опадів. За повідомленнями «Гідрометцентру», такого сніговію не було вже століття. І якщо столична влада не виявила розторопності в боротьбі з попередніми снігопадами, то цей — рекорд століття — вона зустріла, здається, цілковитою бездіяльністю.
Майже добу, з вечора п’ятниці по вечір суботи, стояла мертво одна з головних транспортних артерій столиці — проспект Перемоги, не було руху по Кільцевій дорозі. Ще в неділю в столиці не працювали половина аптек, банкомати, майже не вийшли «на роботу» «маршрутки». Кудись поділися двірники, тож іще понеділкового ранку кияни, котрі мешкають у спальних районах, пробиралися до магазинів та станцій метро отими «оленячими стежками», які самі й протоптали за два дні. Зате красиво було на Хрещатику, на Банковій, на Грушевського — дорога до владних будівель була розчищена. Очевидно, саме сюди було кинуто всі оті одиниці снігоприбиральної техніки, про які звітував у телесюжетах Олександр Попов.
У неділю вранці кореспонденти «УМ» спеціально під’їхали до мерії. Справді, снігоприбиральний тракторець показово розчищав під’їзд до робочого місця голови КМДА. Настільки показово, що ледь не проїхався по наших ногах. Зрештою, ще дві одиниці снігоприбиральної техніки «УМ» побачила вже при виході зі станції метро «Політехнічний інститут» — дві жінки в яскравих жилетах лопатами відгортали кучугури. Їдемо далі...
Станція метро «Вокзальна». У приміщенні залізничного вокзалу тіснява. Люди чекають на поїзди, які запізнюються на 1,5—6 годин. Не «підвели» й «Хюндаї», які приходили iз запізненням в декілька годин. «Це тому що вони швидкісні, — з іронією каже «УМ» пасажирка експресу. — Так би ми їхали набагато довше».
Працівники вокзалу активно чистили колії, а величезний снігоприбиральний потяг «ковтав» сніг, який йому підкидали. Як розповіла «УМ» прессекретар ПівденноЗахідної залізниці Ганна Малієнко, «сніг прибираємо цілодобово, аби нормалізувати роботу». Учора рух потягів, як повідомли в «Укрзалізниці», вдалося ввести у звичний графік. (До речі, так само відучора поновили і авіарейси в аеропортах «Бориспіль» і «Жуляни»).
Далі прямуємо до цирку. Навколо — залишені, засипані снігом автомобілі. Але підійшовши до проспекту Перемоги, бачимо, що його встигли почистити. Грейдери та трактори вільно гасають дорожнім полотном. Але, пішки пройшовши до метро «Університет», побачили, що всюди для проїздів автівок, у кращому випадку, звільнили одну смугу. Пішоходи переходять дорогу де хочуть, без страху — машин фактично нема.
Що дивувало — так це ажіотаж навколо хліба та молочних продуктів. Ніби хтось оголосив акцію «скупи все, що магазин не міг продати півроку». Люди змітали з прилавків харчі, в супермаркетах стояли величезні черги. «Вже двічі завозили хліб, усе розмiтають одразу, — каже «УМ» охоронець продуктового магазину біля метро «Берестейська». — Ніколи так багато не продавали його за один день». Кореспонденти «УМ» на власні очі бачили, як люди ледь не штурмом хотіли взяти вантажівку з хлібом, що під’їхала до магазину.
Найбільше цікавого побачили на Кільцевій дорозі біля станції метро «Академмістечко». Дорогою каталися величезні позашляховики з колесами, більшими ніж у БТР. Розвертаючись, це диво автомобілебудування спричинило затор. Люди спокійно чекали на «маршрутки». І, треба сказати, не марно. «Бусики» під’їжджали, і в них можна було спокійно зайти. У натовпі обговорювали вихідний у понеділок і коли його доведеться відробляти. (До слова, така інформація надійшла лише вчора — за подарований негодою вихідний доведеться відпрацювати 13 квітня).
Інша справа — в Софіївській Борщагівці. Там людям довелося розгрібати сніг самим. «Комунальники до нас не завітали, тому жителі самі похапали лопати. Не знаю, може, де й проїхав трактор, але результату це точно не дало, — каже «УМ» місцевий житель Андрій. — Навіть Кiльцеву почистили ледьледь. Їхати на ній у суботу не було можливості, а в неділю дуже важко».
Білосніжну київську картину псували лише гори сміття біля зупинки. Що й казати, сміття вчора валялося по всьому місту.
Позитивом негоди стали повсюдні прояви щиросердя та взаємодопомоги. Тисячі киян допомагали один одному. Хто машину підштовхував, хтось допомагав її викопати, а хтось, як кореспондент «УМ», допоміг добратися нетверезому чоловікові додому. На жаль, довелося скористатися таксі. Таксисти цими вихідними вирішили заробити побільше. Крім 40хвилинного очікування, за проїзд від району станції метро «Берестейська» до «Кловської» довелося заплатити 150 гривень замість звичних 60—70 гривень. При цьому водій усю дорогу голосно й натхненно проклинав комунальників, міську владу та безсоромно й нецензурно коментував оголошення диспетчера про виклики: «Та ну їх! Хай ідуть пішки». Дорогою ми змушені були двічі виштовхувати наше дороге таксі з кучугур.
Іван ГАВРИЛЯК,
Анастасiя ФЕДЧЕНКО