Слова «нешкідливо» і «корисно» — не ідентичні за значенням. Особливо слід про це пам’ятати, коли йдеться про їжу, якою люблять ласувати діти. Бо організмам, які ростуть, потрібні корисні для здоров’я продукти. До списку небагатьох з тих, які більшість хлопчиків та дівчаток визнають їстівними, входять, зокрема, сирні десерти. Але чи все те, назва чого милує слух мам, корисне? У цьому допоможе розібратися тестування семи сирних десертів зі смаком полуниці, яке провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз.
Магічне значення для споживачів, як для одного з героїв діснеєвського мультика про Чіпа і Дейла, має слово «сир». Навіть знежирений такий продукт (дієтологи рекомендують його вживати не дітям, а винятково дорослим) — це джерело повноцінного білка і кальцію. Навіть молочний жир — це сполука, насичена жиророзчинними вітамінами, яку легко засвоює людський організм. Утiм просто вершковий сир люблять не всі. Багатьом подобаються сирні десерти з фруктовими наповнювачами.
Продукцію на основі вершкового сиру: сирки, сиркову масу, креми, десерти і навіть торти роблять, переважно, відповідно до спеціального держстандарту. Він регламентує: основа таких виробів — натуральний сир, до якого додають вершки, масло, наповнювачі й добавки. Стандарт вимагає від виробників, щоб у такій продукції була достатня кількість кисломолочних бактерій, яка забезпечує їй статус максимально корисної. Хоча можуть бути і терміновані складники (оброблені високою температурою, які не містять корисних мікроорганізмів). Утiм є виробники, які випускають таку продукцію за власними технічними умовами (це дозволено). Тоді часто молочні жири частково замінюють рослинними. А ще нерідко — щоб збільшити термін придатності — виробники роблять молочнокислу продукцію «мертвою», без достатньої кількості корисних бактерій. І «здобрюють», за назвою корисні десерти харчовими добавками.
«Щоб вибрати «правильний» сирний десерт, потрібно уважно читати етикетку, назву продукту і його склад, — радить керівник Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» Валентин Безрукий. — У десерту має бути максимально натуральною й основа (вершковий сир та інші молочні інгредієнти), і наповнювач. Проте не варто лякатися, коли до складу входять стабілізатор, крохмаль, желатин, пектин. Щоправда, надмір крохмалю може зіпсувати смак десерту. Визначити, чи «живий» десерт, можна за терміном придатності. Якщо він — кілька місяців, така продукція точно «мертва».
Спеціалісти «Тесту» дослідили сiм зразків сирних десертів iз наповнювачем або лише з полуниці, або з полуниці з чимось. У лабораторії з’ясували, що полуничні «Дольче», «Простоквашино» (домашній десерт), «Любимчик», «Чудо» (полуниця–суниця) і «Даніссімо» (полуниця–білий шоколад) містили навіть більше молочнокислих корисних бактерій, ніж того вимагає відповідний стандарт. У продукції «Смачненький» (за етикеткою, сирок збитий iз наповнювачем) та «Растiшка» (десерт молочний iз сирковим кремом, полуниця+абрикос) їх виявилося менше від норми, яка б давала їм право називатися «живими». Обидва виготовлені не за ДСТУ.
Найдешевший iз протестованих — «Любимчик», 3,77 грн. за 100 г. Але це молоковмістний продукт iз замінниками молочного жиру. Найдорожчий — «Даніссімо» — 6, 93 за 100 г.