Якби це сталося минулого сезону, то перемога над «Спартаком» із Санкт–Петербурга вивела б «Будівельник» до фіналу Єврокубка — «Фіналу чотирьох». Проте нинішній розіграш проходить за іншим форматом. Якщо раніше чотири найкращі команди збиралися в одному місці й розігрували трофей в «одинарних» матчах «на виліт», то тепер є півфінали з поєдинками вдома і в гостях та вирішальний матч двох найкращих команд Кубка Європи, який 13 квітня відбудеться в Шарлеруа. Щоб потрапити до Бельгії, «будівельники» мають пройти іспанський «Більбао». Півфінальні зустрічі заплановані на 20 березня — в Країні басків — та на 27–ме — в Києві.
Зміна формату ЄК вочевидь продиктована бажанням організаторів поставити учасників турніру в рівні умови. «Нейтралітет» фінального майданчика — здається, найкраще рішення. Адже раніше господарі «Фіналу чотирьох» мали перевагу над рештою суперників. Що, власне, минулого року підтвердили підмосковні «Хімки», які виграли Кубок Європи завдяки домашнім стінам. Цікаво, що в півфіналі хімчани переграли співвітчизників із пітерського «Спартака».
Не зіграють «червоно–білі» в головному матчі другого за значенням єврокубка й цього року. Їхній турнірний шлях обірвався позавчора в київському Палаці спорту. Прикметно, що «Спартаку» став на перешкоді клуб, чиїх гравців називають «гладіаторами».
Після упевненої домашньої перемоги з різницею в 11 очок підопічні словенця Юре Здовца впевнено почали й повторний чвертьфінальний поєдинок, вигравши стартову чверть із різницею в шість очок. Як і в зустрічі на берегах Неви, на перших ролях у пітерців були грек Лукас Маврокефалідіс та американець Зак Райт, завдяки яким гості комфортно почувалися як у нападі, так і під власним щитом. «Слід позбутися дурощів першого матчу й діяти від захисту», — наполягав керманич «Будки» Айнарс Багатскіс у невеличкій перерві між першими двома десятихвилинками.
Після тієї розмови київські баскетболісти намацали свою гру, підкоригували приціл і за підтримки трьох тисяч фанів увімкнули «форсаж». Вигравши другу чверть iз переконливим рахунком 24:9, «гладіатори» вселили в уболівальників надію на загальний успіх. Коли ж за рахунку 44:35 Сергій Горбенко влучив із–за дуги, під дахом Палацу спорту повіяло запахом півфіналу. Щоправда, 12–очкова перевага, яка виводила «Будку» в наступний раунд, надалі почала танути. Коли ж гандикап зменшився до шести очок, деякі фанати почали гризти нігті, інші — молитися спортивному богу.
Хтозна, як завершився б поєдинок, якби наприкінці зустрічі лідери «Спартака» один за одним не почали «вилітати» з гри через перебір особистих фолів. Власне, падіння пітерської команди почалося з п’ятого персонального фолу Джошуа Картера, який за рахунку 59:53 намагався — та ще й невдало — завадити триочковому кидку співвітчизника Малкольма Ділені. Здобувши чотири очки в одній атаці, американський лідер «Будки» започаткував фінішний ривок, під час якого кияни просто нокаутували опонентів — 14:1! При цьому майданчик залишили ще два «стовпи» «Спартака» — центрові Маврокефалідіс та Владімир Драгічевич із Чорногорії. Після цього стало зрозуміло, що саме Київ — півфіналіст Єврокубка. Підсумкова перевага — плюс 17.
«Умовно кажучи, ми переписали історію. Нечасто українському клубу вдається грати в четвірці Єврокубка. Звичайно, краще було б зіграти у форматі «Фіналу чотирьох», але вже як є», — підсумував Багатскіс.
До слова, у фінальних четвірках єврокубкових турнірів раніше брали участь «Київ» та «Азовмаш», проте виступали вони в турнірі нижчого рангу.
ТАБЛО
Кубок Європи. 1/4 фіналу (матчі–відповіді). «Будівельник» (Україна) — «Спартак» (СПб, Росія) — 73:56 (13:19, 24:9, 17:21, 19:7; Ділейні (17), Анісімов (15) — Маврокефалідіс (21), Райт (14); перша гра — 72:83), «Більбао» (Іспанія) — «Ульм» (Німеччина) — 101:78 (81:85), «Локомотив–Кубань» (Кр, Росія) — «Будучность» (Чорногорія) — 90:65 (72:54), УНІКС (Росія) — «Валенсія» (Іспанія) — 71:68 (70:80; Ліщук «В» — 1 очко,
1 підб., 4 блок–шоти, 20:28).
У півфіналах зіграють: «Більбао» — «Будівельник» та «Локомотив» — «Валенсія».
«Єврочеллендж». 1/4 фіналу (перший матч). «Ольденбург» (Німеччина) — «Хімік» (Україна) — 82:74 (17:16, 23:18, 28:21, 14:19; Дженкінс (23) — Дін (17)).
НБА. «Голден Стейт» — «Детройт» — 105:97 (Кравцов «Д» — не грав).