На заяву Об’єднання рідновірів України щодо руйнування в центрі Києва скульптури давньослов’янського бога Світовида міліція досі не дала ніякої відповіді. Про це в понеділок на пресконференції повідомила засновниця Об’єднання рідновірів, релігієзнавець Галина Лозко. Пасивність правоохоронців наштовхує на думку, що кримінальної справи, найімовірніше, не буде й злочинцям знову все зійде з рук. «Скульптура стояла навпроти будівлі Головного управління МВС у Києві, відтак камери відеоспостереження мали б зафіксувати зловмисників, — каже Галина Лозко. — Але складається враження, що винних і не збираються шукати. Цей та подібні факти спонукають до логічних висновків — відсутність покарання за злочин тягне за собою нові злочини».
«Світовид — єдиний достовірний пам’ятник тих часів»
Як зазначає професор Володимир Перегінець, упродовж останніх років проти культових місць рідновірів було скоєно низку протиправних дій, жодна з яких не була належним чином розслідувана, винних, відповідно, так і не покарали. Пан Перегінець наводить приклади, коли тільки впродовж 67 березня було вчинено низку актів вандалізму проти українських героїв Степана Бандери та Романа Шухевича (про це «УМ» вчора повідомляла). «Це оголошена війна нашому минулому, україноненависники на цьому не зупиняться, — вважає професор Володимир Перегінець. — Тому за інформацію про зловмисників, причетних до руйнування статуї Світовида, я особисто обіцяю винагороду в розмірі 20 тисяч гривень». Отже, якщо міліція безсила, то нехай знайти і покарати винних допоможуть небайдужі громадяни.
«Нападом на нашу культуру й історію» назвав вищезгадане дикунство й відомий скульптор Анатолій Кущ. «Більш оригінального твору монументальної скульптури дохристиянських часів, ніж оцей Збручанський Світовид, немає і вже не буде. Це єдиний наш достовірний культурний пам’ятник тих часів. У мене в голові не вкладається, як його можна було знищити, — каже Анатолій Кущ. — З Інною Коломієць (авторка київської копії Збручанського Світовида. — Авт.) у нас були поруч майстерні. Це народний художник, талановитий скульптор. Я пам’ятаю, як до 1500річчя Києва нею була зроблена ця алея історичної пам’яті, що включала в себе чотири невеликі, але дуже ємні форми, що відображали дохристиянське і ранньохристиянське мистецтво. Це невеличкий фонтан із двох барельєфів першого Михайлівського Золотоверхого собору. Далі — левводолій, який колись був милим фонтанчиком, а зараз стоїть занедбаний. Третьою скульптурою композиції був Світовид. А завершував комплекс фонтан сонця, замість якого зараз стоять якісь дві незрозумілі глиби. Натомість маємо там цілу алею пивних генделиків».
«Ми так докотимося до «Талібану»
Галина Лозко нагадує, що коли в минулому році біля Національного музею історії невідомі знищили статую Перуна, з міліції було отримано досить «вичерпну» відповідь. «Згідно з частиною 2 статті 11 Кримінального кодексу України не є злочином дія або бездіяльність, яка формально містить у собі склад злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України, але у зв’язку з малозначністю не несе суспільної небезпеки, тобто не спричинила або не могла спричинити значну шкоду фізичним або юридичним особам, суспільству і державі», — цитує Галина Лозко міліцейську відписку. — Отака відповідь, з якої випливає, що знищення української культури й історії не становить жодної небезпеки. Тобто наші художники — митці високого рівня — вкладають у пам’ятки свою працю й талант. І що, вони беззахисні? Беззахисна їхня робота?».
А таки беззахисні, як випливає зі слів скульптора Анатолія Куща. «На НовгородСіверщині стоїть на княжих валах мій 5метровий Боян, — каже митець. — Кому заважала ця скульптура, не знаю, але там усе позрізали — меч, гуслі, двох величезних соколів із розмахом крил у два з половиною метри... Стоїть над Десною й моя бідна Ярославна з обрізаними крилами. Або інший приклад: у Моринцях встановлено скульптуру «Мені тринадцятий минало...», то й там бронзове ягнятко спиляли й украли. Зробив я інше ягнятко біля малого Тараса, то його тепер тільки на свято виносять, а далі — у хлів».
Слід визнати, за останній час в Україні відомі лише два випадки, коли за руйнування пам’ятників конкретні особи понесли конкретне покарання. Йдеться про пам’ятник Леніну в Києві та Сталіну в Запоріжжі. Тут правоохоронні органи примудрилися знайти і «суспільну небезпеку» і «значну шкоду». А коли нищать українську історію, справи одразу стають «глухарями»... «Ми так докотимося до «Талібану», представники якого зруйнували прадавні статуї Будди», — резонно наголошує письменник Володимир Петрук. Утім, здається, «Талібан» уже давно оголошено всьому українському — починаючи від мови і закінчуючи її історією...