А що у вас, панове, в гаманцях?

13.03.2013
А що у вас, панове, в гаманцях?

Податковий спецназ упритул вiзьметься за репетиторiв i заробiтчан. Фото з сайту volynnews.com.

Пересічного, але працелюбного українця — який працює більше, ніж на одній роботі — невдовзі очікує дещо тісніше спілкування з державою. Новоутворене Міністерство доходів і зборів планує зобов’язати його заповнювати декларацію про доходи — незважаючи, скільки платять йому на цих роботах. Сьогодні, нагадаємо, подавати річну декларацію мають лише працівники, які отримували доходи більше, ніж в одного працедавця і їх сума перевищувала 120 мінімальних зарплат. Іншими словами, до 1 травня нинішнього року звітувати перед фіскалами мають ті наші співвітчизники, які таким чином заробили понад 128 тисяч 760 гривень.

 

Одна декларація втричі окупиться?

Але цілком ймовірно, що вже у наступному році на ясні очі перед податківцями постануть усі сумісники. Ініціатори законопроекту, який нібито вже готовий підтримати Кабінет Міністрів, запевняють: усе відбуватиметься цивілізовано і майже безболісно! «Ми розробляємо цей документ разом із найкращими спеціалістами з усього світу: Англії, Чехії, Польщі, Канади, Австралії, — сказав очільник Міністерства доходів і зборів Олександр Клименко. — І ці світові експерти надають нам консалтинг у цьому питанні».

За словами міністра, жодними незручностями для людей нововведення не загрожує — заповнити декларацію можна буде через інтернет. «Ми зараз працюємо над тим, щоб людина могла звітувати дистанційно, і щоб всю інформацію щодо своїх доходів він міг побачити у наших базах. Й, звичайно ж, щоб декларацію вона могла заповнити максимально швидко», — наголосив Клименко.

Сумніватися, що програму ухвалять, не доводиться. Хоча би тому, що цей пункт включено у проект держпрограми активізації розвитку економіки на 2013—2014 роки, на реалізації якої особисто наполягав Президент. Утiм про мету явно не дешевого задоволення — створення баз, системи дистаційного доступу до них коштує чимало — головний податківець держави не обмовився жодним словом. Ясність свого часу намагався внести один iз його підлеглих — директор департаменту оподаткування фіз­осіб тодішньої Державної податкової служби В’ячеслав Бусарев. «Якщо буде затверджено систему всезагального декларування, то ми очікуємо збільшення надходжень від податку на доходи фізосіб утричі», — сказав чиновник.

Дітки, «стукайте» на няню у податкову!

Незалежні експерти вважають такі підрахунки, м’яко кажучи, перебільшеними. «Це цілковитий абсурд, — коментує «УМ» екс­міністр економіки, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий. — Адже заповнюватимуть нову декларацію переважно ті люди, які вже заплатили податки. Є, звичайно, певна кількість «вільних художників», які отримують доходи, але вважають необов’язковим ділитися ними з державою. Утiм таких платників є не більше 2­3% від загальної кількості».

Утiм здогадатися, у якому саме напрямi планують вдарити податківці, неважко. Йдеться насамперед про так званих фрілансерів, які надають послуги, проте не оформляють їх як роботу. Першими у такому переліку йдуть репетитори, няні, домашні працівниці, численні домашні майстри, які у вільний від роботи час надають дрібні послуги й отримують за це певну винагороду. Відтепер кожен із них мусить за ці копійки звітувати. А не здав декларацію, — значить, сам себе «підвісив» над законом. З усіми наслідками, що можуть звідси випливати.

Ще один напрям для роботи славних працівників Міністерства доходів і зборів — трудові мігранти. Не становить таємниці, що наші співвітчизники за кордоном заробляють — і чимало. Причому у деяких областях — переважно західних — вони «вливають» у місцеву економіку суми, які співмірні з офіційними бюджетами регіонів. Або й навіть перевищують їх. Тепер же тітка, яка доглядала паралізовану італійку й за виручені кошти хоче відкрити невеличке кафе на рідному Закарпатті, спершу буде змушена поділитися з державою. А не здала вчасно декларацію, неприємна розмова з фіскалами — це щонайменше!

Наслідки, які матиме для держави подібне вичавлювання з легального та напівлегального дрібного бізнесу, недооцінити важко. «Ми бачимо, що розпочалася масштабна боротьба з бізнесом, — продовжує Лановий. — Найперше, це означатиме масштабне перетікання капіталів за кордон. Адже у нинішньому світі гроші не знають кордонів: як тільки бізнесмен виходить на пристойний рівень доходів, він знаходить партнерів за кордоном, і його гроші опиняються там». Звідси перша тенденція: в Україні суттєво зменшаться так звані внутрішні інвестиції. Тобто, громадяни, які вкладали власні кошти у розвиток того чи іншого бізнесу, перестануть це робити. Що одразу ж позначиться на економіці.

«З іншого боку, ми є свідками ще однієї неприємної тенденції — вибудовування силової централізованої держави, фінансової олігархії, — ствер­джує екс­міністр. — Тож остання ініціатива цілком вписується у загальну канву — позбавлення прав громадян. Відтак надійність бізнесу, яка у нас є і без того невисокою, буде ще меншою».