Українки знову перемагають в шахах. Через три місяці після того як на початку грудня в Ханти–Мансійську Ганна Ушеніна здобула титул шахової королеви на індивідуальній першості світу, вчора в Астані Ушеніна разом із подругами по збірній Катериною Лагно на першій дошці, Марією Музичук, Наталією Жуковою та Інною Гапоненко виграли командний чемпіонат планети. Неймовірно, але факт. Українкам вдалося перервати гегемонію китайських шахісток, які тріумфували на всіх без винятку попередніх командних «мундіалях» (2007, 2009, 2011 рр.). Цього разу представниці КНР обмежилися «сріблом», а «бронза» дісталася росіянкам, які на минулих ЧС нижче другого місця не опускалися.
До екватора турніру лідирували саме китаянки, проте в переддень Міжнародного жіночого дня наші співвітчизниці несподівано легко (3:1) переграли фавориток і очолили турнірну таблицю. А вже далі свого не віддали, і вчора погодилися на достатню «мирову» з командою Росії.
У день відпочинку — 8 березня — підопічні гросмейстера Михайла Бродського у статусі лідерів оглядали головні архітектурні пам’ятки молодої столиці Казахстану, де снігу ще лежить — по коліна. Найцікавішою стала екскурсія в музей першого президента Казахстану, який відкрили в колишній резиденції Нурсултана Назарбаєва. Серед іншого, шахістки з неабиякою цікавістю розглядали унікальні колекційні набори шахів, презентовані незмінному очільникові Казахстану чемпіоном світу Вішванатаном Анандом та президентом Білорусі Олександром Лукашенком, — фігури у вигляді східних воїнів, королі Наполеон та Кутузов...
Після побаченого українки здобули свою єдину «суху» перемогу на турнірі, розгромивши француженок — 4:0. Загалом, упродовж турніру українська збірна не програла жодної матчевої зустрічі: сім виграшів, дві нічиї. Ділити очки (2:2) нашим шахісткам довелося лише з командою Румунії — в другому турі та з Росією — в останньому. Нічия в заключний день турніру влаштовувала як «синьо–жовтих», так і росіянок, які заочно захищали третю позицію від претензій грузинок.
Із шансами на «золото» північні сусідки розпрощалися за два тури до фінішу, коли несподівано поступилися збірній США, цілком складеній з іммігранток (а це чотири основні та один запасний гравець). Анна Затонських та Ірина Круш — колишні громадянки України, Татев Абрахамян переїхала до Штатів із Вірменії, Вікторія Ні — з Латвії, Сабіна–Франческа Фойзор — із Румунії. Зрештою, збірна США із вісьмома очками посіла шосте місце серед десяти команд–учасниць.
Натомість українки продемонстрували фантастичну командну гру, загалом програвши лише дві партії. У третій день змагань Інна Гапоненко білими поступилася казашці Жансаї Абдумалік, а в передостанньому турі «прокололася» чинна чемпіонка світу Ушеніна, яка грала на другій дошці, — вона програла уродженці Одеси американці Круш. Зате Ганна виграла найбільше партій (п’ять) порівняно зі своїми партнерками по команді.
Як розповіли «УМ» у Федерації шахів України, саме завдяки високому командному духу наша збірна постала монолітом, пробити який не вдалося жодному суперникові. «У колективі хороший клімат. Ніхто не заздрить успіхам колег, усі радіють перемогам одна одної», — каже виконавчий директор ФШУ Юрій Гнип.
А це дуже важливо. Адже через особистісний конфлікт із наставником російська збірна не дорахувалася одразу двох провідних шахісток — спільної мови не знайшли сестри Косинцеви та старший тренер Сергій Рублевський. Не було в Астані ще однієї зіркової шахістки — дворазової чемпіонки світу, триразової переможниці командного ЧС Хоу Їфань із Китаю.
Хай там як, а відсутність на турнірі деяких потужних гросмейстерів — це проблема наших суперників. Тоді як збірна України святкує історичний успіх. Наші жінки вперше виграли командний чемпіонат світу!