«Такий дощ, шкода, не пощастило Павлу Михайловичу з ювілеєм», — думала я, зіщулившись підбігаючи до Будинку кіно. Та коли побачила в холі статечних чоловіків у вишиванках, хористів у чорних костюмах, на сходах і поверхах людей, що поспішали вітати Мовчана, стало зрозумілим, що ніщо не може завадити привітати хорошу людину. Авторський вечір Павла Мовчана, який зрежисерував Сергій Архипчук, як і можна було передбачити, був зосереджений на слові: вірші ювіляра у власному виконанні, під джаз і бандуру, під музику Станковича, у художньому виконанні читців, роздуми Павла Михайловича про мову як космічне явище, міні-фільм присвячено цій же темі, виступи друзів — Дмитра Павличка, Івана Драча — все оберталося навколо ідеї, яка стала покликанням цієї людини. До того ж Павло Мовчан не тільки «на папері», в творчості — поезії, публіцистиці, перекладах, критиці — культивував рідну мову, він як ніхто багато зробив для захисту української мови в парламенті, в суспільному житті, в діяльності товариства «Просвіта», яке послідовно і жорстко захищало і захищає духовні права й інтереси українців.
Це недосліджене явище, коли в 90-х минулого століття українські літератори масово пішли в політику, і на сьогодні виглядає феноменом. Як складно поету займатися прагматичною і «економічною» політикою, і як важко політику перевтілюватися у справедливого і тонкого поета. Про це не задумуються колеги під куполом і навряд чи враховують у Спілці письменників, виміряти цей тягар може лише та «шкіра», на яку доля наклала таке двояке випробування.
У Павла Мовчана багата біографія: вчився в Київському університеті, закінчив у Москві Літінститут імені Горького, Вищі сценарно-режисерські курси, працював токарем, диспетчером, начальником гідрометеорологічної експедиції АН СРСР, журналістом, перекладав Г. Метевосяна, В.Распутіна, Ю.Марцінкявічуса, М.Каріма, написав кіносценарії «Наш дім», «Зозуля з дипломом», «Незручна людина», писав вірші для дітей, за «дорослу» поезію у 1992 році отримав Державну Шевченківську премію. А оскільки його «скіфської, половецької, хозарської і ще чортзна-якої енергії»(цитую Івана Драча) вистачає на всі сфери життя, то у Червоному залі Будинку кіно зібралося багато різних людей із різних кругів: політики — Юрій Костенко, Ігор Юхновський, Іван Зєць, Валерій Асадчев, письменники — Іван Драч, Дмитро Павличко, Марія Матіос, Софія Майданська, Ярема Гоян, і всі інші свідомі українці. Іван Заєць подарував ювіляру від «Нашої України» чималу коробку, Ігор Юхновський — свою «Квантову механіку», Дмитро Павличко передав два фотоальбоми від відомого львівського фотохудожника Василя Пилип'юка, один із них про відомого львівського композитора Миколу Колессу, якому виповнилося 100 років. Очевидно, з натяком. До речі, забула відзначити ще одну важливу річ: ювіляр у чудовій формі.