Двоколісний Янус

16.07.2004

      Цього чоловіка можна було б назвати дивакуватим. Здається, що йому не вистачає? Є дім у Римі, гроші в банку, та й за плечима уже 68 років — тільки відпочивай, радій та насолоджуйся життям. Але в нього невгамовна душа, яка не бажає спокою, а рветься у далечінь, до пізнання невідомого. За ці чотири роки італійський мандрівник Янус Рівер, який здійснює екстремальну кругосвітню подорож на велосипеді навколо світу, побував в усіх країнах Європи, у Мексиці, Центральній Америці, на Кубі. І ось тепер він в Україні.

      — Почалося усе з того, що 31 грудня 1999 року я сидів на березі моря й думав приблизно так: « Життя прожив цікаве, заробив трохи грошей. А ще хочеться зробити щось таке, чого до мене ніхто не робив. У своєму житті я ніколи не сидів на місці, завжди в русі. Доводилося працювати і військовим кореспондентом, тоді побував у багатьох «гарячих точках» планети, менеджером зі спорту, музичним продюсером, представником великих сільськогосподарських підприємств, багато поїздив по світу. А тому ідея подорожувати велосипедом прийшла сама собою. Не став із цим довго зволікати, й уже вранці 1 січня 2000 року купив велосипед, рюкзак, усе необхідне для дороги, й вирушив кораблем на Канарські острови. Ось саме звідти і розпочалася моя мандрівка світом. А взагалі, мрію відвідати як мінімум 100 країн світу.

      Чи не хочеться йому додому? Про це Янус Рівер і не задумується: «Мій дім — у тій країні, де зараз перебуваю. Називаю себе громадянином світу, адже і за національністю не можу визначити, хто я: батько — італієць, мама — полячка, бабуся — росіянка».

      Усі ці роки велосипедист жодного разу не ночував під дахом будинку. Його постіль — спальний мішок на лоні природи, під відкритим небом.

      Зупинятися на нічліг чи відпочинок Янус зазвичай намагається в сосновому чи ялиновому лісі, у руїнах замків, а ще — на ... кладовищах.

      У випадку негоди мандрівника завжди захистить міцний та надійний мексиканський брезент, який він завжди бере із собою. Іншою необхідною амуніцією його забезпечують виробники велосипедного і туристичного спорядження з усього світу.

      Під час подорожі велосипедист пересувається тільки грунтовими дорогами, відвідує лише села та невеличкі містечка.

      — Я вже зрозумів, що саме в таких населених пунктах живуть щирі, гречні люди, які готові з гостем поділитися останнім, — ділиться враженнями від подорожі італієць. В одному селі, вже в Україні, одна стара жінка зарубала для мене качку. Коли я дізнався, що вона отримує лише 100 гривень пенсії, хотів їй заплатити гроші, але вона і слухати не захотіла. А ще мушу визнати, що у вас чудова кухня, особливо щавлевий борщ, вареники, налисники з варенням.

      На своє харчування Янус витрачає не більше трьох доларів на день. Намагається лише снідати та обідати.

      Бували такі дні, що взагалі крихти в роті не мав, однак на своєму велосипеді почувався щасливішим за мільйонера.

      В Україні мандрівник уже місяць. Побував у Волинській та Рівненській областях, уже дістався Києва, а далі — вздовж Дніпра до Чорного моря. Хоче об'їхати Крим. Усе це Янус планує зробити до 1 жовтня, адже коли в нас настане холодна пора року, велосипедист вирушить у країну, де вічне тепло. Наступним етапом мандрівки — він уже вирішив — буде поїздка до Австралії та Нової Зеландії, а там — Індія, Непал, азійські країни.

      — Мрію завершити свою подорож у 2008 році в Пекіні, під час літньої Олімпіади. Хоча в житті все може трапитися, і дожити до того часу, може, не доведеться. У дорозі трапляються різні пригоди. Пригадую, коли подорожував Мексикою, у пустелі до мене підійшли бандюги й приставили пістолет до горла. Але, коли показав їм газети з розповідями про себе, вони мене нагодували, ще й дали 100 доларів на дорогу.

      Усе своє майно та гроші після смерті я заповідаю дитячим будинкам. Адже дуже люблю дітлахів і завжди під час подорожі із задоволенням з ними спілкуюся. А девіз мого життя — зустріти смерть не в ліжку перед телевізором, а в дорозі.

Ольга ДЕМ'ЯНЧУК.

  • Святе мiсце порожнiм не буває

    Перше, що вражає того, кому пощастить поспiлкуватися з панi Есрою Шакар — її пристойне володiння українською мовою. Усе стане зрозумiлим, якщо скажу, що панi Шакар вiсiм рокiв працювала в посольствi Туреччини в Українi i офiцiйна її посада — аташе з питань культури, туризму та iнформацiї посольства Турецької Республiки в Українi. >>

  • Підкорення Сванетії

    Туризм поєднує в собі і пізнання світу, і спорт, і відпочинок. Отже, може задовольнити смаки й уподобання кожного небайдужого до мандрів. Зважаючи на ветеранський вік більшості учасників нашої подорожі-керівнику групи Володимиру Дімітрюку майже 63, дещо менше Володимиру Грипасю й Олегу Дубині, і лише Михайла Квартюка та Ольгу Давидову можна вважати молодими, — ми мали б обрати останнє. >>

  • Від руїн — до візитки

    Мандрівники, які найбільше цікавляться давніми фортецями та палацами, серед найпривабливіших для себе регіонів однозначно назвуть Тернопілля. Адже за кількістю старовинних замків ця область займає перше місце в державі (тут зосереджено більше третини всіх українських оборонних споруд або їх руїн — 34). >>

  • «У нас таких «туристів» пів-Донбасу!»

    Відомий російський мандрівник, засновник туристичного «Форуму Вінського» Сергій Вінський отримав відмову при спробі в’їхати в Україну. Скандал? Не без того. Формальною причиною видворення Вінського одразу по прибуттю із Москви в аеропорт «Жуляни» стала «не підтверджена мета перебування на території України». >>

  • «Wizz Air Україна» пішла не остаточно?

    Після того, як припинила роботу авіакомпанія «Wizz Air Україна», у наших мандрівників помітно звузилося поле для маневру — вже не так просто знайти дешеві варіанти мандрівок у Європу. Доводиться або платити більше, або пересідати на автобуси, або шукати точки вильоту в сусідніх країнах — Польщі, Словаччині, Молдові тощо. Але, як виявилося, припинення діяльності «Wizz Air Україна» не є остаточним. >>

  • «Олл інклюзив» для терориста

    Красиво жити хочуть терористи не лише «ДНР». У другому за кількістю населення місті Іраку — Мосул, яке торік перейшло під контроль джихадистів із терористичного угруповання «Ісламська держава Іраку та Леванту», на початку травня відкрився після реконструкції розкішний готель Waritheen (стара назва — Ninawa International Hotel). >>