Ще більше мобільних груп, металошукачів та камер відеоспостереження буде цьогоріч на пунктах проведення тестувань. Про це повідомила директор Українського центру оцінювання якості освіти Ірина Зайцева. Все задля того, щоб посилити контроль за проходженням Зовнішнього незалежного оцінювання. Водночас кардинальних змін у процедурі проведення ЗНО не передбачено, але окремі нововведення все ж будуть.
Зокрема, як повідомила Ірина Зайцева, абітурієнтам, які виявили бажання складати ЗНО мовами нацменшин, цього року видаватимуть лише один тестовий зошит замовленою мовою, а зошит українською вже не даватимуть. Пані Ірина пояснила це необхідністю економії бюджетних коштів, а також вихованням соціальної свідомої позиції, адже торік були випадки, коли абітурієнти замовляли по декілька зошитів різними мовами і пояснювали це бажанням перевірити себе в тій чи іншій мові. А це суттєво впливає на розподілення бюджетних коштів, адже переклад зошитів вимагає залучення перекладачів, а отже, додаткових витрат.
Водночас багато школярів нині переймаються питанням: за якими посібниками готуватися до перевірки знань? У магазинах можна знайти купу підручників, тестових зошитів, які розповсюджувачі називають найповнішими та найбільш відповідними програмам оцінювання. Найголовнішим джерелом підготовки, як радить Ірина Зайцева, є підручники та посібники з грифом Міністерства освіти, науки, молоді та спорту. Цей список щорічно публікують на початку навчального року. Ще одним ефективним варіантом може бути ознайомлення зі звітами тестувань минулих років, там можна знайти правильні відповіді та пояснення завдань. А загалом нині УЦОЯО дав схвальні рецензії лише на 12 посібників для підготовки до ЗНО–2013 (при цьому тестових дисциплін — 14). Тому, купуючи літературу, варто звернути увагу на рецензентів та грифи на титулі й звороті.
Ще однією зміною є зменшення кількості завдань з фізики, історії України та всесвітньої історії. Так кількість тестових завдань з фізики зменшиться з 36 до 34, при цьому час, відведений на їх виконання, залишиться незмінним – 180 хвилин. Чого не скажеш про історію. Хоча кількість завдань зменшилась із 60 до 55, але й на виконання тесту відводиться лише 135 хвилин замість минулорічних 150. Сам факт зменшення кількості завдань Ірина Зайцева пояснює потребою вдосконалювати змістову частину тестів. Оскільки є велика кількість нарікань на те, що відповіді на деякі тести можна просто вгадати, цього року кількість таких завдань зменшиться. Натомість кількість запитань, які потребують обчислень та самостійного обрахунку, зросте. А при перевірці саме їм надаватимуть більшу кількість балів. Також, наголосила пані Ірина, цьогоріч відкоригують критерії оцінювання відкритого завдання (власного висловлювання).
Тетяна МАРИНЧЕНКО
ДО РЕЧІ
Оскільки список дисциплін щороку розширюється (цьогоріч додали світову літературу), графік проведення ЗНО довелося ущільнити. Відтак три тести (з іноземних мов, географії, фізики) пройдуть у суботу. Ті, хто з релігійних причин не можуть відвідати пункти ЗНО у вихідний день, зможуть пройти оцінювання під час додаткової сесії 4—11 липня.