Аудієнція у заступника

10.01.2013
Аудієнція у заступника

«Низький уклін вам, Яновичу, що залишаєте мені крісло!». Перший віце–прем’єр Сергій Арбузов (ліворуч) активно підсиджує свого патрона Миколу Азарова (праворуч). (УІНАН.)

У Кабінеті Міністрів розпочався підкилимний процес зміни влади: на зміну сивочолому досвідченому бійцю донецької команди, фіскалу Миколі Азарову виконавчу владу бере під себе особистий казначей сім’ї Президента Сергій Арбузов. І його офіційна посада — перший віце–прем’єр — не має нікого вводити в оману. Передбачення експертів, що Арбузова призначили «дублером» Миколи Азарова на короткий термін, щоби молодий керівник набрався досвіду і провів підготовчу роботу для входження у владу, починають збуватися. Причому збуваються ці прогнози з блискавичною швидкістю.

Операція «Передай владу землякам»

Днями стало відомо: перший віце–прем’єр ініціював роботу, якою до нього не займався жоден із попередників. Сергій Арбузов по одному викликає до себе керівників обласних держадміністрацій — для проведення бесід. «З метою оперативнішого вирішення невідкладних проблем регіонів», — пояснили у Кабміні. М’яко натякаючи, що чинний Прем’єр–міністр уже втомився і не може навіть просто вирішувати ці самі невідкладні проблеми, не кажучи вже про оперативність процесу.

Зустрічатися з «губернаторами» перший віце–прем’єр буде у компанії з представниками низки ключових міністерств, причому подібні аудієнції — у присутності Арбузова чи без нього — відбуватимуться щомісяця! Першим на арбузівський килим стане голова Ради міністрів Криму, зісланий на півострів екс–головний міліціонер Анатолій Могильов, який відвідає нового патрона і розповість йому про всі больові точки автономії вже сьогодні. Завтра ж поговорити про вузькі місця «порошенківської» Вінниччини приїде новопризначений Іван Мовчан. Третім, відповідно до алфавітного порядку, стане представник Волині.

«Сьогодні відбувається процес формування уряду Арбузова на всіх ключових ланках, — каже політолог Борис Кушнірук. — При цьому ніхто не звертає увагу на формування середньої ланки: заступників міністрів, начальників головних управлінь. А ці люди у системі управління відіграють вирішальну роль».

Про серйозність намірів де–факто очільника уряду свідчить і витік інформації від працівників апарату Кабміну на тему облаштування кабінету першого віце–прем’єра. Як відомо, своєю любов’ю до розкошiв Сергій Арбузов викликав низку гучних скандалів ще працюючи на посаді головного банкіра: з бюджету НБУ мільйонні кошти витрачали на панорамні ліфти та медичні ванни. Новий кабінет першого віце–прем’єра, за неофіційною інформацією, складається з 5 (!) приміщень! Раніше ці приміщення з 4 кабінетів займали одразу двоє людей — керівник секретаріату Кабміну та його заступник. Плюс Арбузову буцімто дали ще одну кімнату, у якій він вирішив облаштувати персональну їдальню. Ремонт проводять авральними темпами з дня, коли з’явився указ Президента про призначення Арбузова, термін здачі — сьогоднішнє число. Офіційно ж прес–служба першого віце–прем’єра цю інформацію спростовує: і кількість кабінетів, і наявність їдальні, наголошуючи, що йдеться не про ремонт у робочих апартаментах чиновника, а лише про їх «облаштування». Це значить, що не йдеться про закупівлю нового обладнання — навіть попри шалений потяг посадовця до розкішного життя.

Таємницю Бонвеї ще не розкрито

Топовою темою вчорашнього Кабміну мали стати публічні «розборки» з приводу найгучнішого минулорічного скандалу у владі. Наприкінці листопада Держагенція з інвестицій підписала угоду про утворення консорціуму для побудови терміналу з переробки скрапленого газу в Одеській області. Підпис від імені іспанської фірми «Газ Натурель Феноза» поставила стороння людина, колишній лижний інструктор, а нині комерційний представник Джордж Сарда Бонвеї. «Феноза» подала скаргу у Вищий суд Іспанії, а українська влада опинилися в ідіотській ситуації. Голова агенції Владислав Каськів всупереч обіцянкам у відставку не подав, а всі аспекти міжнародної ганьби вивчала спеціальна комісія під керівництвом міністра енергетики Едуарда Ставицького.

Учора цей звіт мали оприлюднити, було навіть розповсюджено відповідний анонс. Але!.. В останню мить посадовці чомусь передумали. «Комісія ухвалила рішення, але перед цим (публічним оприлюдненням. — Ред.) треба особисто доповісти Прем’єр–міністру, щоби визначити всі моменти (?), які враховувалися під час підписання», — більш ніж туманно заявив Ставицький. Незрозуміло, як саме Микола Азаров має «визначати моменти» державної ганьби і чому світла ідея про чиновницьку субординацію з’явилася саме в ніч перед обіцяним оприлюдненням. Тому викликає довіру версія, що ключове рішення має затверджувати аж ніяк не Азаров. А фактичний Прем’єр–міністр, який наразі має титул першого заступника.

«Яким може бути остаточне рішення? Думаю, достатньо суворим», — резюмував Ставицький, пообіцявши публічність у цій справі наступного тижня, 16 січня.

ВІДДІЛ КАДРІВ

Пишемо «Соркін», вимовляємо «Колобов»

Президент України визначився з очільником Національного банку. Ним, якщо погодиться Рада, стане заступник голови НБУ Ігор Соркін, який сьогодні виконує обов’язки головного банкіра. Пан Соркін, як неважко здогадатися, «донецький» — очолював відділ банківського нагляду управління НБУ у Донецькій області. Призначення до столиці отримав улітку 2010 року. Є абсолютно непублічною фігурою з досить обмеженим доступом до «Сім’ї», по суті — технічним керівником Нацбанку.

На думку експертів, довго очолювати регулятор Соркін не буде, щонайбільше три–чотири місяці, а потім поступиться важливим для Президента кріслом ближчій людині — нинішньому очільникові Мінфіну Юрію Колобову. Заміна станеться, як тільки знайдуть відповідну заміну самому Колобову.