КОЛОНКА ЕКСПЕРТА

13.07.2004

Статистика стане точнішою

      Президент України уповноважив першого віце-прем'єр-міністра, міністра фінансів Миколу Азарова підписати угоду про позику між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Ідеться про проект «Розвиток системи державної статистики для моніторингу соціально-економічних перетворень».

Наш коментар

      Нагадаємо, що 25 березня 2004 року рада виконавчих директорів Світового банку затвердила цю позику в сумі 32 мільйонів доларів США. Її нададуть за звичайною процентною ставкою банку, встановленою для доларових позик в єдиній валюті, що базуються на лондонській міжбанківській ставці (LIBOR); позику належить сплатити протягом двадцяти років, включаючи п'ятирічний пільговий період.

Трансферт поліпшений

      Верховна Рада прийняла Закон «Про міжбюджетні відносини на рівні районів, міст обласного значення та територіальних громад сіл, селищ, міст районного значення, їх об'єднань». Законом встановлюється застосування єдиної формульної методики для розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів між зазначеними місцевими бюджетами на території всієї України.

Наш коментар

      Прийняття подібного документа повинно забезпечити ефективний процес перерозподілу бюджетних коштів на рівні бюджетів районів, сіл, селищ та міст районного підпорядкування. Законопроект передбачає делегування обласним держадміністраціям повноважень контролю за процесом розподілу трансфертів. У такому випадку облдержадміністрації повинні будуть здійснювати додатковий обсяг робіт за умови скорочення чисельності працівників бюджетних установ. Відтак є небезпека, що пропонований механізм не будуть вітати на місцях.

Перестрахувався — інформуй!

      23 червня Мін'юст зареєстрував розпорядження Держфінпослуг про затвердження порядку надання страховиками інформації про укладені договори перестрахування зі страховиками.

Наш коментар

      Операції з перестрахування ризиків часто використовують як одну зi схем для вивезення капіталу за межі України. Для прикладу, будь-який об'єкт можна застрахувати на чималу суму, а потім перестрахувати ризики за кордоном України, і на цілком законних підставах перерахувати ці гроші в будь-яку іноземну компанію. Крім цього, за допомогою операцій з перестрахування можна вивести з-під оподаткування прибутки страхових компаній, оскільки страхові платежі не входять до бази оподаткування.

      Тому Держфінпослуг останнім часом серйозно взявся за регулювання ринку страхових послуг, зокрема, операцій з перестрахування ризиків. Так, наприкінці минулого року Кабмін ввів вимоги до рейтингу фінансової надійності перестраховиків-нерезидентів. 4 лютого 2004 року Кабмін затвердив Порядок та вимоги щодо здійснення перестрахування у страховика (перестраховика) нерезидента, затверджені Постановою № 124, які передбачали встановлення кваліфікаційних вимог для проведення операцій перестрахування із перестраховиком-нерезидентом, а 4 червня 2004 року було прийнято вищезгаданий Порядок надання страховиками інформації про укладені договори перестрахування зi страховиками-нерезидентами. Очікується, що завдяки прийняттю останнього документа буде зменшено відтік капіталів за межі України.

Оцінщиків реєструватимуть

      20 червня 2004 року набрав чинності наказ Фонду Держмайна про затвердження Порядку ведення Державного реєстру суб'єктів оціночної діяльності.

Наш коментар

      Відтепер завдяки такому реєстру і підприємці, і пересічні громадяни матимуть змогу отримати достовірну інформацію про досвід та практичну діяльність з оцінки майна суб'єктів оціночної діяльності. Інформацію про діяльність суб'єктів оціночної діяльності можуть вносити будь-які суб'єкти за власною ініціативою. Не виключено, що така процедура внесення інформації в реєстр може завдати чималої шкоди діловій репутації суб'єкта оціночної діяльності.

(За матеріалами Інституту реформ).