Уже тиждень Одеський міський сад «прикрашають» написані фломастером плакати із закликами допомогти митцям у боротьбі з місцевою владою. Люди, які писали ті лозунги («Не в грошах щастя», — говорять художники. «А в їхній кількості», — говорить влада», «Скажімо «ні» свавіллю можновладців», «Влада обкрадає нещасних художників»), розповіли, що адміністрація Приморського району наполягає на перенесенні ринку прикладного мистецтва в інше місце. Це, м'яко кажучи, суттєво зашкодить їхньому бізнесу. Адже одесити і туристи десятиліттями приходять по покупки і просто подивитися на роботи саме в Міський сад, розташований у центрі міста. Як стверджують художники, «вигнати нас з Міського саду — все одно, що забрати художників з московського Арбату чи з Андріївського узвозу в Києві».
Те, що влада таки налаштована досить рішуче, підтвердили слова мера Одеси Руслана Боделана. На брифінгу в міськраді він досить різко покритикував теперішній вигляд міського саду: «Не думаю, що одесити в захваті від того, що там відбувається. Один із найпривабливіших куточків Одеси сьогодні практично перетворився на ринок, де реалізуються сувеніри сумнівної художньої цінності». Одеський голова додав, що міський сад був візиткою Південної Пальміри, коли художники малювали там портрети перехожих, а не продавали все підряд. У подальшому, згідно з проектом реставрації та реконструкції площ, парків культури і відпочинку Одеси, сучасний вигляд міського саду буде змінений. Власне, свого часу під подібним приводом — упорядкування торгових місць — з Андріївського узвозу хотіли прибрати столичних «коробейників». Однак київським митцям вдалося порозумітися з владою і мирно врегулювати конфлікт.
В Одесі протистояння художників з торговцями всілякими сувенірами і лубочними виробами триває вже давно. З новою силою конфлікт спалахнув, коли першим було запропоновано узаконити свою діяльність у вигляді патенту на торгівлю і платити податки, як це роблять їхні сусіди, що продають лубочний товар. Скажімо, продавців розписних матрьошок, які уклали відповідні угоди і сумлінно сплачують податки, ніхто й не збирається чіпати. А торговцям камінцями, ланцюжками та іншим дріб'язком, привезеним з ринку «Сьомий кілометр», доведеться шукати інше місце для лотків. Деякі з них вже залишили нагріті місця, згорнувши рундуки на переконливі прохання хлопців у міліцейській формі. Залишитися мають право лише творчі люди, список яких невдовзі визначить спеціальна комісія.
Близько 300 художників, об'єднаних у спілку «Художник», зустріли це рішення міських чиновників з протестом. Вони мотивують це тим, що їхні роботи є естетичним оформленням центру міста. А тому оплачувати займану площу торгівлі, а точніше виставки картин, вони не бажають. Майстри пензля вже пікетували будинок Приморської райадміністрації, вимагаючи скасувати рішення щодо надання їм статусу приватних підприємців з оплатою податків. Учора художники пікетували будинок міськради, сподіваючись бодай на її розуміння. Тим часом обізнані люди кажуть, що нічого не вирішиться, поки учасники конфлітку не сядуть за стіл переговорів...