Відболіли...

09.07.2004
Відболіли...

Найбільше підстав для радощів мали греки. Їхнє «ноу-хау» — костюми Одіссея. (Фото РЕЙТЕР.)

      Чемпіонат Європи завершився, підсумки підбито. Утім не всі згадали про тих, хто був безпосереднім учасником футбольних баталій, хоча й не бігав по полю за м'ячем. Ідеться про фанатів, «трибунну» аудиторію Євро-2004. У них, за великим рахунком, був власний турнір — хто краще підтримає улюблену команду. І хлопці та дівчата старалися, як могли. Хоча, зауважмо, на стадіонах Португалії не було побито ані рекорду відвідуваності континентальних першостей, ані рекорду стовідсоткової заповнюваності трибун. Чимало матчів, навіть на стадії «плей-оф», «світили» дірками в найкращих секторах, ще раз підтверджуючи, що футбол дедалі більше стає телевізійним видом спорту.

      Але скажіть це вболівальникам, котрі їхали через усю Європу, півконтиненту чи меншу його частину в країну портвейну! Заклюють! Французи — так узагалі в прямому сенсі, адже їхні фани вже традиційно люблять виряджатися в триколірні костюми півнів (півник — символ Франції). Також галльські вболівальники, як і на чемпіонаті світу в Кореї, часто начіпляли на себе вбрання «а ля Наполеон». Утім у Португалії найбільше запам'яталися не вони, адже прибули (хоч їхати не так і далеко) в кількості лише 7 тисяч «бойових одиниць». І навіть не іспанці посіли перше місце в табелі про ранги гостьової активності (а їм до Португалії — що нам до Молдови). Найбільше в найзахіднішій країні бабці Європи перебувало голландців — понад 20 тисяч. А якщо додати, що й виглядали вони вражаюче — майже всі в яскравих помаранчевих кольорах, і фантазії їхнім строям не бракувало, і буйством духу вирізнялися, і на алкоголь налягали, то саме фани Країни Тюльпанів мають бути визнані «чемпіонами трибун». «Це було щось неймовірне, — пише кореспондент «Комсомольської правди», який випадково перед матчем потрапив на площу, де дислокувалися основні сили «датчів». — Я тут-таки був коронований надувним символом влади королеви Нідерландів, обризканий жовтогарячою фарбою, обмотаний у трикольоровий прапор...» — «Ми нікого не б'ємо, — сказав при цьому один із голландських фанів. — Ми просто вміємо вболівати, як ніхто».

      Але турнірний шлях команди Діка Адвоката обірвався у чвертьфіналі, і на чемпіонаті лишилися гарячі, але не такі численні греки й чехи, шведи й господарі. Шведській «торсиді» висловлюємо «фе» за спонукання своєї команди до договірної нічиєї (2:2) з сусідами-данцями та спільне відзначення цього ганебного результату. А щодо португальців, то вони, щиро кажучи, нікого нічим особливим не вразили, хоча й вважаються мешканцями півдня. Могли б забезпечити матчі за участю своєї команди неперервними піснями й скандуваннями, але поводилися досить стримано навіть у найвідповідальніші моменти. Ну хіба що буйно святкували перемогу по пенальті над Англією...

      Щодо фанатів британської команди, то вони традиційно перевершили конкурентів у агресивності — за весь час турніру було затримано 22 англійці (один, нагадаємо, загинув від удару ножем, завданого в барі українським кишеньковим злодієм). Можливо, якби Бекхем і компанія грали б у півфіналі й пізніше, то й показник «арештовуваності» був би більшим. А так лише на 4 людини від англійського хуліганського десанту відстали німці (18). Також до буцегарень запроторювали по 11 іспанців, французів та голландців, 9 італійців. Росіяни хоча й здавалися надто нарваними, але в тюрмі побували лише четверо з них. До речі, загалом португальська першість стала найбільш «виїзною» для прихильників збірної Росії, котрих на турнір приїхало аж 12 тисяч. Найголовніший — Роман Абрамович на найбільшій у світі приватній яхті, яка ледь помістилася в лісабонському порту.

      Були й звичні вже вибігання на поле під час матчів. П'яний російський скандальний шоу-мен на грі Португалія — Росія, щоправда, дістався лише бокової лінії, де потрапив у руки поліції і був випроваджений подалі. Його не карали ані гратами, ані грішми, а ось Російський футбольний союз, за рішенням дисциплінарного комітету УЄФА, має сплатити штраф у сумі 5 тисяч швейцарських франків (близько 4 тис. доларів США). І можна лише уявити, як покарають футбольних функціонерів чи то Іспанії, чи Португалії за «подвиг» «бігуна», який проскочив на зелену галявину у фіналі, кинув прапор улюбленої «Барселони» в обличчя Луїшу Фігу і, промчавши через усе поле, затріпотів замість м'яча у воротах...