Пийте пиво пінне
Літо цього року буде холодним, прогнозує Гідрометцентр. А ось обсяги продажу пива від цього ніяк не зменшаться, передрікає генеральний директор асоціації «Укрпиво» (яка виробляє 70 відсотків вітчизняного пива )Галина Коренькова. За її словами, цього року українські пивовари випустять 190 мільйонів декалітрів пива, що в «пляшковому еквіваленті» дорівнює 950 мільйонам півлітровок. Це на 12 відсотків більше, ніж минулого року. Збільшення виробництва солодового напою, на думку експертів ринку, пов'язано з уведенням в експлуатацію нового заводу компанії Baltic Beverages Holding, який нещодавно розпочав роботу на Київщині. Друга не менш вагома причина — зростання споживання на внутрішньому ринку та збільшення обсягів експорту.
Радість ласунів від цукровиробників
А ось із цукром усе складається не настільки добре. Так, за прогнозами асоціації «Укрцукор», які озвучив заступник генерального директора Петро Борисюк, обсяги переробки цукрового буряку, відповідно, і виробництво цукру, зменшаться до півтора мільйона тонн. Проте це все одно більше, ніж цьогорічне виробництво — 1,45 мільйона тонн. Дорожчати цукор не буде, адже, за словами Петра Борисюка, стабільність цін забезпечать достатні запаси цукру на внутрішньому ринку: перехідні запаси до нового цукрового сезону становитимуть 480 тисяч тонн.
А щоби більше розвивати вітчизняне виробництво цукрового буряку та стимулювати вирощування цієї культури, його необхідно дотувати, впевнені в асоціації «Укрцукор». Гроші ж на дотації можна вирахувати з тих, які отримують від продажу квот на пільговий імпорт цукру-сирцю. Цього року, наприклад, Україна реалізувала на аукціоні квоту на завезення 125 тисяч тонн сирцю за 7,5 мільйона євро. За даними НАСУ, зараз механізм дотування знаходиться в стадії розробки.
«Масні» 17 відсотків
Додаткових вливань із держбюджету вимагають олієжирові підприємства. Асоціація «Укроліяпром» пропонує спрямувати на розвиток виробництва олійних культур кошти, що надходять від сплати 17-відсоткового експортного мита на соняшник. (Три роки тому мито на експорт соняшнику було знижене з 23 до 17 відсотків). За словами заступника генерального директора асоціації Сергія Капшука, із цих коштів можуть бути профінансовані заходи, спрямовані на підвищення врожайності насіння соняшнику, на розвиток інших олійних культур, наприклад сої та ріпаку.
Нагодуєм «закордон» старим зерном
Державна акціонерна компанія «Хліб України» позбувається зерна минулорічного урожаю. Так, ДАК уклала контракт на експорт 250 тисяч тонн фуражного ячменю та пшениці урожаю 2004 року. Про це повідомив голова ДАК Віктор Бондаренко. Ціни, за якими зерно вивозитимуть за кордон, у компанії не уточнили. Тим часом ДАК готується продавати зерно вже і нового, ще не зібраного, врожаю. За словами голови компанії, потенційні покупці фуражного ячменю та пшениці (а саме їх Україна може дозволити собі продати на зовнішніх ринках) — арабські країни. За прогнозами аналітиків аграрного ринку, експорт зерна цьогорічного врожаю в новому маркетинговому році (який розпочався 1 липня) може становити від 6,3 до 7,6 мільйона тонн. З них пшениці, в основному фуражної, — 2,5 — 3 мільйони тонн, 2,5 мільйона тонн ячменю. Продавати зерно Україна буде, як і раніше, до Південної Африки, Близького Сходу та європейських країн.
А тим часом державний резерв України готується закупити півтора мільйона тонн зерна нового врожаю за ціною, не нижчою за 800 гривень за тонну. Таке доручення дав Прем'єр-міністр України Віктор Янукович. Стільки ж за обсягом збіжжя буде закуплено і до регіональних фондів. За словами Януковича, це половина від того, що треба заготовити державі в цілому.
Загалом урожай зернових в Україні очікується у півтора раза більший за минулорічний — 35 мільйонів тонн проти 20,2 мільйона, зібраних 2003 року. У п'яти областях жнива вже розпочались, проте, за прогнозами міністра аграрної політики Віктора Слаути, їх темпи можуть затягнутись через дощову погоду, що очікується в липні.