Токмацький «джекпот»

08.07.2004

      З Українського фонду соціальних інвестицій до Токмака, що на Запоріжжі, прилетіла обнадійлива звістка: матиме громада району понад мільйон доларів. «Виділяють 1,7 мільйона доларів, — уточнила в розмові з кореспондентом «України молодої» голова райради Олена Гатайло. — На наш і сусідній, Чернігівський, райони». А почалося з того, що в березні Світовий банк і Кабмін в особі Фонду в розв'язанні соціальних проблем місцевих громад провів у регіоні консультації з представниками громад.

      А поговорити було про що. Соціальна інфраструктура сучасного села, як правило, майже відсутня, в Токмацькому районі — мізерне фінансування культури, медустанов; на 56 населених пунктів функціонує тільки 22 школи. Восени, швидше за все, припинять своє існування ще три, де лишилося по кілька десятків учнів. Розростаються цвинтарі, меншає роботи в пологових будинках. У селах району мешкає менше двадцяти тисяч осіб. Район не газифіковано, і далеко не всі сільчани взимку спроможні забезпечити свої грубки вугіллям. Не дивно, що заявок від сільських громад було багато. Для реалізації забракло б і десяти «зелених лимонів». Куратори від Українського фонду соціальних інвестицій зорієнтували районну владу на низку проектів, вартість кожного з яких не виходила б за межі 150 тисяч доларів. У селі Балкове під час «віче» левова частка пропозицій стосувалася школи, Будинку культури і водопровідної мережі. У селі Світле найбільше голосів зібрала пропозиція мати врешті-решт систему водопостачання «як у людей». Хоча і прокладання дороги, спорудження сміттєзбірника — не менш нагальні справи для світличан. Усього на експертизу фахівцям Фонду подано понад двадцять мікропроектів. У десяти селах буде якщо не повністю реконструйовано, то бодай відремонтовано школи, у шести — водогінні мережі, у трьох — фельдшерсько-акушерські пункти й амбулаторії. Ремонтні бригади працюватимуть і в дитячих дошкільних закладах.

      Ремонтники розпочнуть свою роботу не пізніше 4 березня 2005 року. Районна влада квапить проектувальників, аби швидше скласти соціальні паспорти сільських громад. Адже виділені Фондом кошти стовідсотково треба освоїти за півтора року — такий термін реалізації мікропроектів встановили кредитори. Після 4 грудня 2006 року залишки коштів буде відкликано.

      Ще одна заковика в добрих намірах Світового банку і Кабміну — потреба доповнення централізованої позики щонайменше п'ятьма відсотками коштів населення. Зібрати «з носа» у середньому навіть по 20—30 гривень може бути проблемнішим, ніж гадають ініціатори. Достеменно не відомо також, наскільки реальним є припущення місцевої влади щодо патріотизму потенційних спонсорів на місцях. Залучення їх фінансових, матеріальних чи бодай трудових ресурсів, адекватних п'яти відсоткам кредиту, також є умовою позичальників. Токмаччина, судячи з вибору Українського фонду соціальних інвестицій, є одним із п'ятдесяти найбідніших районів України.

      Мабуть, у «запасниках»  уряду напередодні виборів є не один десяток мільярдів «про всяк популістський випадок», тому й підпрягли «дона» Януковича до проекту Світового банку загальною вартістю понад 70 мільйонів доларів. Світовому банку що? Позичив — отримає назад із відсотками. Гарантом виступив уряд України (за двадцять років сума позики ледве не подвоїться). Чого, зрештою, не втнеш задля рідного народу (і власного рейтингу) перед виборами Президента України!