Довгоочікувана зустріч у верхах пройде у Гаазі (позаяк нині Нідерланди головують в Євросоюзі). Довгоочікувана — бо планувалося, що саме під час цього саміту буде затверджено План дій Україна—ЄС, термін оприлюднення якого відкладали вже кілька разів. Але не пощастить і сьогодні. «Повний документ на саміт не буде винесено, не буде він також виділений окремим пунктом програми, хоча обговорення на найвищому політичному рівні очікується», — повідомив один високопосадовий український дипломат.
План дій — це документ, який регламентуватиме українсько-європейські стосунки найближчі три роки, якраз до завершення дії Угоди про партнерство та співробітництво (УПС), що набула чинності 1998 року. Згідно з концепцією «сусідства», План укладається з країнами, які не мають перспективи стати членом ЄС у найближчому майбутньому, тому Київ мусить віднайти проміжну між УПС та членством форму відносин. У МЗС кажуть, що головне не дата прийняття Плану дій, а його дієвість. А це означає, що у Плані мають бути порушені три проблеми: укладення нової посиленої угоди (замість претензій на асоційоване членство), створення зони вільної торгівлі, що підготує Україну до доступу до внутрішнього європейського ринку (загальновідома обіцянка ЄК, закладена у посланні «Ширша Європа — Сусідство»), а також лібералізація візового режиму. Надзвичайно цікавим виглядає термін «посилена угода», запропонований українськими дипломатами. Це, як вони пояснюють, «угода про асоціацію зрозумілого європейського типу», але чіткіший її зміст окреслюватиметься, коли ЄС і Україна досягнуть принципової згоди щодо можливості взагалі існування такої форми співпраці з Союзом.
Нагадаємо, що тривалий двомісячний «тайм-брейк» у переговорах про План дій був узятий Брюсселем — ЄС зажадав детальнішого ознайомлення з проектом цього документа. Відтак Київ отримав оновлений текст, у якому було змінено вступ. Але той варіант, який наразі існує, здається, задовольняє українську сторону, хоча досягати свого, як зізнався один дипломат, було складно. Один зі спірних пунктів — поняття про спільну власність, тобто домовленість, щоб розробка і відповідальність за реалізацію Плану дій лягала і на Київ, і на Брюссель. У коридорах МЗС ще дзвенять звинувачення окремих єврокомісарів, що Україна недостаньо зробила, щоб наблизитися до Європи (хоча, як ми бачимо останнім часом, зовнішню політику України роблять не на Михайлівській площі, а на Банковій вулиці).
Очікується, що українська сторона закінчить опрацювання Плану дій наприкінці липня. За цей час усі країни-сусіди ЄС повинні узгодити із Брюсселем свої Плани, оскільки восени ці документи має ухвалити Рада Євросоюзу. За даними брюссельського інтернет-видання EUobserver, процес українсько-європейського порозуміння гальмують Бельгія, Франція, Люксембург та Нідерланди, які виступають проти поглиблення інтеграції з Україною. Тоді як нашими симпатиками виступають Великобританія, Польща, країни Скандинавії та Балтії. Великою мірою дається взнаки не тільки песимізм стосовно України згаданих держав, які є «мотором Європи», а й очікування ними на результати переломних для долі нашої країни президентських виборів. Тобто Україна сьогодні навряд чи почує щось новіше за озвучені на стамбульському саміті НАТО сентенції про важливість чесних і демократичних виборів.
ЄС на саміті в Гаазі представлятимуть прем'єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде, високий представник ЄС Хав'єр Солана, президент Єврокомісії Романо Проді, комісар у зовнішньополітичних справах Кріс Паттен. Українську делегацію на чолі з Президентом Леонідом Кучмою представлятимуть міністр закордонних справ Костянтин Грищенко та перший віце-прем'єр Микола Азаров.