У середу в музейному комплексі «Мистецький арсенал» відкрився ІІ «Книжковий Арсенал» — амбіційний книжковий ярмарок з акцентом на іноземних інтелектуалів, мистецтві створення книг і зв’язках літератури з іншими видами мистецтва. За задумом, «Книжковий Арсенал» — весняна акція, перший ярмарок проходив у травні минулого року, але Arsenale 2012 сплутала всі плани і змістила графіки, зате на підготовку було більше часу. «Я заздрю киянам, — сказав на прес–конференції з нагоди відкриття «Книжкового Арсеналу» російський письменник Леонід Юзефович. — Раніше в нас, у Петербурзі, всі виставки проходили у старому Манежі, тепер перемістилися в новий безликий виставковий центр і дуже від цього втратили. Ці високі склепіння Арсеналу, цей антураж справляє неймовірне враження». Дизайнерської привабливості ярмарку надають прилавки і полицi, зроблені зі старих ящиків — модна тема ресайклінгу, простір книгарень — зi столиками, плетеними серветками, старими стільцями, чергування видавничих стендів із дитячими зонами, презентаційними майданчиками. У день офіційного відкриття на «Книжковий Арсенал» прийшла вся світська публіка, яку директор комплексу Наталя Заболотна привчила «культурно тусуватися».
Найзірковішим гостем ІІ «Книжкового Арсеналу» є італійський письменник Алессандро Баррікко, автор романів «Шовк», «Море океан», «Замок гніву», «Сіті», «Без крові», «Така історія», а за сумісництвом популярний телеведучий культурологічних програм, музичний критик, засновник авторитетної літературної школи, режисер одного фільму і співавтор одного музичного альбому. Зірка інтелектуальної літератури, австрієць Йозеф Вінклер представить на КА свій роман «Вивезена», написаний на основі реальної історії української остарбайтерки. Доктор філософії з Франції Оскар Бреніф’є братиме участь у Дитячій програмі КА, він славиться тим, що проводить свої філософські семінари для дітей, вчителів, психічно хворих і ув’язнених.
Куратор української програми Ірина Славінська, назвала головною «родзинкою» проект «Обмін речовин», коли глядачі будуть присутні при розмові двох письменників: Юрій Андрухович говоритиме з Тарасом Прохаськом, Сергій Жадан з Іздриком, а Любко Дереш з Іреною Карпою, такий собі формат журналу Interview. Крім майстер–класів, презентацій, читань і «круглих столів», очікується і улюблений формат — літературно–музичні колаборації, об’єднані гарною назвою «Складносурядні»: уже прокатані по сценах рідної країни Андрухович із «Карбідо», Сергій Жадан із «Собаками в космосі» і дещо нове — візуально–музичний перформенс Олени Костюк, побудований на давніх українських піснях і текстах Тараса Прохаська. «Складносурядні» та концерти «Фестивалю Нової музики», який проходить в рамках КА в партнерстві з агенцією «УХО» — платні, а взагалі вхід на ярмарок безкоштовний.
Так, як ярмарок тішить око інтелектуальною літературою — нарешті і російський асортимент в Україні не обмежується стандартним набором Мінаєва, Донцової і Акуніна, так і музична програма рясніє непопсовими сучасними творами: чудова Мар’яна Садовська виконає в суботу програму Odessa Underground, італійський піаніст–віртуоз Лоренцо Мео в готелі Faіrmont в неділю виконуватиме твори сучасних естонських мінімалістів Яана Ряєтса та Ерккі–Свена Тюйра, в The Octandre Ensemble (Велика Британія/Франція) — ціла програма цікавої музики, а також академічний авангард, танцювальна поезія буто, твори для терменвоксу, мікротональна музика.
Розгулялися й художники: виставки і майстер–класи визнаних ілюстраторів, графік–кафе «Сковорода», виставка арт–буків українських художників у кураторському проекті «Книжковий обід» Алевтини Кахідзе та Катерини Свіргуненко. До речі, про справжні обіди теж подбали: в кулінарному кутку невпинно триватимуть розмови про їжу і реальні приготування, в тому числі й майстер–клас від Олексія Зіміна, головного редактора російського журналу «Афиша–еда».
Перші призи знайшли своїх героїв. Учора нагородили переможців Мистецтвознавчого конкурсу, організованого Стедлі Арт Фундацією та видавництвом «Родовід», що проходив iз 1 червня до 5 вересня цього року. 24 учасники конкурсу писали дослідницькі статті, есеї чи інтерв’ю про когось iз сучасних українських художників. І перше місце виборов бакалавр філософського факультету ХНУ ім.Каразіна Борис Філоненко. Його стаття про Павла Макова здобула головний приз — музейну поїздку до Парижа, яку люб’язно надало посольство Франції в Україні. І друга стаття про Павла Макова завоювала приз — 2–ге місце і 5000 грн. для студентки НАОМА Оксани Нудної, їй же дісталася дизайнерська футболка Анастасії Іванової зі знаменитими пальмами Олега Тістола. «Бронзу» і 3000 грн. за текст «Олег Тістол. За фасадом стереотипів» отримала студентка мистецтвознавчого факультету Харківської державної академії дизайну та мистецтв Наталя Маценко. А Лілія Куделя і Валерія Полянскова отримали спеціальні призи від видавництва «Родовід».
У рамках КА французьке посольство в Україні вручатиме щорічну премію «Сковорода» за найкращі переклади французьких авторів українською мовою, а фамільна друкарня HUSS заснувала конкурс «Найкраща якість та оформлення книги», переможець якого зможе безкоштовно надрукувати книгу накладом 1 000 примiрників (А–4, до 320 стор. на папері 120–130 гр., друк 4+4, обкладинка 7БЦ) у Фамільній друкарні HUSS на папері MUNKEN виробництва концерну ARCTIC PAPER.
«Книжковий Арсенал» триває включно до неділі. Беріть дітей, друзів, великі гаманці — треба йти!