Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Яна Шемякіна — перша українська чемпіонка Лондонської олімпіади. (УНІАН.)
— Яно, ажіотаж, який щоразу здіймається навколо медального заліку Олімпіад, здається, відтісняє на другий план особисті успіхи спортсменів. Як вважаєте, Ігри — це боротьба олімпійців чи держав за свій імідж та престиж?
— Мені здається, що Олімпіада — це єдиний змагальний світ, де йде боротьба як спортсменів, так і країн. Адже ми виходимо фехтувати і за себе, і за рідне місто, і свою країну. Хоча більшою мірою змагаємося за своє майбутнє, розуміючи, що Олімпіада — це ті змагання, перемога на яких дозволить потрапити в історію, стати відомим у всьому світі. Водночас у душі, виходячи на змагальний майданчик, думаєш і про рідних, і про Батьківщину.
— За місяць, що минув після закінчення лондонських Ігор, здається, навколо вас — олімпійської чемпіонки — світ трохи змінився. Відчуваєте?
— Відверто, то зміни є. Я стала більш видатною — у Львові мене впізнають, фотографуються. Дещо змінилося до мене ставлення мого оточення, спортсменів. Однак я особисто не хочу змінюватися, хочеться залишилися такою, якою я була до Олімпіади.
— У Лондоні українська збірна довгий час не могла здобути «золото», та й узагалі відчувалася величезна нервова напруга, яка завадила окремим олімпійцям здобути бодай якусь відзнаку. Як ви змогли впоратися з тим хвилюванням?
— Під час підготовки до Ігор мої наставники постійно повторювали, що олімпійськими чемпіонами стають не ті, хто добре підготовлений фізично чи технічно, перемога дістається тому, хто підійшов до змагань з «холодною головою», у відмінному психологічному стані. І у мене це вийшло. На відміну від моєї першої, Пекінської олімпіади 2008 року, коли я дуже хотіла, але нічого не змогла, у Лондоні я не нервувала, тримала себе в руках, фехтувала у своє задоволення.
Загалом для себе я вирішила, що якщо програю, покажу поганий результат — життя ж на цьому не скінчиться. Просто — не мій рік. А попереду будуть нові змагання, де я надолужу згаяне. Відверто, то мені було байдуже.
Коли я вирушала до Лондона, моя сестра мені сказала: « Яно, давай, покажи все, на що ти здатна». А я відповіла: — Любо, якщо я програю, ви ж мене все одно будете любити!»
— А ще хтось, окрім сестри, «вимагав» від вас медалі — керівництво федерації, чиновники, тренери, нарешті ЗМІ?
— Останній тренувальний збір ми проводили в Україні, у Львові, тому на базу постійно приходили журналісти, знімали репортажі, брали інтерв’ю. Але я не давала жодних коментарів, прогнозів. Мені здається, що в мене вірили одиниці, ніхто не робив на мене ставку. Напевно, тому, без тягаря відповідальності, фехтувалося мені легко й безпроблемно. Скажімо, наша рапіристка Оля Лелейко, яка першою з українців вийшла на фехтувальну доріжку, справді нервувала дуже сильно. Я сиділа на трибунах і також хвилювалася — і за неї, і за себе, бо думала, що зі мною трапиться така ж історія. Але ні, все обійшлося.
— Серед тих, хто вірив у вашу зірку, був головний тренер збірної Вадим Гутцайт, який у коментарі нашому виданню назвав вас серед претендентів на нагороди.
— Наскільки мені відомо, за рік до старту Олімпіади на нараді головних тренерів Вадим Маркович зробив медальний прогноз, де призерами Лондона назвав Харлан і Шемякіну. Власне тоді він мені зателефонував і сказав: «Ти поїдеш на Олімпіаду й здобудеш медаль. Давай тренуйся». Ті слова міцно засіли в моїй голові й серйозно підбадьорили мене, додали впевненості у власних силах.
— За вашими словами, олімпійською чемпіонкою ви стали в статусі «темної конячки», але тепер на майбутніх змаганнях на вас налаштовуватимуться як на лідера з потрійною самовіддачею. Готові до захисту здобутих позицій?
— Перш за все, важливо втриматися психологічно. Потрібно забути про Олімпіаду й по–новому готуватися до наступних стартів. Зрозуміло, буде тяжко, але я сильна, переживу й це.
— Вигравши Олімпіаду, в Україні спортсмен одразу стає об’єктом інтересу мас–медіа. Чемпіона запрошують на різні розважальні шоу, проекти. Ви маєте бажання в цьому брати участь?
— Я вже була на кількох фотосесіях, запрошували мене й на кулінарне шоу. Чесно кажучи, це — не моє, не подобається мені таке життя. Хочеться бути в спортивному залі, фехтувати. Можливо, задля розрядки було б цікаво взяти участь у якомусь коротенькому шоу, але на масштабні проекти часу просто немає. В іншому разі доведеться закинути фехтування. А я цього наразі не хочу.
— Як би ви назвали своє заняття — хобі чи робота?
— Фехтування — це частинка мого життя. Я виходжу на доріжку, одягаю маску й забуваю про всі проблеми й негаразди. Щось болить: починаю фехтувати й біль як рукою знімає. Я дякую Богові, що знайшла собі таке заняття, яке приносить задоволення та гроші.
— Яно, ви згадали про маску. Часом не шкодуєте, що з такою амуніцією не можна показати світові свою красу?
— У нас є одна дівчинка, яка накладає макіяж навіть на змаганнях. Але, на мою думку, не важливо, як ти виглядаєш, важливо — як ти фехтуєш. На Олімпіаді я не фарбувалася, бо для мене виграти Олімпіаду набагато краще, ніж бути «намальованою». Власне ж є дні, коли я маску не вдягаю й тоді можу собі дозволити макіяж. Але не на змаганнях. Загалом же, вважаю, що краса має бути справжньою, а не намальованою.
— Одразу після завоювання «золота» ви казали, що ніяк не можете розлучитися з нагородою. Невже й зараз спите з нею й ходите в душ, як бразильський дзюдоїст Феліпе Кітадаї?
— Один мій знайомий казав: «Якщо хочеш чогось досягти, уявляй, як це буде». І я це робила. Уві сні я уявляла, як я буду поводити себе на Олімпіаді, коли виграю медаль. Але в цей момент я часто прокидалася і з розпачу кидала — хай тобі грець, це просто сон. Тому перші дні справді тримала медаль поруч, це дозволяло відчути, що все стало реальністю.
— Для вас як спортсмена–професіонала що найважливіше — олімпійська медаль, титул, визнання чи матеріальна винагорода?
— Для мене Олімпіада — то не гроші й не слава. Після стількох років заняття фехтуванням, досягнувши результату, усвідомлюєш, що ти не пасажир у цій сфері діяльності. А людина, ім’я якої назавжди залишиться у спортивній історії.
На моє переконання, ставши на шлях високих досягнень, я повинна зробити все, щоб мене запам’ятали, щоб мною гордилися мої діти, батьки, країна. Спорт — це праця, яка рано чи пізно винагороджується.
— Однією з таких винагород став китайський автомобіль «Джилі». Дехто оцінив такий презент не зовсім адекватною відповіддю на здобуте вами олімпійське «золото». Як вам продукт китайського автодрому?
— Справді, російським спортсменам подарували новенькі «Ауді». Вітчизняним боксерам — «Вольво». Нашим шаблісткам, які виграли в Пекіні «золото», президент федерації презентував «Пежо». Я думала, що буде так і цього разу. Але Сергій Олександрович (Міщенко) подарував мені гроші — наш вид не настільки популярний, щоб спортсмени могли в подарунок отримувати представницькі авто.
Щодо китайського автомобіля, то його я отримала від спонсорів НОКу, які перед Іграми пообіцяли подарувати його першому українцеві, який в Лондоні стане чемпіоном. Машина, до речі, має повну комплектацію, автомат. Я не знаю, скільки вона проїздить без ремонту, але китайці — молодці. Вони зробили все, у тому числі й зареєстрували авто, щоб я відразу в нього сіла й поїхала. А ще подарували ваучер зі знижкою на ремонт. Не знаю, як буде далі, але зараз мені подобається.
Яна Шемякіна
Майстер спорту міжнародного класу з фехтування.
Спеціалізація — шпага.
Народилася 5 січня 1986 р. у м. Львів.
Представляє спортивне товариство «Динамо».
Олімпійська чемпіонка Лондона (2012 р.), чемпіонка Європи в особистих змаганнях (2005, 2009).
Тренер — Андрій Орликовський.
Зріст — 167 см, вага — 58 кг.
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>