Термінологічна еквілібристика навколо «Одеси—Бродів», схоже, була визначальною особливістю переговорів, що відбулися наприкінці минулого тижня у Москві, між українським і російським прем'єрами. «Україна й Росія обговорюють спільне використання нафтопроводу «Одеса—Броди», — заявив голова уряду РФ Михайло Фрадков, повідомивши, що сторони домовилися про експлуатацію цієї нафтомагістралі, аж до обсягів завантажування, і залишилося «утрясти» лише деякі технічні деталі на рівні операторів. У результаті переговорів так і не було підписано довгострокову угоду про транзит російської нафти територією України. Спостерігачі вважають, що справжня причина чергового непідписання цієї угоди криється не «в деталях», а в принципах: сторони так і не досягли спільного бачення майбутнього «Одеси—Бродів». Ідеться про питання прямого або реверсного використання нафтомагістралі. Нагадаємо, що в минулому році угоду про транзит, яку було розраховано на п'ятнадцять років, так само не підписали через невизначеність напрямку «труби». Про це нагадали й пану Фрадкову під час прес-конференції. Однак він негативно відповів на запитання про пов'язування російською стороною підписання довгострокової угоди з вирішенням питання про реверс.
Відвертішим був один із представників української делегації, який повідомив агентству «Українські новини», що російська сторона в переговорах наполягає на реверсі «Одеси—Бродів». Більше того, він назвав термін, у який росіяни планують запустити реверс, — жовтень цього року. За словами джерела, це навіть зазначено у проектах документів, які було підготовлено для розгляду на засіданні міжурядової українсько-російської комісії зі співробітництва. Утім українська сторона, як зазначив цей член делегації, відмовилася наразі підписати таку угоду.
Водночас сторони просунулися вперед у розгляді «газового» питання. Було підписано протокол про збільшення у 2005 році транзиту російського «блакитного» палива з 110 млрд. кубометрів до 112 мільярдів.
Крім того, за повідомленням агентства «Інтерфакс», уряд Російської Федерації схвалив проект протоколу про погодження термінів поетапного скасування вилучень із режиму вільної торгівлі з Україною. Згідно з додатком до проекту протоколу, скасування тарифних вилучень стосується цукру (з 2007 р.), спирту (з 2012 р.), сигарет (з 2006 р.) і низки кондитерських виробів (iз серпня цього року).
На жаль, ні інформаційні агентства, ні сайт Кабінету Міністрів не мають жодних свіжих новин стосовно обіцяної російською стороною перспективи скасування Росією ПДВ на експорт нафти і газу в Україну. Нагадаємо, що, за повідомленням заступника відділу митних платежів Мінфіну РФ Олександра Саковича, ставку експортного мита на нафту в РФ з 1 серпня можуть збільшити до рівня дещо вище 70 доларів за тонну порівняно з діючою ставкою 41,6 долара за тонну. Це призведе до встановлення безпрецедентно високих цін на нафтопродукти в Україні. Отож уряд Януковича, завдяки своїй нерозпорядливості і непослідовності, замість того, аби отримати недорогу і якісну каспійську нафту, потрапив у лещата експортної політики РФ, за якої, всупереч прогнозам віце-прем'єра, міністра фінансів Миколи Азарова, анітрохи не зважають на потреби свого українського партнера в ЄЕП.