Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Головною соціально–економічною зміною у житті українців за роки незалежності стало те, що в країні суттєво зріс рівень бідності. Середня українська сім’я понад 50% бюджету витрачає на харчування. В країні з’явилося нове явище — бідність працюючих.
У 1998 році людей, яким не вистачало грошей навіть на їжу, було 52%, — на 24% більше, ніж у 1994 році.
«На своїх кишенях українці відчули суттєве покращення в 2001—2002 роках. Це був ривок, якого не очікували економісти. У 2002 році почалося зниження рівня абсолютної бідності. Потім потихеньку відбувалося в чомусь покращення, в чомусь погіршення до 2008 року», — зазначила під час прес–конференції завідувач відділу дослідження рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Людмила Черенько.
Криза 2008 року одразу вдарила по рівню життя українців. «Цього разу все відбулося миттєво. Восени — фінансова криза, яка потім переростає в економічну, і вже влітку 2009–го ми спостерігаємо зниження показників рівня життя населення, — відзначила пані Черенько. — До 2008 року за рівнем оплати праці, якщо її порівняти з початком 90–х, ми дотягли лише до рівня 1993 року. 94–й рік — це взагалі була яма. До 1996 року більшість населення України виживала за рахунок городини з присадибних ділянок. У 2008–му лишався рік–два до зростання економіки, але ми знову пішли вниз. Почала зростати тіньова економіка. Українці не встигають вийти з однієї кризи, як нас тут же занурюють в іншу», — констатує соціолог.
На сьогодні рівень бідності в країні стабілізувався. За цією межею живуть 16% населення, яким не вистачає грошей навіть на харчі. Середній клас, представники якого можуть дозволити собі не тільки їжу, а й одяг, житло, відпочинок і накопичення, у 2012 році становить усього 5% (у 2008–му було вдвічі більше). «Якщо понад 60% бюджету йде на харчі — сім’я може вважатися злиденною. А таких сімей в Україні понад 40%», — говорить Людмила Черенько.
Порівнюючи життя українців 20 років тому і зараз, пані Людмила відзначає, що найбільші зміни відбулися у споживанні. «Якщо раніше ми були орієнтовані на заощадження, то тепер, з об’єктивних та суб’єктивних причин, — на життя у кредит. Якщо не позичати, то більшу частину бюджету українці витрачають на харчування, при цьому принципових змін у самому харчуванні не відбулося. Медицина та освіта лише де–юре є безкоштовними, а де–факто — люди змушені витрачати на них власні гроші, і гроші чималі. Змінилися і витрати на придбання та утримання житла. В результаті коштів на розвиток, на культурне дозвілля залишається дуже мало», — підсумовує соціолог.
Утім, чи це реальна картина? Адже наші люди схильні до приховування своїх доходів. Ще у 1995–му соціологи виявили, що витрати українців були вдвічі більшими, аніж заявлені доходи. Навіть іноземці дивуються кількості дорогих автівок на наших дорогах.
І ще цікавий статистичний нюанс. Понад половина українців, не рахуючи пенсіонерів, отримують від держави ті чи інші пільги. При цьому, за словами Людмили Черенько, система соціальних виплат та пільг є вкрай неефективною, адже 10% найбідніших отримують 2% пільг, тоді як 10% найбагатших — 22%.
Коментатор інформації «Із владою вже домовлено» з «УМ» від 23 серпня Георгій Манчуленко просить змінити останній абзац на таку редакцію: «У 1994 році, працюючи головним спеціалістом відділу освіти Заставнівської райдержадміністрації, Василь Мельник діяв на боці антикучмівської опозиції. Протягом свого політичного життя Василь Миколайович виявив себе відданим українській справі освітянином і управлінцем».
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Дональда Трампа привітав російський лідер володимир путін зі вступом на посаду президента США і заявив, що готовий до діалогу щодо війни рф проти України. >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>