Досягнення уродженки Херсона Лариси Латиніної стояло 48 років. Українська радянська гімнастка на трьох олімпіадах виграла 18 медалей. Рекорд американця Майкла Фелпса, мабуть, затримається на ще більш вражаючий строк. Хлопець із Балтімора на трьох Іграх здобув 22 (!) олімпійські медалі. З них 18 — найвищої проби, що удвічі більше, ніж у нашої співвітчизниці. Щоправда, треба зазначити, що Латиніна на своїх Іграх сходила на п’єдестал геть в усіх видах програми, в яких брала участь. А Фелпс інколи й не потрапляв у призи.
Хай там як, містер Балтімор Булліт за підсумками Олімпіади–2012, крім нагород і преміальних від свого НОКу та спонсорів, отримав спеціальну статуетку із підписом «Найвеличнішому олімпійцеві всіх часів». В останній день змагань в «Акватік–центрі» 27–річний Фелпс виграв «золото» у складі збірної США в комбінованій естафеті 4х100 м (3.29,35). А напередодні, вже після побиття рекорду Латиніної, були перемоги на стометрівці батерфляєм (де «срібло» з однаковим часом розділили південноафриканець Чад Ле Клос і росіянин Євген Коротишкін) та на дистанції 200 м комплексом. Тут Майкл випередив співвітчизника Райана Лохте і Ласло Чеха з Угорщини. А після фінішу сказав: «Якби хто–небудь сказав мені на дистанції, що я йшов на світовий рекорд, то я зміг би додати на другій стометрівці. Але я зробив акцент на першій половині дистанції».
Букет квітів, отриманий від організаторів разом з останньою нагородою, Фелпс підкинув високо на трибуну, де його спіймала мама унікума. Вона спостерігала за всіма звершеннями сина в лондонському басейні. І де тепер ті скептики, які після перших виступів Майкла на цих Іграх казали, що він, мовляв, не зможе стати героєм третьої поспіль Олімпіади — так само, як у Пекіні не змогла поплисти Яна Клочкова?..
Хай там як, а суботній виступ мав стати останнім у кар’єрі Фелпса. Принаймні раніше він казав, що після Олімпіади–2012 завершить кар’єру, і «ноги його не буде більше в басейні».
МУЛЬТИМЕДАЛІСТИ Й НАШІ
У Лондоні на ОІ–2012 Майкл Фелпс завоював загалом шість медалей: чотири золоті — естафета 4x200 м вільним стилем, 200 м комплекс, 100 м батерфляй, комбінована естафета 4x100 м — і дві срібні — 200 м батерфляй, естафета 4x100 м вільним стилем.
Ще однією героїнею Ігор стала 17–річна американка Міссі Франклін. У Мелісси — три «золота» (100 м і 200 м зі світовим рекордом на спині, естафета 4х200 в/с) та «бронза» в 4х100 в/с.
Очікуваний конкурент Фелпса Лохте має доробок 2+2+1.
Загалом американці виловили в «Акватік–центрі» 30 нагород (16+8+6). У несподіваних китайців — 10 (5+2+3). Найкраща з плавців Піднебесної, 16–річна Є Шивень, має просто два «золота» і реноме підозрюваної у вживанні допінгу.
Кращий імідж — у 19–річної нідерландки Раномі Кромовідьойо. Красуня явансько–суринамського походження виграла «королівські» 50 і 100 м кролем та «срібло» в естафеті 4х100 цим самим видом. У Голландії — чотири медалі (2+1+1). Вище — французи з сімома (4+2+1) та «вільником» Яніком Аньєлем, у якого 2+1+1, але з цих медалей лише одне «золото» — особисте.
З–поміж пострадянських спортсменів привертають увагу дві срібні медалі білоруски Олександри Герасимені на півсотні й сотні кролем.
У росіян — чотири плавальні медалі (0+2+2). Українці ж у Лондоні жодного разу так і не потрапили у фінальні запливи.
Найкращий результат показала Дарина Зевіна на 200–метрівці на спині. У чвертьфіналі вона була дев’ята (2:09.40), за підсумками півфіналів — погіршила час і стала 12–та. Світовий рекорд, встановлений тут Міссі Франклін, — 2:04.06...
Нагадаємо, що нашi тренери перед ОІ кардинально омолодили склад збiрної, але здобуття хоч однiєї медалi вважали можливим. Утiм скаржилися на недофiнансування. Казали: мовляв, що ж ви хочете, якщо в належному режимi грошi надходили хiба чотири мiсяцi з чотирьох рокiв. А головним у цьому чотирирiчному циклi був футбол iз його Євро–2012, а не олiмпiада.