Гріх номер один — підкуп

11.07.2012
Гріх номер один — підкуп

Найбільше виборців купують висуванці Партії регіонів. Фото Юрія САПОЖНІКОВА.

У мережі інтернет з’явився веб–ресурс «Майдан–моніторинг», на який «зливатимуть» задокументовані, тобто з фото– і відео­–зйомкою, скарги про порушення Закону «Про вибори». Передвиборча ініціатива належить Громадському інформаційно–методичному центру «Всесвіт», фінансує проект соросівський фонд «Відро­дження».

Автори сайту Maidanua.org/vybory2012 — всі небайдужі. В режимі онлайн можна відстежувати й додавати свідчення порушень виборчого законодавства в кожному регіоні України. З десяти запропонованих категорій скарг потрібно обрати відповідну: адмінресурс, відмова в оскарженні, голосування за інших, насильство, незаконне фінансування, обман, обмеження в ЗМІ, підкуп, порушення таємниці голосування, примус. Також слід вказати місце події, дату, час і номер виборчого округу, коротко описати порушення і завантажити докази у вигляді медіа–файлів.

Станом на вчора на сайті з’явилося вже 77 сигналів ще до офіційного старту виборчої кампанії. Карта України всіяна червоними цятками з цифрами. Найбільший червоний круг — на Києві: тут позначено 17 випадків.

«До початку виборчої кампанії ми набираємо фактологічну базу, бо, строго кажучи, це поки що не порушення — це скарги, — коментує в розмові з «УМ» діяльність «Майдан–Моніторингу» одна з його авторів Наталія Зубар. — Після початку виборчої кампанії, із 30 липня, кожна скарга буде перевірятися двома нашими юристами, оцінюватися на предмет доказів відповідності закону, після чого вже буде інформаційна реакція — запити в органи влади, які або мають стосунок до порушення, або можуть на нього якимось чином відреагувати».

Найбільш розповсю­джені типи скарг на сьогодні — підкуп, адмінресурс і обман. «У Луганській області й у Криму створюють спеціальні магазини, в яких покупцям, зазвичай літнім людям, разом з агітацією за конкретного кандидата–мажоритарника надають картки зі знижками на товар, — розповідає пані Зубар. — Всі рекорди б’є роздача подарункових пакетів до свят, яка почалася ще з Нового року. Був прецедент із таким хабаром навіть на День Конституції. В Московському районі Харкова кандидат–«регіонал» Дмитро Святаш закликав ветеранів і дітей війни підійти в школу, підписати заяву й отримати продпайок. Були й інші випадки, коли подарунки роздавалися в державних установах. Після телефонного обдзвону пенсіонерів «народна стежка» для бабусь пролягла до адміністрації Дзержинського району Харкова — там можна отримати безкоштовний проднабір від народного депутата–«регіонала» Валерія Писаренка».

У День медичного працівника «Майдан–моніторинг» зафіксував благодійницьку допомогу від нардепа–«регіонала» Олексія Журавка в Цурюпинському виборчому окрузі №186 на Херсонщині. Він роздав грошові премії лікарям, а районній лікарні подарував холодильник.

Відзначилося і подружжя Галини і Василя Герег. Великі київські бізнесмени (а пані Галина зараз ще й секретар Київради) привітали медиків Городоцького району на Львівщині — подарували три машини швидкої допомоги, 290 комплектів постільної білизни і концерт Івана Поповича. Лісоводський будинок–інтернат отримав у подарунок побутову хімію та мийні засоби, а місцеві переможці конкурсу «Найохайніше подвір’я» — рулетки й молотки від Гереги.

Від початку липня в Сумах чиновники–«регіонали» роздали молодим мамам уже близько 600 упаковок підгузків. У райцентрі Сарата на Одещині нардеп–«регіонал» Ігор Плохой влаштував акцію–концерт із розіграшем цінних подарунків: автомобіля, телевізора тощо. А в Гусятині на Тернопільщині представник партії Віталія Кличка «УДАР» Микола Люшняк на День міста безкоштовно напоїв квасом близько три тисячі охочих.