Із відкриттям купального сезону збільшується кількість надзвичайних ситуацій на воді. Лише цього року станом на 20 червня в Україні втопилося 434 людини, з них 48 — діти. Торік це число було майже вдвічі більшим — 854 людини. Основна причина всіх смертей — порушення елементарних правил поведінки на водоймищах, каже начальник відділу координації державних (спеціальних, воєнізованих) підрозділів та підготовки сил цивільного захисту Міністерства з надзвичайних ситуацій Віктор Михайлов.
Найбільше нещасних випадків стається на ставках та річках, зокрема у сільській місцевості. «Цього року в селах загинуло 275 осіб, а в містах — 128. За статистикою смертей на воді лідирують Київська, Житомирська, Миколаївська, Чернігівська, Черкаська та Луганська області», — зауважує пан Михайлов. Минулого року на воді загинуло всього 1794 особи, серед яких — 172 дитини. 1144 людей врятували.
Є кілька найпоширеніших факторів, які негативно впливають на безпеку людини на воді, загрожуючи її життю. Це перебування у заборонених водних зонах, купання у нетверезому стані, запливання на великі відстані від берега та послаблення контролю над дітьми. Провідний фахівець відділу роботи зі ЗМІ та громадськістю Центру забезпечення діяльності Головного територіального управління МНС у Київській області Валерій Ненюк закликає купатися лише у спеціально облаштованих для цього місцях.
Варто уникати водоймищ зі швидкою течією, не пірнати в озера та річки із невивченим дном. Дамби і «тарзанки» теж можуть спричинити нещасний випадок на воді. Під час купання не слід наближатися до плаваючих засобів. А малих дітей пан Ненюк узагалі не радить брати в човни. Також не варто боятися надавати першу медичну допомогу постраждалим — масаж серця або штучне дихання. Людям із проблемами серця слід особливо обережно поводитися на воді.
Щоб зменшити кількість нещасних випадків на воді, працюють спеціальні контролюючі органи, які забезпечують купальні зони засобами й обладнанням для здійснення профілактичних заходів та надання першої медичної допомоги. За словами Віктора Михайлова, всього у Міністерстві з надзвичайних ситуацій 23 підрозділи рятувальних служб забезпечені якісним обладнанням. Там працюють 332 водолази, які навчені працювати на великих глибинах, надавати першу допомогу. Цього року вони врятували 245 осіб, серед яких — 19 дітей. Кожен підрозділ має власну зону відповідальності, де контролює безпеку людей на воді. Держава виконує комплекс необхідних робіт, аби зменшити сумну статистику смертельних випадків на воді, і зосереджує увагу на особливо небезпечних зонах відпочинку.
Євгенія КОВАЛЕНКО