А прикидалася печерицею...

27.06.2012

Ще одна небезпека, яка підстерігає нас улітку — гриби. «Тихе полювання» на смачний продукт може виявитися смертельним: як повідомляє Міністерство охорони здоров’я, останнім часом випадки отруєння грибами в Україні почастішали. І вже традиційно більшість із них обумовлені вживанням блідої поганки, яку недосвідчені грибники плутають із печерицями чи сироїжками. До смертельно небезпечних грибів належить і свинушка тонка, яка росте під Києвом — багато хто споживає цей гриб, проте в окремих людей він може викликати сильну алергічну реакцію, що призводить до смертельного захворювання крові.

Загалом, нагадує МОЗ, навіть «безпечні» їстівні гриби можуть спричинити отруєння, якщо вони не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи вздовж швидкісних трас. У багатьох регіонах (наприклад, на півдні України) бліда поганка навіть не росте, але масові отруєння реєструють і там. Медики наголошують, що гриби дуже важливо не тільки довго варити, а й кілька разів у процесі приготування зливати відвар, адже саме він є найбільш небезпечним.

Щоб не отруїтися дикорослими грибами, Мінохоронздоров’я радить відмовитися від їх споживання взагалі, надавши перевагу штучно вирощеним печерицям та гливам із магазинів. Якщо ж дуже кортить поласувати придбаними лисичками чи підберезовиками, в жодному разі не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах — лише на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

А вирушивши по гриби до лісу, обов’язково дотримуйтеся таких правил:

— ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів;

— не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях;

— не збирайте грибів під час посухи — у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду й накопичує токсини.

Також майте на увазі, що гриби не можна споживати малим дітям, вагітним та жінкам, що годують груддю. У разі, якщо після вживання грибів виникла нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі, негайно викликайте «швидку допомогу», до приїзду якої промийте шлунок 1–2 л розчину марганцівки або сольового розчину й пийте багато рідини. Недоїдених грибів не викидайте — їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

  • Ну й гади!

    За даними Міністерства охорони здоров’я України, цього року від укусів павуків та змій уже постраждало 10 осіб. Як уберегтися від отруйних гадів та членистоногих, на прес–конференції у «Главкомі» розповіла Оксана Мороз, зоолог сектору «Акватераріум» Київського зоопарку.

    За словами фахівця, найбільша активність павуків розпочинається з другої половини червня або ж у липні, залежно від температури повітря. Змії більш активні у період iз початку липня до кінця вересня. Кусають отруйні плазуни надзвичайно швидко, тож відреагувати на таку несподівану зустріч дуже важко. Найнебезпечнішим є укус у шию або голову. Особливо зустрічей iз отруйними зміями слід остерігатися дітям віком до 12 років та людям зі слабким імунітетом. Утім, втішає фа­хівець, у більшості випадків людину все–таки вдається врятувати: за останні роки випадків укусів змій та павуків зi смертельними наслідками не реєстрували. >>

  • Губить людей вода

    Із відкриттям купального сезону збільшується кількість надзвичайних ситуацій на воді. Лише цього року станом на 20 червня в Україні втопилося 434 людини, з них 48 — діти. Торік це число було майже вдвічі більшим — 854 людини. Основна причина всіх смертей — порушення елементарних правил поведінки на водоймищах, каже начальник відділу координації державних (спеціальних, воєнізованих) підрозділів та підготовки сил цивільного захисту Міністерства з надзвичайних ситуацій Віктор Михайлов. >>

  • Володимир Шандра: Чутки про «вибухи на ЧАЕС» або «прорив дамби» можуть запускати іноземні спецслужби

    Міністри, які пройшли в уряд за квотою «Нашої України» як учасника коаліції, вже фактично кілька місяців сидять на кріслах із підпиляними ніжками — більшість у парламенті ось–ось може змінитися, і на їхні місця прийдуть учасники нової коаліції. >>