Про такі матчі, які захоплюють уболівальника з першого свистка рефері й довго не відпускають навіть після того, коли суддя востаннє здіймає дві руки догори, завжди важко розповідати. Їх треба дивитися, віддаючись емоціям спорту номер один. І все ж таки спробуємо. Отже, у першій чвертьфінальній драмі господарі Євро, всупереч думці букмекерів, таки пересилили англійців. Завдяки неймовірним психологічним «гойдалкам» на останніх хвилинах усіх таймів та серії 11-метрових.
Стартовий склад збірної Англії шведський тренер Свен-Горан Ерікссон залишив незмінним у третьому матчі поспіль. Його візаві, інший іноземний фахівець відносно своїх підопічних — бразилець Філіпе Сколарі — у «старті» португальської команди зробив лише одну, можна сказати, вимушену заміну. Замість форварда «ПСЖ» Педро Паулети, котрий так жодного разу і не відзначився в трьох зустрічах, з перших хвилин на поле вийшов Нуно Гомеш, завдяки голу якого господарі Євро-2004 і потрапили в «плей-оф». Зауважимо, що статистика згадала ще раз: жодна команда ще не вигравала чемпіонат світу чи Європи під керівництвом тренера-«варяга».
Цікаво, що на минулій першості континенту португальці обіграли англійців 3:2, поступаючись по ходу зустрічі 0:2, і запасним рефері на тому матчі був Урс Майєр, який цього разу вже працював головним суддею.
Характер гри визначила помилка володаря Кубка чемпіонів Коштіньї з «Порту», який уже на 3-й хвилині скинув м'яч головою назад (вкотре вже «обрізаються» останні захисники!), а там виявився Майкл Оуен, який красиво з розвороту скористався подарунком і записав на свій рахунок перший гол на Євро-2004. Господарі чемпіонату пішли великим силами вперед, запрацювали на повну потужність фланги, але не було у складі «європейських бразильців» гравців, які можуть вдало зіграти головою або поборотися на «п'ятачку», тому вони вдалися до доволі небезпечних дальніх ударів. Англійці ж перейшли до приємної для них тактики на контратаках, яка вже принесла їм чималі дивіденди на турнірі. Без перебільшення, важким ударом для команди Ерікссона стала втрата вундеркінда Уейна Руні, який залишив газон через травму (перелом ноги). Мабуть, саме його забракло остров'янам для зміцнення переваги.
За високого темпу було помітно, що британці поступаються суперникам у техніці, тому намагаються зустрічати їх лише на своїй половині поля, щільно перекривати зони можливих атакуючих дій. Востаннє португальці не забивали аж вісім (!) років тому в матчі з чехами, і не вірилося, що за такого потужного тиску їм знову не вдасться відзначитися. За обопільно гострої гри вдача таки посміхнулася господарям, але перед цим Сколарі витяг iз рукава «джокера», про якого мало хто здогадувався, Елдер Поштіга. 21-річний форвард «Тоттенхема» (до речі, майбутній партнер нашого Реброва в атаці «Хотспур»), який замінив самого Фігу, майстерно спрямував м'яча головою у ворота Девіда Джеймса після флангового навісу, коли зелено-червоних уболівальників уже почав охоплювати відчай. Овертайм.
Як це не дивно, втома від такої гри більше позначилася на атлетичних англійцях, які декілька разів ліквідували «пожежі» перед своїми воротами. А коли у другому доданому таймі випущений на заміну «міланіст» Руй Кошта фантастичним пострілом вивів господарів уперед, здавалося, що справу зроблено. Проте родоначальники футболу скористалися правилом «срібного гола» і своєю улюбленою зброєю — стандартами. Після розіграшу кутового Френк Лемпард iз «Челсі», якого залишили самотнім на лінії воротарського майданчика, миттєво зорієнтувався і забив свій третій м‘яч на Євро-2004.
Для визначення першого півфіналіста довелося пробивати 11-метрові. І вже на першому ударі схибив капітан англійців Девід Бекхем, не вперше підвівши свою команду. Найприбутковіший у світі футболіст, півзахисник «Реалу», зірка реклами, непояснюваний поп-ідол для мільйонів запустив шкіряну кулю ледь не на метр вище лівої від воротаря Рікарду «дев'ятки» і почав вишукувати якісь нерівності поверхні, які йому начебто завадили. «Який же він, вибачте, бовдур!» — влучно підсумував невдалий для суперзірки чемпіонат коментатор Дмитро Джулай.
Воротарі не брали нічого. А другим тимчасовим невдахою став «недосріблений» Мануель Руй Кошта, спрямувавши снаряд у протилежні від Бекхемових небеса.
А героєм судилося стати таки голкіперу господарів Рікарду Перейрі. За порадою легендарного португальського футболіста минулого століття Ейсебіо 28-річний страж воріт «Спортинга» скинув рукавиці в серії, що йшла вже після п'яти спроб із кожного боку, і відбив м'яч після удару чорношкірого форварда «Астон Вілли» Даріуса Васселла. А потому вже сам точним ударом у нижній кут реалізував свою спробу. 6:5.
Як у таких випадках кажуть, матч був гідним фіналу, матч рівних суперників. Хоча британці й готувалися напередодні до можливої серії пенальті, це їм не допомогло. Додому їде ще одна команда з числа фаворитів, якій забракло всього нічого — майстерності голкіпера (Джеймс на тлі «відставника» Сімена просто загубився), розуму зіркового Бекхема, везучості юного Руні, котрий і так став відкриттям. Та його головні матчі ще попереду — там, де й реалізація задавнених футбольних амбіцій Англії. А поки що слід констатувати, що господарі, яких з огляду на зміну поколінь уже й не брали до уваги за межами Португалії, просто більше хотіли перемогти, більше робили для цього. А шоу має продовжуватися, вже з поправкою на нових фаворитів...
ТАБЛО
Португалія — Англія — 2:2 (осн. час. — 1:1, пен. — 6:5)
24 червня. Лісабон. 63 000 глядачів
Суддя — Майєр (Швейцарія)
Португалія: Рікарду, Мігель (Руй Кошта, 79), Нуно Валенте, Карвалью, Жорже Андраде, Маніше, Деку, Коштінья (Шімау, 63), Фігу (Поштіга, 75), К. Рональдо, Нуно Гомеш
Англія: Джеймс, Г. Невілл, Кемпбелл, Е. Коул, Террі, Лемпард, Скоулз (Ф. Невілл, 57), Бекхем, Джеррард (Харгрівз, 82), Руні (Васселл, 27), Оуен
Голи: Поштіга, 83; Руй Кошта, 110 — Оуен, 3; Лемпард, 115
Попередження: Коштінья, 56; Деку, 85; Карвалью, 119 — Джеррард, 37; Г. Невілл, 44; Ф. Невілл, 92
Післяматчеві пенальті: Бекхем — 0:0 (вище воріт), Деку — 1:0; Оуен — 1:1, Шімау — 2:1; Лемпард — 2:2, Руй Кошта — 2:2 (вище воріт ); Террі — 2:3, К. Роналдо — 3:3; Харгрівз — 3:4, Маніше — 4:4; Коул — 4:5, Поштіга — 5:5; Васселл — 5:5 (воротар), Рікарду — 6:5.
НАВКОЛО ЧЕМПІОНАТУ
Головний тренер збірної Німеччини Руді Феллер після поразки своєї команди від чехів і невиходу до чвертьфіналу подав у відставку — попри те, що напередодні Євро-2004 заявляв про наміри готувати «бундестім» до домашньої першості світу 2006 року.
* * *
Схоже, що збірну Італії очолить Марчело Ліппі, який замінить на цьому посту Джованні Траппатоні. Зарплатня тренера складатиме близько 1,2 мільйона євро на рік, а допомагатимуть йому знайомі по роботі в «Ювентусі» фахівці, зокрема Чіро Феррара, який завершить кар'єру гравця й стане помічником Ліппі.
* * *
Хоча наставник іспанців Іньякі Саєс офіційно не оголосив про свою відставку, іспанські журналісти впевнені, що в наступному відбірному циклі в їхньої збірної буде вже інший головний «коуч».
* * *
Після Євро-2004 воротар «Скуадри адзурри» Франческо Тольдо оголосив про завершення виступів за національну збірну Італії.
* * *
35-річний нападаючий збірної Швеції Хенрік Ларссон по завершенні чемпіонату Європи виступатиме за «Барселону». Каталонському клубу він дістанеться безкоштовно, оскільки його контракт із шотландським «Селтіком» закінчився.