Незгорілі рукописи

18.05.2012
Незгорілі рукописи

Перше видання «Білої гвардії» з дарчим автографом Михайла Булгакова. (Фото Юрія САПОЖНІКОВА.)

Знаменитий «Будинок Турбіних» на Андріївському узвозі, 13 — Музей Булгакова вчора презентував журналістам нові унікальні експонати з особистого архіву письменника. Це фотографії, листи, вирізки з газет та автографи письменника. «Для нас таке поповнення колекції є дуже значущою подією, адже досі у нас не було жодного листа, написаного рукою Булгакова, а тепер цілий архів», — із захопленням розповідає директор музею Людмила Губіанурі.

Найціннішим iз нових надхо­джень музейники вважають прижиттєве видання «Білої гвардії» в журналі «Росія» за 1925 рік. Його Михайло Афанасійович власноруч підписав Андрію Земському — письменнику та чоловіку своєї племінниці. Вона, Олена Земська, багато років була колекціонером та літописцем свого знаменитого дядька. Саме їй належали особисті архіви Булгакова, які тепер оселились у стінах музею на Андріївському узвозi. «Племінниця Булгакова Олена, яка передала нам цю колекцію, багато років їздила в наш музей, аби переконатись, що ми достойні отримати ці експонати, що ми професіонали», — каже Людмила Губіанурі. На її думку, колекція повернулась у свій дім, адже тут колись мешкав сам письменник. «Численні листи Булгакова виходили з будинку №13, в архіві є безліч фотографій, які були зроблені у стінах цього дому», — говорить пані Губіанурі.

Першопочатково оригінальних експонатів у музеї було вкрай мало — всього 47. Належали вони першому директору Анатолію Кончаковському, який фактично з цієї власної колекції і вирішив створити Музей Булгакова у 1989 році. За 20 років кількість експонатів виросла до 500.

Величину архіву Олени Земської музейники навіть не можуть назвати — самі ще не підрахували: «Дуже багато, коли порахуємо — скажемо». Відкритим залишається і питання, коли опрацьовані знахідки зможуть побачити відвідувачі, адже зараз у музеї виставлені лише кілька найцікавіших нових експонатів. «До наступного дня народження письменника (тобто до травня 2013 року — Ред.) хотілося б зробити повноцінну виставку», — коментує директор музею.

Поповнення колекції, за словами Людмили Губіанурі — це процес, який неможливо спрогнозувати чи запланувати. Зокрема, директорка розповіла дивовижну історію, коли до їхнього музею унікальну знахідку передав шанувальник творчості Михайла Афанасійовича та колекціонер його речей: «Було це 2 роки тому. Колекціонер, американець за походженням, просто зі Штатів передав нам записку Булгакова, адресовану своєму батькові, це було справжнє чудо!»

Музей тим часом поповнюється не лише новими експонатами, а й новими тріщинами. Через ремонтні роботи на Андріївському узвозі дім Булгакова не лише страждає від нестачі відвідувачів, а потерпає і фундамент будівлі. «Коли проходив демонтаж фабрики «Юність», тут, поблизу, музей трусився від вибухів, — стурбована пані Губіанурі. — Коли закінчиться відновлення Узвозу, ми плануємо писати листа міській раді та просити провести експертизу фундаменту».