У Європі традиційно 8 травня вважається Днем пам’яті всіх загиблих під час Другої світової війни. У 2005 році в резолюції, приуроченій до 60–ї річниці закінчення Другої світової, Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам–членам ООН, неурядовим організаціям, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку віддавати данину пам’яті жертвам Другої світової впродовж одного або двох днів (8 і 9 травня). У цей день у церквах різних конфесій служать панахиди, а нащадки мають привід згадати своїх родичів, по життю яких прокотилася війна. Цього року за ініціативи Спілки української молоді в Україні вперше відзначать День пам’яті та єднання під девізом «Шануй, а не святкуй».
Панахиди за загиблими відслужать у Києві, Львові, Запоріжжі та Дніпропетровську. «Ми запросили служителів усіх церков приєднатися до Дня пам’яті, але поки підтвердили свою участь лише греко–католики та священики УПЦ Київського патріархату, — розповіла «УМ» координатор акції Олена Подобєд–Франківська. — Ця акція має бути насправді об’єднавчою, адже ми не розділяємо загиблих на «ваших» і «наших». Під час війни українці захищали свої домівки як у складі Червоної Армії, так і в дивізії «Галичина» та УПА, тож актуальнішим, ніж «танці на кістках», у чергову річницю світової перемоги над нацизмом є єднання в скорботі за загиблими».
У Києві панахида відбудеться о 13.00 біля хреста жертвам репресій НКВС 1930—1950 рр. (учасники збираються біля Жовтневого палацу). У Львові — в цей же час на Марсовому полі, в Запоріжжі — о 18.00 біля меморіалу «Скорботна матір», у Дніпропетровську — о 19.00 біля пам’ятного хреста жертвам політичних репресій (площа Петровського). Наприкінці акції в небо випустять 61 паперовий ліхтарик із символами країн — учасниць Другої світової війни.