Згідно з ухваленим позавчора Верховною Радою Законом «Про внесення змін до Закону України «Про чисельність Збройних сил України на 2000—2005 роки», серед усіх армійських скорочень планується, зокрема, зменшити на три з половиною тисячі осіб набір у вищі військові навчальні заклади. Скандал вибухнув несподівано для всіх. Як писала «УМ», у вівторок просто посеред іспиту абітурієнтів Київського військового ліцею ім. Богуна «ощасливили» новиною — навчання не буде, можете забирати документи. Можна уявити, що відчули в той момент хлопці, які проходили огляд на фізичну придатність і були у відповідному «екіпіруванні»: спочатку навіть подумали, що це зйомки жартівливої програми «Прихована камера». Батьки, які чекали на своїх чад під стінами закладу, відразу ринулися в бій (благо, що навчені, адже багато абітурієнтів походять з військових родин): скликали ЗМІ й заблокували насичений рух по бульвару Лесі Українки. Така акція змусила підтягнутися до ліцею представників Міністерства оборони, які пояснили, що заклад не закривають, а просто переводять у місто Боярка, а тут буде розміщено Генеральний штаб Збройних сил України, який наразі вживається разом з апаратом Міноборони на Повітрофлотському проспекті. Проте усім бажаючим порекомендували подати документи до інших ліцеїв. Пропозиція непопулярна, оскільки більшість курсантів ліцею ім. Богуна — кияни або вихідці з області, тому їх не приваблює перспектива перекочувати зі столиці в область. А боярський ліцей зможе прийняти учнів лише за рік.
«Було вирішено перевести київський ліцей у Боярку, де у нас є навчально-оздоровчий комплекс, розрахований усього на 200—250 юнаків. Як нам пояснили, там буде побудовано навчальну будівлю і додаткові приміщення. На сьогодні в ліцеї навчається 800 ліцеїстів, а буде, може, 300—400», — прокоментував останні новини заступник начальника ліцею з гуманітарних питань Дмитро Матвійчук. Попередньо вирішено, що ліцей продовжуватиме роботу, але навчатиметься там лише один курс майбутніх випускників, а це 300 юнаків. За словами Дмитра Матвійчука, рішення про скорочення ліцею обговорювалося на рівні заступника міністра оборони та за участю начальника ліцею і стало несподіванкою для керівництва закладу. Їм також не до душі такі реформи, адже зі скороченням чисельності курсантів зменшиться і штат працівників. Проте в їхніх коментарях немає жодного кривого слова, оскільки — «ми військові і повинні виконувати накази». Тому на барикади вийшли батьки абітурієнтів. Учора їм повідомили, що в Боярці зможуть навчатися лише 50 осіб.
«Обурює найбільше, що нам повідомили про це, коли вже почалися іспити. Навіть не зранку, коли діти зібралися, а під час іспиту», — висловлюється одна мама. Скорочення навчальних місць — рішення адекватне, оскільки сьогодні чисельність випускників усіх ліцеїв України перевищує кількість місць у вищих навчальних військових закладах. Але тут постає ще одне питання — чому реформу почали саме з київського ліцею, який знаходиться у престижному Печерському районі, чому, коли скорочується армія, розширюється її керівний апарат, і чи не є це просто прикриттям для отримання ласого шматка землі на Печерську? «Ми зараз боремося навіть не за те, щоб діти вступили у військовий ліцей. А щоб зберегти саме цю історичну пам'ятку, саме цей ліцей, створений ще в роки війни», — каже активістка Ольга Лимар.
Очікується, що сьогодні зранку буде оголошено остаточне рішення у цій складній ситуації. А батьки тим часом написали звернення, яке хотіли спочатку послати Верховному Головнокомандувачу ЗСУ Леоніду Кучмі, але передумали і написали групі депутатів, спікеру Володимиру Литвину і омбудсмену Ніні Карпачовій. «Ми вимагаємо негайної справедливості, у протилежному випадку звертаємося до Конституційного Суду, а в разі відмови — до Європейського... Вимагаємо припинити свавілля, надати можливість нашім дітям навчатися в ліцеї, а в разі відмови вимагатимемо моральних і матеріальних відшкодувань», — йдеться у зверненні, підкріпленому 70 підписами.