Чому ти, серденько, тріпочеш?

26.04.2012
Чому ти, серденько, тріпочеш?

Профiлактичний огляд у лiкаря допоможе вчасно виявити проблеми iз серцем. (Фото з сайту navolyni.com.)

Статистичних даних щодо кількості хворих на аритмію в Україні немає. Європейські кардіологи, проаналізувавши власні дослідження, дійшли висновку, що ця недуга вражає 12 людей із тисячі. Враховуючи, що у країнах Старого світу здоровий спосіб життя культивується віддавна і не є даниною швидкоплинній моді, ситуація там не видається катастрофічною. Натомість у нас, навіть за відсутності спеціального обліку, кардіологи можуть підтвердити: кількість хворих на аритмію з кожним роком зростає. Це при тому, що ми, за хибною звичкою, терпимо біль до останнього, уникаємо профілактичних оглядів, отже, не поспішаємо посвятити у свої проблеми людей у білих халатах...

 

Серце «в лещатах»? Бігом рятувати!

Рік тому 38–річна киянка Вікторія несподівано відчула якісь дивні поштовхи в грудях. «Таке враження, що серце спершу завмирало, а потім починало «тріпотіти», як пташка. Тепер пригадую, що такі перебої у серцебитті траплялися зі мною після тривалої фізичної праці, швидкої ходи чи хвилювання. Але відпочивши або вгамувавши стрес, знову почувалася, як зазвичай». Однак за якийсь час, каже жінка, збої у серцевому ритмі почастішали і вже виникали незалежно від настрою чи фізичної втоми. Візит до лікаря жінка відкладала, покладаючись на знайому багатьом відмовку: «Раптом само мине». На жаль, не минуло...

Після ретельного обстеження лікарі виявили у Вікторії миготливу аритмію. Кардіолог пояснив пацієнтці, що її серце скорочується хаотично, кров нерівномірно рухається судинами, звідси — втома і задишка, якi так докучали жінці. Ультразвукове дослідження показало: ліва камера серця розширена, вже помітна серцева недостатність. Усе це — наслідок тривалої аритмії, яку вчасно не почали лікувати.

Отож, застерігають фахівці, нехтувати таким діагнозом украй небезпечно: аритмія зрештою може спровокувати інсульт і призвести до інфаркту. Тому, відчувши будь–які перебої серцевого ритму, не переконуйте себе, що проблеми немає.

«Зазвичай у спокійному стані людина відчуває роботу свого серця, але не помічає ритму, — пояснює київський лікар–кардіолог Володимир Остапчук. — При аритмії перебої в роботі головного «двигуна» організму важко не завважити. Це може бути прискорене серцебиття, раптові завмирання ритму, хаотичні скорочення. Якщо ви відчуваєте надмірну слабкість, швидко втомлюєтеся, задихаєтесь, раптово бліднете, а в грудях час від часу з’являється гострий біль — так, ніби серце стискають лещата, — миттю в лікарню. Імовірно, до вас підкрадається ця недуга».

Як правило, аритмія приходить не сама, а в супроводі інших неприємних діагнозів. Артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, атеросклероз часто стають призвідниками небезпечного «тріпотіння» у грудях. Трапляється, аритмія минає сама — так само швидко, як і з’явилася. Але якщо тривожні симптоми не відступають упродовж кількох годин або виникають ускладнення — запаморочення чи втрата свідомості, — це вже серйозний дзвіночок. У такому разі негайно телефонуйте у «швидку».

«На жаль, від цієї недуги не застрахована навіть здорова людина, — зауважує Володимир Остапчук. — Іноді аритмія виникає після інфекційного захворювання, унаслідок гормональних порушень, коли щитовидна залоза дає збої. Бувають і вроджені, так звані функціональні аритмії. Часто раптове порушення ритму серця стається внаслідок різкого або й хронічного стресу, трапляється така прикрість і з тими людьми, що потерпають від захворювань центральної нервової системи».

Головні вороги: кофеїн, нікотин, стреси

Миготлива аритмія, яку виявили у Вікторії, — лише один із різновидів цієї недуги. Кардіологи визначають кілька типів порушень серцевого ритму: тахікардію, брадикардію, пароксизмальну тахікардію та екстрасистолію.

«Якщо кількість серцевих скорочень сягає понад 90 за хвилину, фіксуємо тахікардію, — пояснює пан Володимир. — Спричинити її може і стрес, і надмірне фізичне навантаження, а також недокрів’я, запалення серцевого м’яза — міокардит. Якщо за хвилину ви нарахували менш як 60 ударів — імовірно, йдеться про брадикардію, синдром уповільненого пульсу. Брадикардія виникає через неврози, ендокринні порушення, коли у крові надмір калію, а в організмі — негаразди з органами травлення. Уповільнений ритм небезпечний насамперед тим, що слабкий кровообіг негативно позначається на роботі всіх внутрішніх органів. Брадикардія робить людину кволою, хронічно втомленою, часто призводить до раптової втрати свідомості».

Найпоширеніший вид аритмії — екстрасистолія, зазначає Володимир Остапчук. Її симптоми — раптове «завмирання» серця, нерівномірний пульс, слабкість, відчуття, що бракує повітря. Часто екстрасистолія стається унаслідок якихось внутрішніх порушень в організмі — збоїв у шлунково–кишковому тракті чи сечостатевій системі. Тютюн, кофеїн, спиртні напої, стреси — прямі призвідники цього лиха, зауважує фахівець.

Зарядіть «двигун» калієм і спортом

Оскільки аритмія приходить «за компанію» з іншими хворобами, іноді для одужання вистачає підрихтувати (під наглядом лікаря, звісно) слабкі органи і системи організму. Протиаритмійні засоби, які зарадять при брадикардії чи тахікардії, підбере кардіолог під час особистого огляду. Однак дещо ми можемо зробити і самі. Насамперед, за порадою лікарів, уважніше компонувати щоденний раціон. Їсти продукти, збагачені калієм та кальцієм. Обмежувати вживання гострого і смаженого, натомість поповнивши раціон тушкованими овочами і білим м’ясом. Для раціонального підживлення нашого «двигуна» годиться риба, приготовлена на парі. Серце любить вітаміни групи В, які покращують жировий обмін. Зернові, м’ясо, субпродукти — ось що нам потрібно. А також вітамін С, якого достатньо в цитрусових, ягодах, квашеній капусті. Кардіологи радять пам’ятати і про вітамін Р, що зміцнює судини. Його багато у помідорах, гречці, капусті. Крім того, серцю просто необхідний йод, незамінне джерело якого — морепродукти. У раціоні хворих на аритмію, наголошує Володимир Остапчук, постійно мають бути овочі і фрукти, особливо петрушка, лимони, груші, яблука, огірки, кабачки, гарбузи, які знижують прояви атеросклерозу.

«І не забувайте: серцевий м’яз необхідно зміцнювати фізичними вправами, — зауважує лікар. — Плавання, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, біг роблять наше серце витривалішим. Спорт важливий у будь–якому віці, і навіть маючи збої серцевого ритму, можна робити фізичні вправи, інтенсивність і кількість яких вам порадить фахівець».

 

МАЙТЕ НА УВАЗІ

Серце треба шанувати, кажуть лікарі. Насамперед, спати не менше восьми годин на добу, дотримуватися режиму харчування (не пропускати обід на користь роботи), а після трудового дня, перш ніж братися за домашні справи, обов’язково перепочити, як мінімум, півтори години. Ще важливо навчитись урівноважувати власні емоції, не засмучуватися через дрібниці і, за порадою психотерапевтів, у сутичках з проблемами навчитися «робити з лимонів лимонад». Важливо стежити за рівнем холестерину. На думку дієтологів, добре починати ранок iз грейпфрута, який допомагає знизити «поганий» холестерин у крові, запобігаючи утворенню жирових бляшок на стінках судин. З–поміж злісних ворогів нашого серця — зайва вага, нікотин і алкоголь. Інфаркти у повних людей — незалежно від віку — стаються у чотири рази частіше, ніж у тих, хто має нормальну вагу. Куріння, яке спалює корисний для серця вітамін С, звужує артерії і сприяє утворюванню тромбів. Спиртні ж напої, як ми знаємо, спершу розширюють судини, а потім різко їх звужують. Звісно, це перешкоджає нормальному кровоплину і боляче б’є по серцю.

 

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Невідкладна допомога при аритмії:

1. Насамперед слід покласти людину на рівну поверхню і забезпечити притік свіжого повітря.

2. Якщо людина при свідомості, попросити її зробити глибокий вдих і сильно натужитися. Іноді це перериває напад аритмії.

3. Якщо людина непритомна — зробити масаж в області так званого синуса сонної артерії. Для цього треба натискати (на 1–2 секунди, не більше!) на шию — за 5 см від правого кута нижньої щелепи. Однак цей спосіб не можна застосовувати літнім людям, коли вірогідний атеросклероз сонних артерій (можна порушити цілісність судини).

4. Якщо згадані заходи не допомогли, а людина без свiдомостi і є ознаки порушення кровообігу (синіють губи, виражена блідість), можна спробувати перервати аритмію прямим сильним ударом у середину грудної клітки. Але цей спосіб виправданий лише в тому разі, якщо є небезпека для життя людини.

 

ДО РЕЧІ

Іноді хворий навіть не підозрює, що має аритмію. Водночас виявити її може звичайна електрокардіограма. Це нескладне дослідження, яке можна пройти в будь–якій поліклініці, фіксує біоелектричні потенціали серця і дозволяє простежити збій у його роботі. У разі необхідності лікар призначає ультразвукове обстеження серця, яке допомагає зважити рівень органічних ушкоджень. Тож, насамперед, не ігноруймо профілактичних оглядів у фахівців. До речі, після 30 років, навіть якщо серце не турбує, слід хоча б раз на місяць вимірювати тиск і раз на рік робити ЕКГ. Ці нескладні заходи допоможуть розпізнати захворювання серцево–судинної системи на ранніх стадіях і вчасно почати лікування.