Чергові «вильоти» і перша смерть

23.06.2004
Чергові «вильоти» і перша смерть

Щойно Йохан Фонлантен став наймолодшим голеадором першостей Європи. (Фото РЕЙТЕР.)

      Головний тренер збірної Хорватії Отто Барич, який щойно відсвяткував 71-річчя, після нічиєї з чемпіонами Європи звинуватив суддів у допомозі «сильним світу сього» (гол Трезеге у ворота «картатих» справді доволі спірний) і збирався дати бій іще одному фавориту Євро-2004 — збірній Англії. І вже на 5-й хвилині матчу Хорватія — Англія Ніко Ковач виявився найспритнішим біля воріт родоначальників футболу, відкривши рахунок у зустрічі. Понад півгодини балканці подумки були у чвертьфіналі, поки все стало на свої місця. У принципі, хід поєдинку змалювати неважко: англійці проводили масовані атаки, причому діяли доволі різноманітно, розгортаючи наступ і через центр, і через фланги, і використовуючи дальні закиди на Оуена й Руні. Особливою активністю відрізнявся Пол Скоулз, який уже на 9-й хвилині міг встановити рівновагу. Нарешті наприкінці тайму чергова комбінація британців завершилася ударом манкуніанця головою в порожні ворота (до речі, Скоулз перед цим не забивав за збірну понад три роки), а в доданий час перед перервою влучним потужним ударом відзначився вундеркінд із «Евертона» Уейн Руні.

      Хорватам для потрапляння в «плей-оф» була необхідна тільки перемога, і хоча перебудувати свої дії їм було важко, після замін кілька загострень біля воріт Джеймса вони створили. Тепер уже їм довелося атакувати великими силами, а фаворити вичікували свій шанс у контратаках. Підопічні Свена-Горана Ерікссона відповіли супернику елегантною «стіночкою» форвардів Оуена і Руні в центрі поля, після чого представник «Евертона» без зайвих клопотів переграв голкіпера хорватів Бутіну. 18-річний Уейн записав на свій рахунок уже четвертий гол на Євро-2004 й очолив список бомбардирів турніру.

      У середині другого тайму вийшов на поле донецький гірник Даріо Срна, і саме після його подачі зі штрафного «ювентієць» Ігор Тудор головою скоротив відставання. Та зупинити англійців цього вечора хлопцям у картатій формі було не до снаги: голом у свій день народження відзначився капітан «Челсі» Френк Лемпард.

      Матч збірних Хорватії і Англії з 6 голами став найрезультативнішим на чемпіонаті, а англійці потрапили до чвертьфіналу.

* * *

      ...Коли Зідан після кутового головою увігнав шкіряну кулю у ворота Йорга Штіля, здавалося, що інтрига у зустрічі французів і швейцарців померла. Проте невдовзі юний Йохан Фонлантен після витонченої комбінації опинився на ударній позиції в штрафному майданчику французів і, ніби знущаючись, переправив м'яча у дальній від Бартеза кут. Таким чином, нападаючий голландського ПСВ Йоган Фонлантен у віці 18 років 4 місяців і 20 днів став наймолодшим автором забитого гола за всю історію фінальних частин європейських першостей, «перебивши» на 3 місяці і 4 дні встановлений у четвер рекорд англійця Руні — того самого, який вправлявся в результативності в паралельному матчі. Цікаво, що у стартовому складі збірної Фонлантен з'явився замість дискваліфікованого на 15 днів за плювок в англійця Джеррарда Александра Фрая. А плівку для такого рішення УЄФА чиновникам надали журналісти... швейцарського телебачення. Правда понад усе!

      По перерві чемпіонам Європи знадобилося чимало зусиль, аби таки здобути перемогу. Доречною виявилася заміна Давіда  Трезеге на Луї Саа, який зробив гольову передачу на вихід Тьєрі Анрі. Нападаючий «Арсенала» і вдруге зробив те, чого від нього вже давно чекали: звичними рухами змістився з флангу в центр, обіграв захисника і пробив повз воротаря.

      Таким чином, позавчора стали відомі вже дві чвертьфінальні пари Євро-2004. У четвер і п'ятницю в Ліссабоні зіграють Португалія — Англія та Франція — Греція.

      P.S.  Про першу смерть уболiвальника на чемпiонатi Європи читайте на 2-й стор.

 

ТАБЛО

Англія — Хорватія— 4:2

      21 червня. Ліссабон. 57 100 глядачів

      Суддя — Колліна (Італія)

      Англія: Джеймс, Г. Невілл, Кемпбелл, Е. Коул, Террі, Лемпард (Ф. Невілл, 85), Скоулз (Кінг, 70), Бекхем, Джеррард, Руні (Васселл, 72), Оуен

      Хорватія: Бутіна, Шимич (Срна, 67), Тудор, Р. Ковач (Морнар, 46), Н. Ковач, Шимунич, Живкович, Россо, Рапаїч (Олич, 55), Шокота, Пршо

      Голи: Скоулз, 40; Руні, 45, 69; Лемпард, 79 — Н. Ковач, 5; Тудор, 72

      Попередження: Шимич, 63

 

Франція — Швейцарія — 3:1

      21 червня. Коїмбра. 29 000 глядачів

      Суддя — Міхел (Словаччина)

      Франція: Бартез, Тюрам, Лізаразю, Саньйоль (Галлас, 46; Бумсонг, 90+2), Сильвестр, Макелеле, Вієйра, Пірес, Зідан, Анрі, Трезеге (Саа, 75)

      Швейцарія: Штіль, Мюллер, М. Якін, Аншо (Маньїн, 86), Шпіхер, Віккі, Фогель, Кабаньяс, Х. Якін (Хуггель, 60), Жиго (Рама, 86), Фонлантен

      Голи: Зідан, 20; Анрі, 76, 84 — Фонлантен, 24

      Попередження: Анрі, 46 — Х. Якін, 46; Віккі, 66; Хуггель, 75

    

     Підсумкове турнірне становище в групі В: 

            I     В     Н     П     М     О

1     Франція     3     2     1     0     7-4   7

2     Англія      3     2     0     1     8-4   6

3     Хорватія    3     0     2     1     4-6   2

4     Швейцарія   3     0     1     2     1-6   1