Учора під стінами парламенту винороби та виноградарі протестували проти підвищення акцизного збору на виноробну продукцію. Цей пункт пройшов одним, начебто непомітним, рядком у кабмінівському законопроекті щодо змін до цьогорічного бюджету, який депутати остаточно ухвалили минулого тижня. В документі регламентується підвищення акцизної ставки на напівсолодкі та напівсухі вина з 25 копійок до 92 копійок за літр (тобто на 384 відсотки), а також на вина з додаванням спирту та міцні — до 10 копійок за об'ємний відсоток спирту в одному літрі (тобто на 750 відсотків).
За підрахунками Асоціації «Виноградарів та виноробів України», під Верховну Раду вийшли приблизно тисяча пікетувальників — працівників найбільших в Україні підприємств із виробництва вина з різних регіонів, таких як ВАТ «Коблево», ВАТ «Чорноморська перлина», ВАТ «Винконцерн» та інші. На плакатах «протестантів» було зазначено: «На акцизах виноград не вирощують!», «Підняв акциз — знищив галузь», «Істина у вині». Як зазначив в інтерв'ю «УМ» виконавчий директор Асоціації В'ячеслав Пономарьов, такі безглузді дії урядовців та депутатів просто знищують виноробну галузь держави. «Якщо наші вина будуть неконкурентоздатними — велика кількість сільського населення опиниться без роботи», — сказав керiвник Асоцiацiї. Наслідки ж для споживачів відомі — підвищення ставок акцизного збору збільшить оптову ціну на кожну пляшку приблизно на 40 копійок, а в роздрібній торгівлі зробить стандартну пляшку напівсухого та напівсолодкого вина дорожчою на одну гривню, міцного — на три гривні. За словами головного винороба ВАТ «Коблево» Віри Козлівської, таким чином українське вино на внутрішньому ринку не зможе конкурувати з молдавським, отже, вітчизняний виробник залишиться «за бортом».
А звинувачують в усіх своїх бідах винороби зовсім не Кабмін, який підготував вбивчий законопроект. За інформацією виноробів, один «акцизний рядок» до бюджетних змін внесли соціалісти, які в гіршому випадку погрожували взагалі відмовитись від голосування за ухвалення бюджету.
Винороби не знають, чому караючий меч «урядової соціалізації» опустився лише на їхні голови, обминувши, наприклад, лікеро-горілчані заводи та пивоварні. За словами голови правління ВАТ «Чорноморська перлина» Євгена Олійникова, таким чином хтось хоче пролобіювати інтереси або інших алкогольних галузей, або молдавських виробників.