«Регіонали» продовжують вносити зміни до закону про вибори — але не через парламент, який минулої осені ухвалював цей самий закон консенсусом влади й опозиції, а через Конституційний Суд. Учора КС оголосив про своє рішення щодо заборони балотуватися до Верховної Ради одночасно в мажоритарному окрузі та за партійним списком. Таким чином суд визнав неконституційним положення закону про вибори народних депутатів, за яким одна й та сама особа може бути включена до виборчого списку від партії та паралельно підстраховуватись, ідучи по одномандатному округу.
Паралельно — «не пущать»
Суд погодився з обґрунтуванням подання 51 депутата від Партії регіонів, що «подвійне балотування» (а таке вже було в українській практиці при «змішаній» системі) не відповідає принципу верховенства права та не забезпечує реалізації засад справедливості й рівності у виборчому процесі.
Як відомо, зокрема й через цю компромісну норму закон про вибори підтримали фракції БЮТ і частина «НУНС». Тепер влада через підконтрольний Конституційний Суд змінює закон «заднім числом» у власних інтересах. До речі, таким чином «Регіони» роблять підніжку і своїм союзникам із КПУ та Блоку Литвина.
Коментуючи рішення щодо заборони паралельного балотування, нардеп–БЮТівець Юрій Одарченко сказав «УМ»: «Ми були готові до такого. Тому будемо виставляти людей окремо по мажоритарних округах і за партійним списком».
За кордоном — «напіввиборці»
А напередодні ввечері своє рішення ухвалив Центрвиборчком, реалізувавши зокрема й ухвалу КС, оголошену минулого тижня. ЦВК визначила кількість виборчих округів у різних областях. Комісія втілила в життя рішення Конституційного Суду про те, що українці за кордоном не мають права голосувати і за партії, і за кандидатів–мажоритарників. Тільки за партійні списки.
Тут уже не йдеться про «справедливість і рівність у виборчому процесі». Навпаки. «Це черговий наступ на права громадян, — говорить у коментарі «УМ» депутат–БЮТівець Сергій Сас. — Конституційний Суд через свої рішення знову підміняє чинну Конституцію творенням штучних норм».
Раніше закордонні виборці «прив’язувалися» до кандидатів–мажоритарників у Києві, що логічно, адже в столиці розташовується Міністерство закордонних справ, яке забезпечує технічну процедуру голосування й може оперативно подавати дані про підсумки волевиявлення співвітчизників за кордоном. Так до виборців міста Києва додавалися приблизно 438 тисяч закордонних виборців, що створювало в столиці при «нарізанні» три додаткові округи (при середній кількості кандидатів на округ — 163 тисячі).
У «західняків» — забрати, «східнякам» — додати
Кількість округів зменшилася не в Києві, а на Західній Україні, яка — так само, як і столиця, — традиційно голосує за «помаранчевих», націонал–демократів, за нинішню опозицію.
У матеріалі «ОКРУГліть мій шанс до перемоги» від 1 лютого «УМ» передбачала подібний розвиток подій, посилаючись на дані голови Комітету виборців України Олександра Черненка. Округи забирають у «західняків» і віддають туди, де більша підтримка Партії регіонів.
«У Тернопільській області на останніх виборах у 2007 році було дев’ять округів, а зараз залишили п’ять. У Кіровоградській, Вінницькій — схожа ситуація. Натомість серйозно збільшили [кількість округів] у Криму, Донецькій і Одеській областях, — відзначає БЮТівець Сас. — Для чого? Щоб створити певні преференції для своїх кандидатів».
І це при тому, що за останні п’ять років кількість населення, яке голосує в базових областях Партії регіонів — Донецькій, Луганській, Дніпропетровській і Херсонській — зменшилася приблизно на 300—400 тисяч виборців. Соціологи пояснюють це зменшенням народжуваності та активним відтоком людей до столиці та за кордон.
Водночас, слід зазначити, в «опозиційному» Києві разом із закордонними «напіввиборцями» стало на шість округів більше.
«Тепер можна сміливо подавати оскарження в КС»
Рішення КС–ЦВК щодо закордону, до всього, створює додаткові труднощі у визначенні «партійного» голосування закордонних «напіввиборців». «Пропорційно розділити закордонних українців між усіма київськими округами (без їх приписування до конкретних округів) буде дуже важко, — каже Олександр Черненко. — Адже є дільниці в Малайзії, де всього 40 виборців, і є дільниця в Кишиневі, де аж 55 тисяч виборців. І незрозуміло, яка країна «належить» до якого округу». «Після того, як у закордонних виборців забрали право голосувати за мажоритарників, можна сміливо подавати оскарження в КС», — каже голова КВУ. «Але ж нам відомо, що і Конституційний Суд, і Центральна виборча комісія давно рухаються у фарвартері влади», — додає Сергій Сас.
Публічних акцій протесту проти рішень КС опозиція не планує, водночас, за словами БЮТівця Одарченка, чекає від суду «ще більш радикальних рішень, щоб залякати опозицію і компенсувати падіння авторитету влади серед виборців».
У Криму ЦВК встановила 10 одномандатних виборчих округів, у Києві — 13, у Донецькій області — 21, у Дніпропетровській — 17, Харківській — 14, Львівській — 12, Одеській та Луганській — по 11, у Київській і Запорізькій — по 9, у Вінницькій і Полтавській — по 8, у Хмельницькій, Черкаській та Івано–Франківській — по 7, у Житомирській, Закарпатській, Чернігівській, Сумській та Миколаївській — по 6, у Волинській, Кіровоградській, Рівненській, Тернопільській та Херсонській — по 5, у Чернівецькій області — 4, у Севастополі — 2.