Організатори Міжнародного одеського кінофестивалю, що пройде 13—21 липня, днями заанонсували події чергового, третього за рахунком, фестивального дійства. Так, новинкою цього року стане надання глядачеві права визначати володаря гран–прі фестивалю — статуетки «Золотий Дюк». «До цього рішення ми йшли два роки, — коментує президент ОМКФ і «за сумісництвом» дружина заступника голови Партії регіонів Вікторія Тігіпко. — Ще на початку фестивалю, в 2010 році, ми хотіли, щоб кращий фільм обирали глядачі голосуванням. Подібна практика наблизить нас до фестивалів такого масштабу, як, скажімо, Міжнародний кінофестиваль у Торонто, де вже не перший рік визначають володаря гран–прі таким чином». Світлою метою наблизитися до міжнародних стандартів зумовлено і «переїзд» у новий фестивальний центр — Одеський театр музичної комедії ім. Водяного, що налічує 1260 місць. Але церемонія відкриття та закриття ОМКФ, як завжди, проходитиме в Одеській опері. Незмінними залишились і майданчики для відкритих показів — Потьомкінські сходи та Ланжеронівський спуск.
Серед особливих подій фестивалю — традиційний кінопоказ просто неба у супроводі симфонічного оркестру. Минулого та позаминулого року 15 тисяч глядачів уже були свідками подібного дійства, що відбувалось на Потьомкінських сходах. Гостям фестивалю показали «Броненосець «Потьомкін»» Сергія Ейзенштейна та «Метрополіс» Фріці Ланга. Цього року запланована світова класика німого кінематографа — «Вогні великого міста» Чарлі Чапліна. На подію завітає онук великого майстра німого кіно Чарлі Сістоваріс.
Щодо «Національного конкурсу», то цьогоріч гран–прі становитиме 50 тисяч гривень. За словами арт–директора ОМКФ Аліка Шпілюка, організатори фестивалю вже отримали багато стрічок, серед яких повномотрежні і короткометражні роботи, ігрове кіно та документалістика. Ще однією новинкою в рамках національного конкурсу стане те, що, окрім вітчизняного журі, програму оцінюватиме журі FIPRESCI (Міжнародна федерація кінопреси). Кіноринок, Літня школа та пітчинг–сесії, організовані ОМКФ ще у перший фестивальний рік, відбудуться і цього року. Кращий продюсерський проект фільму отримає нагороду в 25 тисяч гривень від офіційного спонсора фестивалю — девелоперської компанії UDP. Заявки на участь у пітчингу приймаються до 1 червня.
Ретроспективи цьогорічного кінодійства в Одесі були представлені аж двома програмами: «Загублений світ: українське кіно початку 1990–х» та ретроспектива фільмів майстра чорного гумору, голлівудського режисера Тодда Солондза. Режисер особисто відвідає фестиваль та проведе майстер–клас для слухачів Літньої школи.
Насичена фестивальна програма, здається, не залишає вибору кіноманам, окрім як провести липень 2012 року у сонячній Одесі. Організатори роблять оптимістичні прогнози, спираючись на динаміку зростання відвідуваності фестивалю. Так, у перший фестивальний рік гостей налічувалось близько 40 тисяч, наступного, 2011–го, — 70 тисяч. Цього року чекають на 100–тисячну аудиторію.
Ганна ДАЦЮК
СИМВОЛИ
Журналістам представили головний постер цьогорічного ОМКФ, до створення якого долучився відомий український митець Олександр Ройтбурд. Постер базовано на основі його картини «Скелі в Етрета». Ідея поєднати українське кіномистецтво з мистецтвом візуальним — цікава, проте її втілення більшості присутніх не вдалося осмислити. На постері зображена оголена дівчина , яка прикриває тіло білим полотном, та велика ігуана. Пояснення витоків символізму даного плаката почути так і не вдалося. Вікторія Тігіпко лише зазначила, що зображення відображає концепцію фестивалю — арт–мейнстрім .